A MostMi! Facebook-csoport a közállapotok megváltoztatásáért hirdetett demonstrációt a Magyar Állami Operaház épülete elé a fővárosi Andrássy útra. A demonstrációt a három évvel ezelőtti, az új alkotmány életbe lépése elleni tiltakozásként megtartott 2012. január 2-i tüntetés évfordulója alkalmából szervezték. Becslések szerint legalább nyolcezren lehetnek a résztvevők. Az Origo tudósítója szerint az Operettszínházig tömött sorokban áll a tömeg, utána már csak szórványosan vannak tüntetők. Hátul alig hallani a beszédeket – de a tömeg közepén is csak alig –, így sokan emiatt, és mert esik az eső és hideg is van, elindultak hazafelé.
Somody: újra meg kell alapítanunk a magyar köztársaságot!
Somody Bernadette, az Eötvös Károly Intézet igazgatójának felszólalása szerint a döntésekről csak utólag értesülünk, és csak annyit tudunk róluk, amennyit a hatalom enged. Ha nem akarjuk, hogy az állam mondja meg, hogyan éljünk, és bele akarunk szólni a rólunk szóló döntésekbe, akkor újra meg kell alapítanunk a magyar köztársaságot. Somody szerint a köztársaság adja a legnagyobb szabadságot mindenkinek.
Somody Bernadette szerint az alkotmány mindenkié kell, hogy legyen, a cigányoké, a melegeké, mindenkié, nem büntetheti a szegényeket, a hajléktalanokat. Az állam működése átlátható kell, hogy legyen. A jó alkotmány nem a bizalomra, hanem a garanciára épül. Ma az Alkotmánybíróságtól az ügyészségig mindenhol a kormány emberei ülnek. Az új köztársaságot ki kell szabadítani ebből a csapdából. A jó alkotmány megvédi önmagát, az 1989-es alkotmány legnagyobb hibája éppen ez volt, ezt végezte ki a kétharmados önkény. Ebből okulva sokkal szilárdabb alkotmányt kell alkotni.
Vágó Gábor: a Fidesz rendszere bukásra van ítélve
“Jó hírrel érkeztem: a Fidesz rendszere bukásra van ítélve” – kezdte beszédét Vágó Gábor, volt LMP-s képviselő. Hogy mennyi időt kell erre várni, szerinte “rajtunk, tudatos állampolgárokon múlik”. “Nem elég színdi a rendszert, jobbat kell építeni helyette” – mondta Vágó.
“A morgás ideje lejárt, eljött a tettek ideje” – mondta Vágó Gábor. Szerinte nem elég tüntetésekre járni, nem elég a Facebookon szörfözni, részt kell venni a szervezőmunkában, fel kell építeni az új közösségeket. Vágó azt mondta, a Fidesz mindenkire rásüti, hogy az ország ellensége, ha a Fidesz-kormányt bírálja. “Akkor Simicska Lajos egy amerikai kém?” – viccelődött az Orbán-Simicska háborún Vágó.
Várady közösségi oldalt indít
Nem elég elmenni 4 évente szavazni, mikor a politikusok eltávolodtak a valóságtól, hangsúlyozta beszédében Várady Zsolt, iWiW alapító. A Várad szerint fontos, hogy merjünk kérdezni, és hogy az államnak nem feladata helyettünk dolgozni. Egy öntudatos társadalom kialakítása a legfontosabb most, ehhez járulna hozzá Várady Zsolt egy új közösségi weboldal elindításával. Az oldal most tesztfázisban van, ami nyilvánosan a hónap második felében lesz elérhető.
Udvarhelyi Tessza: nem elég elküldeni a Fidesz-kormányt
Hiteles, felelős, valóban baloldali értékeket valló politikusokra lesz szükség – mondta Udvarhelyi Tessza, a Közélet Iskolája egyik alapítója, aki szerint nem elég elküldeni a Fidesz-kormányt, hanem arra is figyelni kell, mi lesz ezután. Udvarhelyi szerint nem várható, hogy az emberek öntudatos állampolgárok legyenek, ha egyszer megélhetési gondjaik vannak. Szerinte a szegények iránti szolidaritás nélkül nem lehet egészséges társadalmat építeni.
Kálmán László: a politikai elitnek van jövőképe?
Az ellenzéknek állítólag nincs jövőképe, de vajon a politikai elitnek van? – tette fel a kérdést Kálmán László nyelvész. Szerinte akinek elege van az állammániából, az intézményesített korrupcióból, annak tiszta céljai vannak – ennek az ellenkezőjét elérni: a szabadságot, decentralizációt, a nyomor felszámolását. A civilek egyetértenek abban, hogy szabadok és európaiak szeretnének lenni, mondta a nyelvész.
Takács Bori: miért hagytuk, hogy így legyen?
“Mi történt velünk, miért hagytuk, hogy így legyen?” – tette fel a kérdést Takács Bori. Szerinte ezeket a kérdéseket kell megválaszolni ahhoz, hogy elérhessük, többet ne az önkény lehessen az országban az úr. Szerinte elfogadhatatlan, hogy az ország urai megmagyarázhatatlan gazdaságra tesznek szert, olyan szerződést írnak alá Putyinnal, aminek évekig nem ismerhetjük meg a részleteit. Szerinte a rendszer hivatásos ellenzéke csak annyit tudott elérni, hogy a Fidesz másodszorra is kétharmadot kapott, miközben emberek tömegei mentek külföldre, szegényedtek el. Szerinte szomorú, hogy ebben az országban jelenleg nincs lehetőség arra, hogy más legyen a politika. Ezt követően több olyan ügyet is felemlegetett – mint az ügynökakták vagy az olajszőkítés -, melyekről 25 éve nem lehet semmit sem megtudni. Takács éppen ezért úgy vélte, a változást “magunkban kell elkezdeni”, “nem hagyhatjuk éhezni a gyerekeket, nem gyűlölködhetünk tovább”, “beszélgetnünk kell egymással”. “Nincs demokrácia, amíg milliók éhheznek” – mondta a szónok. “Ne legyünk tovább szolgák, szülessen meg bennünk a szabadság vágya, számoljunk le a vezérvárással” – fejtette ki Takács.
Madarász Csaba: vissza kell szereznünk megkopott önbizalmunkat
“A feleségem attól fél, hogy a munkahelyemen helytelenítik majd az itteni szerepvállalásomat és kirúgnak” – mondta Madarász Csaba részvételi demokrácia szakértő. “Azért vagyok itt, hogy a rendszer közös javítására szólítsak fel” – mondta. Szerinte világszerte megfigyelhető, hogy az interneten, az utcán szerveződő mozgalmak képesek voltak megújítani a demokráciákat. “Vissza kell szereznünk megkopott önbizalmunkat” – mondta.
HVG / Index / Origo / MTI összeállítás – MTI Fotó: Kovács Tamás
Facebook
Twitter
YouTube
RSS