Közokirat-hamisítás és annak kísérlete miatt emelt vádat a milliárdos csalás és sikkasztás ügyében már bíróság előtt álló Quaestor-vezér, Tarsoly Csaba, valamint a büntetett előéletű, nyolc általánost végzett strómanja, Orgován Béla ellen a Fővárosi Főügyészség – írta a PestiSrácok.hu-nak is elküldött közleményében Ibolya Tibor fővárosi főügyész. A Quaestor-vezér terhére azt rója a hatóság, hogy a vállalkozás csődje idején színleg Orgovánra bízta a Quaestor-csoport két fontos cégének vezetését.
A vádirat szerint az ügy elsőrendű vádlottja, a milliárdos sikkasztással és csalással is vádolt Tarsoly Csaba a tulajdonában álló Quaestor cégcsoporthoz kapcsolódóan elkövetett vagyon elleni, azóta már bíróság előtt tárgyalt bűncselekmények miatt úgy döntött, hogy a Quaestor Pénzügyi Tanácsadó (QPT) Zrt., mint anyavállalat és egyik leányvállalata, a Quaestor Invest (QI) Kft. képviseletét színleg más személyre, egy úgynevezett strómanra ruházza át. Ibolya Tibor kiemelte, hogy a másodrendű vádlott Orgován Béla vállalta, hogy közreműködik abban, hogy őt a QI ügyvezetőjeként, valamint a QPT vezérigazgatójaként jegyezze be a cégbíróság a közhiteles cégnyilvántartásba úgy, hogy a gazdasági társaságokat ténylegesen továbbra is Tarsoly irányítja majd. A stróman iskolai végzettsége nyolc általános volt, így nem rendelkezett megfelelő képzettséggel ahhoz, hogy irányítsa a Quaestor cégcsoport anyavállalatát, illetve leányvállalatát.
Egy bűnözővel állt össze a Quaestor-vezér
Ezen túlmenően Orgován a vezető beosztást büntetett előélete miatt érvényesen be sem tölthette volna – áll a vádiratban, amelyben azt is hangsúlyozták, hogy a Fővárosi Törvényszék Cégbírósága az erre irányuló kérelem alapján Orgovánt 2015. március 24-én a QI önálló képviseleti joggal bíró ügyvezetőjeként bejegyezte a cégbíróság közhiteles nyilvántartásába. A vád azt is tartalmazza, hogy a 2015. március 16. napjára összehívott rendkívüli közgyűlésen Tarsoly döntésének megfelelően akként módosították a QPT alapszabályát, hogy attól a naptól, határozatlan időre, önálló képviseleti joggal Orgován lett a QPT vezérigazgatója.
A közvélemény nyomására visszatáncolt
A főügyész emlékeztetett: az MNB feljelentésére időközben azonban megindult a nyomozás a Quaestor-ügyben, így hamar nyilvánosságra került, hogy a Quaestor cégcsoport irányítását egy strómannak adták át. Tarsoly a közvélemény nyomása miatt kezdeményezte a változásbejegyzési kérelem visszavonását, amelyre tekintettel a cégbíróság megszüntette az eljárást, így a cégnyilvántartásba valótlan tény bejegyzésére nem került sor. A Fővárosi Főügyészség a két férfival szemben közokirat-hamisítás bűntette, valamint annak kísérlete miatt nyújtott be vádiratot. Az ügyészség a vádiratban indítványt tett a Fővárosi Törvényszéken már folyamatban lévő, milliárdos csalás és sikkasztás miatt zajló bűnügyhöz történő egyesítés megfontolására, mivel a személyi összefüggésen túlmenően, több vádpont kapcsán a bizonyítás lefolytatása az ott folyamatban lévő büntetőeljárásban célszerű – írta Ibolya Tibor.
Orgován csak ki akarta próbálni a vezérigazgatói szerepet
A Quaestor-stróman saját – kiszivárgott – vallomásában egyébként azt állította, hogy azért vállalta el a vezérigazgatói szerepet, mert ki szerette volna próbálni magát ügyvezetőként, illetve úgy látta, ezzel meg lesz alapozva a jövedelme. Orgován a Quaestor bukásának előestéjén lett a Quaestor Invest Kft. ügyvezetője, szolgálataiért bruttó 250 ezer forintos havi fizetést ígértek neki, de végül ebből persze semmi nem lett. Nem sokkal később a Quaestor Pénzügyi Zrt. vezérigazgatói posztjára is felkérték, ezt a munkát 500 ezer forintért vállalta el, de végül a fizetését sem vehette fel a büntetett előéletű stróman. A nyomozóknak elmondta azt is, hogy őt a botrány kirobbanása előtti napokban választották ki, találkozott is Tarsoly Csabával, de nem sokat beszélgettek. A nyolc általánost végzett, üzletszerű kéjelgés elősegítése és emberölés kísérlete miatt is elítélt korábbi tápiósági közmunkás minden aláírt, amit kértek tőle, vezetőként ráadásul engedélyt adott arra, hogy Tarsoly öncsődöt jelentsen. Tarsoly később visszavette a cégek vezetését. Orgován a vallomása szerint nem látott abban semmi furcsát, hogy egyből a kinevezése után valaki átveszi tőle a feladatokat.
Több eljárás Tarsoly ellen
Fontos azt is megemlíteni, hogy a Quaestor-botrányhoz kapcsolódóan több elkülönített eljárás is folyamatban van még. Tavaly októberben írtuk meg, hogy Tarsolyékat bűnszervezetben elkövetett, különösen jelentős kárt okozó csalással és más bűncselekményekkel is gyanúsítja már a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI). A kár, ahogy az alapügyben, itt is milliárdos nagyságrendű, a tíz gyanúsított közül pedig nyolc személy a már bírósági szakban lévő eljárásnak is érintettje. Az ügyészség tájékoztatása szerint azóta újabb gyanúsítások nem történtek, a nyomozás pedig továbbra is folyamatban van. Tarsolyék mindezek mellett egy pénzmosás és hűtlen kezelés miatt indult nyomozás célkeresztjébe is belekerültek, igaz, ezekben az ügyekben még senkit nem hallgattak ki gyanúsítottként.
Vezető kép: magyarhirlap.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS