Mindkét lengyel szurkolótábor tisztelgett ’56 hősei előtt a Legia Warszawa-Lech Poznan futballmeccsen. Nem csak a magyar, de a lengyel áldozatokra is emlékeztek: hatvan éve verték le véresen a poznani munkásfelkelést.
Nikolics Nemanja is gólt szerzett azon a szombati lengyel rangadón, amelyen csapata, a Legia Warszawa 2-1-re legyőzte a vendég Lech Poznant. Nikolics mellett a Poznan magyar válogatott védője, Kádár Tamás is végigjátszotta a meccset, számukra is felemelő lehetett a lengyelek cseppet sem meglepő gesztusa. Mindkét klub szurkolói molinókkal tisztelegtek az 1956-os forradalom és szabadságharc magyar és lengyel hősei előtt.
Kevéssé ismert, de hatvan évvel ezelőtt nem csupán Magyarországon próbálták megváltoztatni a rettenetes rendszert, viszont a lengyelek nyári tömegfelkelését azonnal, véresen leverték. Poznań főterén nagyjából százezren gyűltek össze, de a Lengyel Néphadsereg mintegy tízezer katonát és négyszáz tankot küldött a tüntetőkre. A lengyel forradalmi megmozdulás a magyar októberre is hatással volt, ahogyan az sem véletlen, hogy több lengyel is részt vett a forradalmunkban (ebben a cikkben részletesen leírták a lengyel-magyar kölcsönhatásokat).
Visszatérve a futballhoz: érdekes, hogy a varsói csapat éppen 1955-ben és 1956-ban élte első sikerkorszakát, első két bajnoki címét éppen ebben a két esztendőben szerezte. A lengyel csapatot éppen egy magyar edző, Steiner János tette sikeressé, ebben a remek cikkben részletesen írnak erről az időszakról. A csapat akkori játékosa, későbbi edzője, Kazimierz Górski így emlékezett erre az időszakra (részlet az említett cikkből):
„A Legia magyar stílusban játszott. Nem volt annyira nagy, annyira csillogó és olyan elismert a világban, mint a Budapesti Honvéd, de éppen ez a klub volt a Legia számára a példa: minden futballal kapcsolatos érték és a tökéletes sport példája. Steiner terve az volt, hogy a Legia is hasonló futballt játsszon. A lengyel csapatot éppen a Honvéd mintájára építette fel és éppen úgy edzette őket: sok technikai gyakorlat, erős lövések, technikailag és taktikailag kiérlelt akciók, és persze mindent labdával, természetesen jó kondícióban. Semmilyen monotonitás nem volt, állandóan változott a ritmus, gyorsítás, lassítás, pihenés”.
Újabb példa a lengyelek és magyar párhuzamos (futball)történelmére.
Forrás: Ekstraklasa Lengyel Bajnokság (Facebook), Ujkor.hu. Fotó: Ekstraklasa Lengyel Bajnokság (Facebook).
Facebook
Twitter
YouTube
RSS