Már az iskolaszövetkezet hálózat kiépítésének kezdetén sem voltak rendben az adóügyi papírok, aztán folyamatosan fokozódtak a problémák, azzal pedig szaporodtak a Human Operatorhoz csatlakozó szövetkezetek – erről beszélt a Kecskeméti Törvényszéken a tanú, aki korábban vádlott volt, majd a vádhatósággal egyezséget kötve, elkerülve a hosszú tárgyalási folyamatot, elfogadta a rá kirótt másfél éves börtönbüntetést. N. Olivér a 2006-tól dolgozott Czeglédynek, már a Rábusz 2.0 iskolaszövetkezetben, majd később az átvett, szervezett újabb szövetkezetekben is kapott feladatot, illetve a Human Operator alkalmazottja is volt, mint diákmunka szervező. A terhelő vallomásból kiderült, hogy minden pénzügyet a szombathelyi központban intéztek a szövetkezeteknek, ő is csak akkor szembesült azzal, hogy a hozzá tartozó szövetkezet adóterhei nincsenek befizetve, amikor ellenőrizte azt a NAV felületén. Később az adóhatósági ellenőrzéskor pedig vele akartak nagy összegű fiktív számlát benyújtatni. “Folyamatosan aggodalmaskodtam Csabának, amiért kaptam is az ívet rendesen, hogy beszari vagyok” – fogalmazott a tanú, aki azt követően szakította meg a kapcsolatot Czeglédyvel és a cégekkel, hogy már folytak a nyomozások és többeket is kihallgatásokra idézett a szegedi NAV bűnügyi osztálya.
2020 októbere óta van folyamatban a Kecskeméti Törvényszék előtt a bűnszervezetben elkövetett, 6 és fél milliárdos költségvetési csalás vádjával folyamatban lévő büntetőper. Az ügy, mint ismert, a Szegedi Törvényszékről került el, hosszas, bonyolult előzmények után. A szegedi bírósági botrányt követően, az abban érintett Nóvé Ágnes bírónő bírócserék után a Czeglédy per tanácsában is helyett kapott, majd tényfeltáró cikksorozatunk közben összeférhetetlenséget jelentett. Eszébe jutott, hogy mivel családi cégük dolgozott a szegedi önkormányzatnak, Czeglédy pedig korábban jogászként képviselte Botkát…
Annak ellenére, hogy Kecskeméten az újrakezdett tárgyalássorozat már lassan harmadik éve tart, a tanúk hosszú sorának még csak az elején járnak. Megírtuk, hogy ebben a tempóban – amit a törvényszék leterheltsége indokol – tíz év alatt sem tudják meghallgatni az összes olyan tanút, akiket a védelem idézni kíván – márpedig ehhez törvényileg joguk van.
A tanúk sorában eddig ketten tettek terhelő vallomást Czeglédy Csabára, mindketten a vád szerinti bűnszervezet tagjaként, maguk is vádlottak voltak, de egyezséget kötöttek az ügyészséggel, és akár több évi börtönbüntetést vállalva lemondtak a tárgyalás jogáról. A volt bérszámfejtő P. Anita és a Human Operator Zrt valamint az iskolaszövetkezetek közé iktatott szervező cég tulajdonosa, K. Norbert beszéltek több napon keresztül arról, hogy az adócsalás hosszú ideig, Czeglédy Csaba irányításával, utasítására zajlott. Az iskolaszövetkezetek vezetőinek nem igazán voltak önálló intézkedési jogkörei, még az adóbevallásokat, bérszámfejtést, minden papírmunkát a Human Operator Zrt. központjában intéztek. A tanúk készpénzmozgásokról is beszéltek, miszerint rendszerből készpénzben kivett összegeket a szombathelyi központba kellett bevinni, Czeglédy közvetlen munkatársainak.
Az ügyben még mindig vádlottként szereplő terheltek tagadnak, illetve a bíróság előtt többen nem tettek vallomást.
Czeglédy és egy másik vádlott, a több iskolaszövetkezetnél történt adócsalás miatt elsőként, akkor még külön ügyben bíróság elé állított A. Zoltán a Kecskeméti Törvényszék előtt durva vádakkal illették az ügyészséget. Azt állították, hogy nyomásgyakorlással vették rá az egyezséget kötött vádlottakat hogy valljanak, tegyenek terhelő vallomásokat. A Csongrád-Csanád Vármegyei Főügyészség szóvivője akkor azt mondta, amint abban az eljárási helyzetben lesznek – tehát a jelen büntetőper végén – az őket illető vádak miatt jogi lépéseket fognak tenni.
A keddi tárgyaláson N. Olivér tanút hallgatja meg a bíróság. A férfi szintén vádlott volt korábban – bűnösségét beismerte, egyezséggel másfél évet kapott, a büntetését már kitöltötte.
N. Olivér 2006-tól dolgozott Czeglédynek a diákmunka szervezésben. Kezdetekben a Rébusz 2.0. iskolaszövetkezetben.
Mint ismert, Czeglédy első iskolaszövetkezete, a Rébusz az után szűnt meg, hogy több rendbeli okirathamisítás és adócsalás miatt a szövetkezet tevékenysége kapcsán Czeglédy Csabát elítélték. Az ítélet még jogerőre sem emelkedett, amikor Rébusz 2-0 név alatt, új szövetkezetben mindent ott folytatott, ahol a Rébuszban abbahagyta. csak ezután már sokkal okosabban. A jelen büntetőügy vádirata szerint az adót elcsaló, bedöntött iskolaszövetkezeteket, melyeket ténylegesen Czeglédy maga fogott össze és irányított, már strómanok vitték.
A tanú egybefüggő vallomásában felidézte, hogyan jöttek létre újabb és újabb iskolaszövetkezetek, ahogy a már futók tönkrementek vagy likviditási nehézségekbe ütköztek. Elmondta, hogy újabb szövetkezetek átvételére, felépítésére Czeglédy adta az utasítást. Amikor a problémákat észlelő szövetkezeti vezetők, elnökök, elnökségi tagok kiléptek, Czeglédy azt is kiadta, hogy keressenek új embereket, mindennek mennie kell tovább. Munka bőven volt, ők pedig sokáig elhitték, hogy csak átmeneti nehézségek vannak és majd rendezve lesz minden, “hogy ennyi még belefér” – fogalmazott a tanú.
N. Olivér a Rébusz 2.0 után a Kopernikusz, majd a Cooperitas iskolaszövetkezetben is dolgozott, szervezőként. Ezek a szövetkezetek vették át a Rébusz szerepét. Majd N. Olivér alkalmazottként a Human Operator Zrt-ben is dolgozott. Mindkét szövetkezet papírmunkáit Szombathelyen a Human Operatorban intézték. Már ebben az időszakban érzékelte, hogy vannak problémák. Többszöri kérésre sem érkeztek a központból az adóbevalláshoz szükséges iratok, adatok.
H. József, aki akkor a többszörösen átalakított szövetkezet elnöke volt, nem is vállalta tovább a munkát és kiszállt. Ekkor vette át az elnökséget A. Zoltán, Czeglédy régi ismerőse (az egyik vád szerinti főstróman, aki a szövetkezet hálózat szervezésében aktív szerepet vállalt. Eleinte ő is egyezséget kötött a vádhatósággal, amit aztán visszavont. Akkoriban nyilatkozott is lapunknak. azt mondta, ő csak a nevét és az adatait adta az ominózus szövetkezethez, tipikus stróman volt. Egyébként ugyan ezt a makói szövetkezeteknél történt adócsalás miatt indult büntetőügyben az ottani bíróságon is elmondta a vallomásában).
N. Olivér azt mondta, Csaba új elnökségi tagokat is kerestetett velük.
A következő iskolaszövetkezetet, a Grand Schoolt a szekszárdi működő iskolaszövetkezetből hozták létre, abba beszállva, majd átnevezve, székhelyét is áthelyezve. Ebben a munkákat N. Olivér irányította.
A tanú elmondása szerint az új szövetkezetre azért volt szükség, mert a Human Operatornak kizárólagos szerződése volt a McDonalds-szal, közben lehetőség adódott, hogy a konkurens cégnek, a Costa Cafénak is dolgozzanak.
Azért, hogy ne legyen probléma abból, hogy ugyan az az iskolaszövetkezet dolgozik mindkét cégnek. A Costa Caféval az átvett szekszárdi szövetkezett szerződött önállóan. Aztán áthelyezték a székhelyét Makóra. A McDonalds ebből talán semmit nem vett észre – mondta N. Olivér.
Grand School beágyazódott gyorsan a rendszerbe, a TB-ügyintézést, később aztán a könyvelést is Szombathelyen csinálták. A McDonalds ebből valószínűleg semmit nem vett észre, de ez volt a kisebb gond
-fogalmazott.
Mint mondta, ő egy régi DOS-os programban összesítette az adatokat, fésülte össze a munkákat, a béreket. Az volt a megállapodás a Human Operatorral, hogy a számlán felül 10 százalékot kapnak. A papírokat mindig Cs. Juditnak, a Human Operator könyvelőjének küldte el. Nekik kellett volna intézni az adók befizetését is. Közben a nyári mezőgazdasági munkák során, amelyeket szintén elvállalt a szövetkezet, a terepen, felügyelőként is dolgozott.
Egy alkalommal ránéztem a Grand School folyószámlájára a NAV rendszerében. Tudtam mekkora pénzösszeg jött be, mennyi közterhet kellett volna befizetni, és ennek a töredéke látszott a NAV oldalán
-idézte fel első szembesülését azzal, hogy adót csalhatnak el.
Elmondása szerint azonnal jelezte pénzügyesnek és a könyvelésnek a problémát. (T. Andrea és Cs. Judit szerk.) Azt mondták, hogy Czeglédy Csabával beszélje meg a dolgot. Így is tett, azaz csak próbált tenni. Felhívta Czeglédyt, aki visszamutogatott a könyvelésre.
Elutaztam Szombathelyre. Volt egy beszélgetés Judit, Andi és köztem, hármasban, hogy ezt nem ők határozzák meg, nem rajtuk múlik, ezt mindenképpen a Csabával kell egyeztessem. Kiderült, hogy igazából nem volt pénz, nem tudták a terheket befizetni
-fogalmazott N. Olivér.
Közben NAV vizsgálat is indult a Grand Schoolnál, az adóhatóság iratokat kért be, amelyeket a tanúnak Szombathelyről küldtek meg. Csupa fénymásolatot.
Belenéztem az iratokba. Lehet, hogy nem kellett volna. Volt benne egy nagy összeg, egy másik iskolaszövetkezettől kapott számla, mintha egy másik iskolaszövetkezetnek végzett volna munkát a Grand. Teljesen egyértelmű volt, hogy ez egy fiktív számla. Megkerestem Csabát és megkérdeztem, komolyan gondolja-e hogy ezt én az adóhatóságnak beadjam
-mondta.
Czeglédy azt mondta a tanú vallomása szerint, hogy a cégcsoportnál most likviditási gondok vannak, de a Grand Schoolnak a “mekis” munka miatt meg kell maradnia. Nem lesz semmi gond, ne aggódjon, majd később kitisztázzák, ez pedig csak egy fénymásolat, ami úgysem bizonyíték.
N. Olivér a NAV által kért iratokat, benne az ominózus, elmondása szerint fiktív számlát beadta.
K. Imre a szövetkezet elnöke akkor be is fejezte itt a munkát, elment. Czeglédy pedig kiadta N. Olivérnek, hogy hozzon új elnököt.
Én is nagyon elgondolkoztam akkor, hogy otthagyom a céget
-mondta. De aztán volt szomszédja, akiben már másik szövetkezetben is dolgoztak együtt, megfelelő juttatásért elvállalta az elnökséget. Ez a juttatás úgy tudja, 300-400 ezer forint volt havonta.
Csaba jól kommunikált, meggyőző volt. Elhittük, hogy minden rendben lesz és ez még belefér
-fogalmazott a tanú. Pedig ekkor már a Kopernikusz körül már zajlottak az eljárások…
A Grand School Iskolaszövetkezet ezek után még 4-5 hónapig működött. N. Olivér már nem foglalkozott a szövetkezet pénz- és adóügyeivel. Még történt egy újabb székhely áthelyezés, majd elváltak az útjaik Czeglédyvel és a Human Operatorral.
Ahogy ezek az ügyek haladtak előre, volt még egy-két találkozó. P. András, aki bátyám barátja, nekem is haverom (Czeglédy munkatársa) lejött, hogy lássa, hogy állunk az ügyhöz, mennyire vagyunk dühösek. Szerintem ezt a Csaba kérésére tette. Nyilván nem örültünk, hogy ez így alakult. Voltunk több kihallgatáson. De miután eljöttem a cégtől, már nem tájékoztattam Csabát, ha levelet kaptam, nagyjából tudtam, mi hangzana el. Ugyanaz, mint korábban
-jegyezte meg a férfi.
A tárgyalás szünetében Czeglédy Csabát szerettük volna megkérdezni, mit szól a tanú által elmondottakhoz. Ő stábunkat sértegető megjegyzések közepette annyit mondott, hogy azzal, amit N. Olivér elmondott nagyjából egyetért, amivel nem, azt ki fogja fejteni a tárgyalóteremben, de propagandistáknak ő nem nyilatkozik.
A tanút is szerettük volna megkérdezni a tárgyalás szünetében, de intelligensen visszautasította a kérést. Annyit azonban kérdésünkre válaszolva elmondott, hogy vallomásait önként, önszántából tette, a vádhatóság részéről semmilyen nyomás, presszió nem érte, de támadásokat, számonkéréseket sem kapott az ügy érintettjeitől. Másfél évet kapott, amit leült, azt ugyan jogosnak érzi, de nem igazságosnak.
Arra a kérdésünkre, hogy szerinte Czeglédynek a kezdetekben lehetett-e olyan szándéka, hogy valóban rendezzék az adóügyeket, tűnhetett-e úgy, hogy menthető még a cég, a szövetkezetek és csak kozmetikázni kell, amit majd helyrehoznak, azt mondta, ő eleinte elhitte, hogy ez a szándék, de szerinte a végén már nagyon látszott, hogy mi történik…
N. Olivér a bírónő kérdésére részletesebben is kitért egy-egy eseményre. Majd korábbi vallomásai és egyéb bizonyítékok, köztük e-mailek ismertetésére került sor.
Korábbi vallomásokból, illetve bírói kérdésre adott válaszokból kiderült, hogy a tanú szerint a Human Operator vezetésében illetve érintett témavezetők körében, akikkel rendszeresen tanácskoztak a budapesti irodában, nyilvánvaló kellett legyen, hogy “valamiféle adócsalás történik”. De aggódó kérdéseikre mindig azt a választ kapták, hogy nem lesz semmi baj.
Már nehéz időket éltek, de Czeglédy Csaba ragaszkodott hozzá, hogy a Grand School Iskolaszövetkezetet meg kell menteni, mert a MacDonalds másik munkaközvetítő céggel, szövetkezettel már nem szerződött volna le.
Szó volt arról is, hogy a témavezetők a hivatalos bérjegyzékben szereplő pénzük mellett, dupla, lezárt, névre szóló borítékban havonta kaptak készpénzben bónuszt, a teljesítményükkel arányosan. Ez a kiegészítő összeg havi 50 és 200 ezer forint között volt. A tanú számára fokozatosan kezdett kirajzolódni, miért kell cserélni a szövetkezeteket, átigazolni az embereket.
Csak úgy tud működni a cégcsoport, ha az alatta lévő szövetkezeteket bedöntik. A Grand Schoolról viszont a tanú elmondása szerint azt mondta neki Czeglédy Csaba, hogy az “nem a süllyesztőbe szánt cég, mint a többi”. N. Olivér felidézte azt is, hogy Czeglédy számon kérte őket, mit beszélnek telefonon, vagy mit írnak céges ügyekben e-mailen.
Használja mindenki az agyát, és ne beszéljen csak hivatalos dolgokról, ne akarjon senki rosszat magának és a társainak
-emlékezett a figyelmeztetésre.
Két apró, ám annál érdekesebb részletre is fény derült a keddi tárgyaláson. A több szövetkezetben és Human Operatorban is szervező feladatot ellátó tanú korábbi vallomásaiban kitért arra, hogy alkalmi munkák esetében a munkavállalókat nem az iskolaszövetkezetekhez, de még csak nem is a Human Operatorhoz, hanem egy Paparazzo Bt nevű céghez kellett bejelentenie.
Ez a cég egy eredetileg médiatevékenységgel, fényképészettel foglalkozó kis vállalkozás mely 2014-ig szombathelyi székhellyel működött. Ekkor Kerepesre “helyezték át”, 2017 óta pedig felszámolás alatt áll. A cégjegyzésre jogosult ügyvezető T. Mihály, aki szintén Czeglédy köreihez, illetve a Nyugat Médiához is köthető, mellesleg a harmadrendű vádlott, azaz a Human Operator Zrt pénzügyese, T. Andrea férje.
A tárgyaláson elhangzottakból arra lehet következtetni, hogy ezen alkalmi munkák, főleg a nyári időszakban mezőgazdasági munkák voltak. Az alföldi vidéken, ami N. Olivérhez tartozott például gyümölcsszedés, kukorica címerezés. Az alkalmi munkaviszony egy egyszerűsített, és támogatott, azaz könnyített adózással jár. Az alkalmi munkavállalókat naponta jelentik be, s akkoriban mindössze ezer forintot kellett befizetni egy-egy munkavállaló után, mezőgazdasági idénymunka esetén 2022 előtt pedig ennek a felét, 500 forintot naponta. Egyszerűsített foglalkoztatásra azonban csak azok a cégek jogosultak, amelyek feddhetetlenek, többek között nincs adótartozásuk. Ez indokolhatja, miért kellett mondjuk makói vagy környékbeli barackszedőket egy szombathelyi cégnek bejelenteni, amelynek nem valószínű, hogy sok köze volt az említett alkalmi munkavállalókhoz…
További érdekesség a tanú egy másik korábbi vallomásában a megbízási szerződésekre vonatkozott, amelyeket kötött a Grand School. Azokat állítólag F. Tímeának is meg kellett küldeni.
Nos, F. Tímea akkoriban is Czeglédy Csaba ügyvédi irodájában dolgozott, egyes információk szerint ügyvédjelöltként. Jelenleg a nő a Czeglédy és Társai Ügyvédi Iroda vezetője, és Czeglédy Csaba felesége, többször jelent meg korábban más ügyekben Czeglédy jogi képviselőjeként is. Az, hogy a Human Operatorhoz köze lehetett, annak ügyleteire ráláthatott, iratok mehettek át a kezén a vád szerinti bűncselekmények időszakában, mindenképpen új információ.
A tárgyalást követően Czeglédy Csaba röviden annyit mondott stábunknak, hogy 80 százalékban ért egyet a tanúval, aki szerinte korrekt vallomást tett. Abban a 20 százalékban, amelyben vitatja pedig vagy nem jól emlékszik, vagy hazudik. De, hogy konkrétan miben vitatja a tanú vallomásait, azt a következő tárgyaláson fogja elmondani.
A büntetőper újabb több hónap szünet után november 7-8 napokon folytatódik.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS