Hiába jelentek meg a sajtó munkatársai a Kecskeméti Törvényszék előtt a Czeglédy-per vádlottjaira várva, mindannyian hirtelen beteget jelentettek és nem jelentek meg a tárgyaláson. Így végül a vádlottak nélkül, de elkezdődött Czeglédy Csaba 6 milliárdos költségvetési csalás miatti büntetőpere a Szegedi Ítélőtábla által az eljárás folytatására kijelölt bíróságon. Az ügy a PestiSrácok.hu által kirobbantott szegedi bírósági botrány közben került át Kecskemétre, miután annak főszereplője, Nóvé Ágnes – aki a Czeglédy-ügyet is tárgyalta a Szegedi Törvényszéken – elfogultságot jelentett be. Ezután már nem volt olyan bíró, akire Szegeden szignálhatták volna az ügyet, Kecskeméten pedig egy év kellett ahhoz, hogy végre elkezdődhessenek a tárgyalások. Azért húzódott idáig, mert a Kecskeméti Törvényszék megállapította, hogy két olyan védő is volt az ügyvédek sorában, akik összeférhetetlennek minősülnek: Binszki József, szegedi DK-s politikus ügyvéd például úgy vállalta el az egyik terhelt védelmét, hogy korábban vele érdekellentétben álló vádlottat képviselt. A keddi tárgyaláson a XIX. rendű vádlott, Bölöni Roland, a Haladás volt edzője, két iskolaszövetkezet vezetője korábbi vallomásait olvasták fel, amelyekből kiderült: tipikus stróman volt, aki havi 150 ezret kapott borítékban gyakorlatilag a semmiért…
Megtartotta a Kecskeméti Törvényszék az úgynevezett Czeglédy-per első tárgyalását. Tette ezt annak ellenére, hogy az első tárgyalási napokra idézett vádlottak beteget jelentettek. Czeglédy büntetőügye azután került ide, hogy a PestiSrácok.hu által kirobbantott szegedi bírósági botrányban fennakadt a Czeglédy-ügy egyik korábbi ítésze. Szegeden különös előzmények után a tanács két tagja elfogultságot jelentett és nem maradt bíró, akire kiszignálhatták volna, így az egész törvényszék kizáratott. A bíró, aki utolsóként esett ki az ügyből, Nóvé Ágnes volt. A szeviépesek felmentő ítélete után kirobbant bírósági botrányban hírhedtté vált bírónő, miután több bíró is ilyen-olyan okból kiesett a tanácsból, lazán beült oda és elkezdte Czeglédy ügyét, majd leleplező cikksorozatunk közben juthatott eszébe, hogy ha Czeglédy Botka ügyvédje, és a bíró férjével közös cége pedig Botkáéknak dolgozik, akkor ez gyakorlatilag összeférhetetlen, így elfogultságot jelentett. Ezzel a Szegedi Törvényszéknek nem maradt olyan bírája, aki tárgyalhatta volna az ügyet, a Szegedi Ítélőtábla az egész Szegedi Törvényszéket kizárta és az ügyet Kecskemétre helyezte át. Az érdemi eljárásra egy évet kellett várni. Mivel azonban az eljárásban az ügyvéd-csereberékkel aknákat helyeztek el, ezeket ki kellett iktatnia a törvényszéknek. Az ügyirat tanulmányozása során megállapították, hogy a védők sorában ketten is voltak, akik a Be. szerint összeférhetetlenek. Ez azt jelenti, hogy őket nem zárják ki; ez olyan eljárási hiba is lehetett volna, amely alap lehet az ítélet hatályon kívül helyezéshez.
Elsőként Binszki Józsefet zárták ki a védők sorából, aki mellesleg a DK szegedi frakcióvezetője. A védőcserék közepette Binszki ugyanis két olyan vádlott képviseletét is vállalta, akikkel érdekellentétben álló terheltet védett korábban, olyan vádlottat, aki beismerő vallomást tett, egyezséget kötött az ügyészséggel és már le is zárult az ügye, jogerős ítélettel. A történteket Binszki egy ideig biztosan nem fogja elfelejteni, ugyanis nem úszta meg egy kizárással, jelenleg fegyelmi eljárás is zajlik ellene a Magyar Ügyvédi Kamara Etikai Bizottsága előtt. Hankó Faragó Miklósra később figyeltek fel, de aztán őt is kizárták. Az új büntetőeljárási törvény kizárja, hogy egy büntetőügy vádlottját olyan védő képviselje, aki a korábbiakban bármikor az ügy más érintettjét képviselte. Czeglédy vezető védője kapcsán ez volt a helyzet.
Czeglédyék ugyan próbálkoztak néhány csavarral: indítványozták, hogy teljesen a legelejéről kezdődjön újra a tárgyalás, vagyis az előkészítő tárgyalás is. De megpróbálták ismételten áthelyeztetni is a büntetőpert. A Kecskeméti Törvényszék bírói tanácsa mindkét indítványt elutasította.
Az előkészítő ülést tehát nem kell megismételni: ez azt jelenti, hogy a már korábban jogerősen kihirdetett ítéletek azon vádlottak esetében, akik az ügyészséggel egyezséget kötöttek és beismerő vallomást tettek, vállalva a több évi börtönbüntetést, már nem változhatnak.
Az úgynevezett Czeglédy-ügy 2017 nyarán kezdődött, akkor vették őrizetbe Czeglédy Csabát és több társát iskolaszövetkezetekkel kapcsolatosan elkövetett költségvetési csalás gyanújával. Gyurcsány ügyvédje esetében nem új keletű a cselekmény, amivel azóta meg is vádolták. Czeglédyt köztudottan kétszer már elmarasztalták az iskolaszövetkezetezés során elkövetett adócsalás és okirathamisítás miatt; először megúszta ügyészi megrovással, másodjára már felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték. 2019 februárjában a vádemelés is megtörtént. Czeglédy Csabát és 23 társát bűnszervezetben, különösen jelentős értékre elkövetett költségvetési csalással, gazdasági csalással és okirat-hamisítással is vádolják. A Czeglédy-ügyet a Kecskeméti Törvényszéken tárgyaló bírói tanács vezetője Surányiné dr. Pólik Edina, akit keménykezű bíróként tartanak számon. Olyan kiemelt ügyeket vitt korábban, mint a kihallgatás közben előállítottat agyonverő brutális izsáki rendőrök ügye, akiket életfogytig tartó, vagy a kalocsai exgárdista, horogkeresztes gyilkos ügye, akit 15 év fegyházra ítélt. A vádiratot Kecskeméten az első tárgyalási napon nem ismertették, mert az Szegeden már megtörtént. A PestiSrácok.hu a napokban mutatta be a megszerzett 166 oldalas dokumentumot. Ennek lényege, hogy Czeglédy, aki iskolaszövetekezeti tevékenysége kapcsán már volt elítélve (kétszer is), 2011-től úgy alakította át cége, a Human Operator által nyújtott szolgáltatások struktúráját, illetve ezzel egyidejűleg a kft-t zrt-vé, hogy a szolgáltatás kapcsán felmerülő közterhek megfizetését szándékosan elkerüljék.
A dokumentumból kiderül, hogy Czeglédy Csaba még első iskolaszövetkezetében, a RÉBUSZ-ban és annak jogutód szövetkezeteiben dolgozó régi ismerősei által Makótól Bodajkig terjeszkedő iskolaszövetkezet-hálózatot épített ki. A vádiratban összesen 9 iskolaszövetkezet és két úgymond koordináló cég szerepel. Voltak szövetkezetek, amelyeket Romániába, illetve Szlovákiába “menekítettek át”, helyezték át a székhelyüket vagy nyitottak ott fióktelepet. A munkavállalókat mindig más szövetkezethez jelentették be, pakolgatták őket egyik szövetkezetből a másikba, úgy, hogy a strómanok által létrehozott vagy átvett és irányított szövetkezetek pecsétjeit, aláírás-bélyegzőit, sőt, kódjait, ügyfélkapuit is Czeglédy cégének, a Human Operatornak a munkatársai kezelték. A vádiratból az is kiderül, hogy 2015 januárjától, amikor bevezették a fordított áfát, a Human Operator nem fogadhatott volna be bruttó számlákat, ennek ellenére ezt tették, az áfát viszont különböző hivatkozásokkal már nem fizették ki, mégis visszaigényelték. A Kecskeméti Törvényszék a keddi napon az ügyben korábban már elítélt terhelt A. Zoltán – a makói iskolaszövetkezet vezetője – szerepét vizsgálta. Czeglédy régi barátja volt az, akinek a büntetőpere már korábban elkezdődött – abból az ügyből bontakozott ki az egész hálózat. A. Zoltán az új nagy ügynek is vádlottja lett. Korábbi ítéletét hatályon kívül helyezték, az ügyeit összevonták. Egyébként ő is egyezséget kötött a vádhatósággal és beismerő vallomást tett, de ezt később visszavonta.
Tipikus stróman – Bölöni Roland borítékban kapta a havi 150 ezret a semmiért
A keddi napon a Kecskeméti Törvényszék még a XIX. rendű Bölöni Roland korábbi vallomásait ismertette, aki a Haladás edzőjeként ismerte meg Czeglédyt. Bölöni Roland, mint elhangzott, lemondott a tárgyaláson való megjelenési jogáról. A tanácsvezető bíró által felolvasott vallomásból kiderült, hogy a szombathelyi férfi alapvetően játékosszerződésekkel kapcsolatban tanácsokat kért Czeglédytől. Egyik kollégája, N. Tibor révén került bele az iskolaszövetkezet-bizniszbe, svájci frankos hitele miatt kellett másodállást vállalnia. N. ajánlotta neki is, hogy legyen elnöke egy iskolaszövetkezetnek, ami egy társadalmi pozíció, némi reprezentációs kötelezettsége lesz, minden más feladatot a Human Operatornál fognak végezni. Az Alba Pro Regia és az IdeHaza Iskolaszövetkezet jogelődjét egy fehérvári ügyvédi irodában alapították. A papírok már elő voltak készítve, neki csak alá kellett írnia, ahogy ez a későbbiek során más papírokkal is így volt. A pecsétet, bélyegzőt, aláírás-bélyegzőt, banki kódokat is átadta a Human Operator munkatársainak. Kérdésre Bölöni gyakorlatilag semmit sem tudott elmondani az általa vezetett iskolaszövetkezetekről, azon kívül, hogy Bodajkra volt bejegyezve. Szolgáltatásaiért havonta borítékban 150 ezer forintot kapott zsebbe. A pénzt az iskolai szertárban vette át, ahol dolgozott; hogy kitől, azt nem tudta megmondani. Bölöni több vallomásában is elismételte, hogy semmilyen érdemi munkát végzett, diákokkal sem találkozott. Czeglédy Csaba lakásához Czeglédy Péter vitte el. Azt mondták neki, hogy az Alba Pro Regia már nem működik, az IdeHaza viszont igen, ezért ezzel a szövetkezettel kössön szerződést a Tescóval, mert ott sok diákot foglalkoztatnának. Ezen kívül más ügyletbe őt nem vonták be.
A tárgyalás a jövő héten, március 9-én folytatódik, másod és harmadrendű vádlottak meghallgatásával, ha addig meggyógyulnak.
Vezető kép: MTI/Rosta Tibor (archív)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS