Bűnügyi együttműködés keretében tesz fel kérdéseket az ügyészség és a védelem annak a belga szervek előtt kipakoló védett tanúnak, aki azonosította a Budapesten tavaly elfogott F. Hassant, az Iszlám Állam egyik feltételezett vezetőjét – értesült a PestiSrácok.hu. A tanú szerint F. Szíriában tömeggyilkosságot követett el, de vallomásának hitelességét még ellenőrizni kell, ahogy azt is, hogy F. Hassan valóban a görög titkosszolgálat ügynöke-e, ahogy azt pár napja állította.
A napokban bűnügyi együttműködés keretében fordul a belga igazságügyi szervekhez a Fővárosi Nyomozó Ügyészség – tudta meg a PestiSrácok.hu. A magyar hatóság ugyanis több kérdést is szeretne feltenni annak a férfinak, aki a belga ügyészségen tett terhelő vallomást F. Hassanra. Úgy tudjuk, a nyomozó ügyészeken kívül a védelem is megfogalmazhatja a maga kérdéseit, amire feltételezhetően szerdán kerül sor, miután Kelen László ügyvéd egyeztetett védencével.
A védett tanú tömeggyilkossággal hozta összefüggésbe F. Hassant
A külföldi, feltételezhetően ugyancsak szír származású tanú súlyos állításokat fogalmazott meg F. Hassannal szemben. Elmondta, hogy a Budapesten megfogott férfi 2016-ban csatlakozott az Iszlám Államhoz, de részt vett a Nyugat-Szíriában található Homsz város ostromában, ahol később a saját testvérét utasította arra, hogy csatlakozzon a terrorszervezethez, aki ezt megtagadta. Ezért bosszúból húsz családtagját kivégezték (lefejezték), és ebből tíz személy megölésében F. Hassan személyesen vett részt – áll a vallomásban, amelyben az is szerepel, hogy a védett tanú egy videót is látott a lefejezésekről. F. ezután szerzett emíri rangot, majd a felelősségre vonás elől Görögországba menekült. A magyar ügyészség a vallomás pontosítása és további részletek miatt fordul több kérdéssel a belga szervekhez és a tanúhoz. Ez a védelem számára is fontos, mivel, ha kiderül, hogy a tanú nem tud konkrétumokkal előállni, akkor az gyengítheti a megalapozott gyanút. Úgy tudjuk, mindezek mellett szakértők vizsgálják, hogy a hatóság birtokában lévő felvételen valóban F. Hassan látható-e.
Azt állítja, nem is volt a helyszínen
A múlt hét pénteken őrizetbe vett, szír állampolgárságú F. Hassant a Terrorelhárító Központ (TEK) feljelentése alapján minősített emberöléssel elkövetett terrorcselekmény és terrorcselekmény előkészületével gyanúsítja a Fővárosi Nyomozó Ügyészség. A nyomozás elrendeléséről, mivel külföldi állampolgár külföldön elkövetett cselekményéről van szó, személyesen Polt Péter legfőbb ügyész döntött. A TEK emellett vizsgálja F. Hassan európai tevékenységét és kapcsolatrendszerét, hiszen a gyanúsított elfogása előtt több európai országban is megfordult. A szír férfi korábbi bűnös tevékenységének feltárása érdekében a magyar terrorelhárítás együttműködik az Europollal, több ország rendvédelmi szervével és titkosszolgálatával. F. Hassan terhére azt róják, hogy mint az ISIS egyik magas rangú vezetője, a lefejezéssel végrehajtott húsz emberölésből tízben valamilyen formában részt vett – mondta el portálunknak korábban a vasárnap harminc napra letartóztatott férfi ügyvédje, Kelen László, aki szerint egyelőre a hatóságok is csak valószínűsítik, hogy védence követte el ezeket a cselekményeket. Azt, hogy F. Hassan 2016-ban már az Iszlám Állam terrorszervezet tagja volt, többek között egy olyan videofelvétellel próbálják igazolni a nyomozó ügyészek, amin hangosan élteti az ISIS-t, ám a szír férfi mindezt tagadja, és elmondta: valakivel összekeverik. A védő megjegyezte: analfabéta ügyfele azt állítja, nem is volt a helyszínen a gyilkosságok időpontjában.
Migránskártyához jutott
Az M1 információi szerint a gyanúsított a bírósági meghallgatásán azzal is védekezett, hogy a görög titkosszolgálat ügynöke, és azon dolgozik, hogy minél több, Európába szökött dzsihadistát rendőrkézre juttasson. Azt ígérte, hogy többet is elárul, ha a Terrorelhárítási Központ (TEK) munkatársai egyedül hagyják a tárgyalóteremben a bíróval és a védőjével. Ez végül nem történt meg, de a hatóságok nyilvánvalóan ezt az állítást is ellenőrizni fogják. Emellett kiderült az is, hogy F. Hassan az ENSZ és az Európai Unió támogatásával kibocsátott anonim bankkártyából is kapott, amelyre havonta nagyjából ötszáz eurót, vagyis 150 ezer forintnak megfelelő összeget utalnak. A terrorizmussal gyanúsított szír férfi ügyét kedden a parlament nemzetbiztonsági bizottsága is tárgyalta. Az ülés után a bizottság jobbikos elnöke, Mirkóczki Ádám arról beszélt, hogy a magyar hatóságok jól végezték a dolgukat. Szerinte örvendetes, hogy a magyar hatóságok szűrőjén nem sikerült átjutnia a férfinak. Jelenleg vizsgálják mind a lehetséges kapcsolatrendszerét, mint pedig azokat az eseményeket, amelyekben részt vehetett. A jobbikos elnök megnyugtatónak nevezte a tényt, hogy a férfinak nem Magyarországon voltak céljai. Halász János, a Fidesz frakcióvezetője pedig arra emlékeztetett, hogy a kormánypárt már korábban is jelezte: a névtelen migránskártya veszélyes, mert különösebb ellenőrzés nélkül osztogatják a bevándorlóknak. Emlékeztetett: tízezrek kaptak már név nélküli bankkártyát, és nem tudni, hány terrorizmussal gyanúsítható ember lehet közöttük.
F. Hassant egyébként tavaly decemberben egyszer már őrizetbe vették a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren. Érvényes, Görögországban kiállított menekült-útiokmánnyal érkezett Budapestre, a vele utazó nőnek azonban nem voltak rendben a papírjai. Akkor embercsempészés miatt indult eljárás ellene, a bíróság felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte. Kitoloncolásáig a nyírbátori menekültügyi befogadó központban helyezték idegenrendészeti őrizetbe. Ott vette ismét őrizetbe a TEK.
A vezető kép illusztráció.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS