Ön mit gondol, van-e a szerencsének szerepe a vitorlásversenyeken? Ismeri a Laser vitorlást? Mit gondol, milyen szellemi és fizikai megterhelést jelent egy többnapos versenysorozat? Maradhat-e tüske egy testvérpár bármely tagjában, ha szinte az utolsó pillanatig azon versengenek, melyikük képviselheti Magyarországot a legfontosabb világversenyen? Mi lehet az az íz, ami a formaidőzítésen és a megfelelő felkészülésen kívül elengedhetetlen a jó szerepléshez? Egy héttel a mindannyiunk által várva várt, a világjárvány miatt egy teljes évet csúszó tokiói olimpia előtt e kérdésekre is választ kaphat a második olimpiáján induló Vadnai Benjáminnal való beszélgetésünkből.
KÉKESI RAYMUND
A Balatonon szinte mindenki találkozik a vitorlázással. Gyerekkoromban sok időt töltöttem Zamárdiban, és kis katamaránnal, vagy kalózzal hajóztunk néha mondjuk a déli partról Tihanyba. Nálad hogy kezdődött?
Édesapám, Vadnai Péter találta meg ezt a sportot a Velencei-tónál, ahol egy erős versenyzői bázis létezett. Ő is versenyző lett, majd nem utolsósorban e szenvedélye miatt a Balatonhoz költözött. Előbb Almádiba, ahol mi születtünk, majd Füredre. A testvéremmel, Jonatánnal mi egyébként úszással kezdtünk, Balatonfűzfőn, együtt Rasovszky Kristóffal. Kristóf ezt folytatta, ám mi apánkkal elkezdtünk vitorlázni is, és mivel élsportolói szinten nem lehetett a kettőt egyszerre, döntenünk kellett.
Rém egyszerű hajó, húsz perc alatt felszerelem, és kimegyek vele a vízre
Miért pont a Lasert választottad?
Az olimpián ez az egyetlen olyan osztály, ahol csak úgy odaadnak neked egy hajót, hogy akkor ezzel fogsz menni. Rém egyszerű hajó. Itt egy vitorla, ott egy árboc, felszerelem húsz perc alatt, és kimegyek vele a vízre. Nem kell a saját hajómnak lennie, mert mindegyik pont ugyanolyan. Ha veszünk egy repülőjegyet, és kimegyünk mondjuk Máltára, ott is bérelhetek egy ilyet, és ugyanúgy hajózhatok vele, mint Splitben.
Gyönyörű a Balaton-felvidék. Szeretsz itt élni?
Bár a Budapesti Gazdasági Egyetemen tanultam kereskedelmi marketinget, hosszabb távon is itt képzelem el az életem. Biciklizni meg sportolni itt sokkal jobban lehet. Most például itt ülök veled Tihanyban, és biciklivel jöttem Füredről.
Nem lenne jobb ilyenkor a vízben hűsölni? Miért biciklizel a déli hőségben?
Mert amikor Tokióban versenyezni fogok, ugyanilyen meleg lesz. Ráadásul itt délben hasonlóan párás a levegő, mint Tokióban, úgyhogy akklimatizálódok. Délelőttönként most a testvéremmel is a szabadban edzünk.
Ezek erőnléti edzések?
Elsősorban erőnléti edzések, de nemrég három hetet Horvátországban, Splitben meg Hvar szigeténél edzettünk a vízen hét másik olimpiai indulóval. Az utazásig ebben már szünetet tartunk.
Csapatunk erejéről sokat elárul, hogy a hat tagból négyen megyünk az olimpiára
Akkor ez nemzetközi társaság lehetett, hiszen az olimpián minden nemzetet csupán egy versenyző képviselhet. Hogyan és miért jött létre egy ilyen elit edzőtábor?
Rio előtt fél évvel csatlakoztunk a spliti Jacht Club Mornarhoz, azaz akkor választottak be minket a rendkívül erős horvát csapatba. Előbb hozzájuk csapódott a ciprusi Pávlosz Kondidijisz, aki Londonban ezüstérmes lett, majd jöttünk mi. Sokan megkeresik őket, de csak olyat vesznek be, aki tud hozzátenni valamit a közös munkához, és tudja húzni a csapatot azzal, hogy bizonyos körülmények között néha ő a leggyorsabb. Fontos továbbá, hogy jól tudj alkalmazkodni kulturálisan, és munkamorálban is megfelelő legyél. A csapat erejéről sokat elárul, hogy a hat tagból négyen megyünk az olimpiára, és azért csak ennyien, mert ahogy mondtad, országonként mindössze egy indulhat. Az egyik horvát csapattársunk, Tonči Stipanović Rióban lett ezüstérmes, ahol én harmincharmadik voltam. A csapatban van még egy orosz versenyző, és most velünk edzett egy montenegrói, valamint egy észt és egy spanyol olimpikon is.
Miért kell a csapat? Egyedül nem lehet gyakorolni?
A versenyre való felkészülés egyedül nem működik. Ez nem egy olyan sport, amelynél le tudod mérni, hogy hú, de remek idővel tettem meg ezt az ötven métert. Hiába érzem, hogy hú de jó voltam, ha egyszer a feltételek a környezettel együtt állandóan változnak. Más a szél, a hullámzás, másképp hatnak a teljesítményedre az áramlatok, és ezért mindig viszonyítás kérdése, hogy az adott távot jó vagy rossz idő alatt teljesítetted. Nincs szintidő, ezért mindig az edzőpartnereidhez kell viszonyítanod. Minél erősebb és jobb csapatban tudsz edzeni, annál jobban fogsz fejlődni.
Hogy telik egy nap az edzőtáborban?
Hét óra körül kelünk, és a viszonylag kemény GFlex köteles bemelegítést követően van egy három és fél órás vízi terhelés, azaz vitorlázás. Ha ez elég erőteljesre sikerül a szél és a hullámok miatt, akkor utána csak levezetünk. Ez egy kis lepörgető biciklizést vagy nyújtást jelent. Ha a vitorlázás nem volt túlságosan megterhelő, akkor irány a konditerem. Jobban szeretjük persze, ha a vízi edzés keményre sikerül, és nem kell kondizni.
Japánban nagy hullámokat és erős áramlatokat várunk
Masszázsra is jártok?
Igen, elsősorban a kifelé lógástól túlterhelt combra és hátra, valamint hasra irányuló izomoldó és görcsoldó manuálterápiára, kis tornáztatással és csontkovácsolással. Ma délután házhoz jön hozzám a masszőr, Füredre.
Csak Horvátországban edzetek, vagy itt a Balatonon is?
A Balatonon akkor edzettünk rengeteget, amikor a világjárvány miatt nem lehetett utazni. A tokiói körülmények és feltételek jobban hasonlítanak a dalmát tengerpartiakhoz. A sós vízben másképp siklik a hajó, hiszen egy kicsit jobban kiemelkedik, továbbá Japánban nagy hullámokat és erős áramlatokat várunk, és azt is be kell gyakorolni. Ezt csak tengeren lehet. Éppen ezért Rio után fél évvel már el is utaztunk Tokióba, a helyszínre.
Jó a japán pálya?
Nekem lényegesen előnyösebb, mint a riói.
Mi a különbség?
Rióban nagyon-nagyon sok áramlás volt, ami mindent eldöntött. Japánban az áramlás nem számít annyira, inkább a szelet kell figyelnünk. A hullámok hasonlítanak a splitiekhez, amiket jól ismerünk. Persze Brazíliában még nagyon fiatal voltam, és ma már ott is másképp versenyeznék, de ez nekem jobban tetszik.
De ezt vajon csak te szereted jobban, vagy mindenki? Lehet bárkinek is jó a sok áramlás?
Aki Riót megnyerte, annak nyilván jó volt. A nyílt vízi úszásban hasonló a helyzet. Van, aki nagy hullámokban szeret úszni, és van, aki lapos vízben, kisebb tóban.
A pandémia miatt nyertünk egy teljes évet arra, hogy beérjük az idősebbeket
Nehézséget jelent-e számodra, hogy a nagy verseny épp a pandémia miatt egy évet késett az eredetileg tervezetthez képest?
Ez bizonyára nehezebb egy olyan sportolónak, aki a pályafutása vége felé jár és esetleg arra gondol, hogy a következő évben már nem tudja ugyanazt a formát nyújtani. Mi az öcsémmel azonban még fiatalok vagyunk, így nyertünk egy teljes évet a felkészülésre, és arra, hogy valamelyest beérjük az idősebbeket, azaz a harminc-harmincöt éveseket.
Ez az ideális versenyzői életkor?
Igen, mert a vitorlázáshoz rengeteget kell látni és tapasztalni. A sebességet és a manővereket igazából már korábban összerakja az ember, és attól kezdve az a fontos, hogy minél jobban lásson a pályán. Észrevegyen egy felhőt, lássa, hogy tekeri a szél a vízen a fodrozódásokat, érezze, hogy ahol a víz jobban fodrozódik, ott több szél van, lássa a vízfelszínből és a hullámok csúcsosodásából, hogy hol, milyen áramlások vannak, s hol, miért laposabb a víz. A végén ez a tudás választja el a világbajnokot a huszadiktól. Ez az, amiben egy idősebb, tapasztaltabb vitorlázó előnyre tud szert tenni.
Akkor lenne szerepe a szerencsének, ha a verseny egy futamból állna
A verseny ugyebár több futamból áll…
Az olimpia az tíz futam, plusz a döntő. Naponta két futam, majd a harmadik nap után egy nap szünet, és a döntő előtt még egy nap szünet. Harmincöten indulunk, és az első tíz futam összegzése alapján az első tíz jut a döntőbe.
Extrém vacak időjárás esetén előfordulhat, hogy kihagynak egy versenynapot?
Ilyen nagyon ritkán fordul elő, de a japánok a sok tájfun miatt nagyon elővigyázatosak. Ha esetleg vitorlázható is az időjárás, de tudják, hogy bármikor lecsaphat egy keményebb vihar, akkor inkább bent maradnak a kikötőben.
Ha valaki a döntőbe jut, ott már bármi lehet?
Nem lehet bármi, mert a korábban szerzett pontokat mindenki tovább viszi, de a döntő eredménye, azaz a pontszáma duplán számít. Ha valaki nagyon vezet, akkor már valószínűleg nem tudja egy futam alapján elveszíteni a tíz futamos előnyét.
Lehet, hogy egy picit korrektebb lenne, ha újraindulna a számolás? Ha már eljutottál a döntőig, akkor nyerhess is…
Nem biztos, hogy igazságosabb lenne. A vitorlázásban mindig van egy rizikófaktor, amit a tíz futam kiegyenlít. Tehát ha csak a döntő futam számítana a végeredményben, akkor adott esetben az első tíz futamod eredménye semmissé válna egy rossz szakasz miatt. Ráadásul az első tíz futamból a legrosszabb, azaz a legmagasabb pontszámot eldobhatjuk. Ez olyan, mintha a tanár azt mondaná, hogy öt témazárót írtatok, és amelyik nem sikerült, azt akkor elengedi. Nálunk a kilenc futam eredményeit összeadják. Ha kilenc első helyed van, akkor kilencszer egy pontot kapsz, a második hely két pont, a harmadik három, és így tovább. Ha harmincadik leszel egy futamban, akkor harminc pontot kapsz. Az nagyon rossz, azt mindenképp el kell kerülni. Egy nap két futamunk van, és ha mondjuk kétszer harmincadik leszel, akkor akár egy nap alatt elronthatod az egész sorozatod.
Ha jól értem, ebben a sportban összességében nem sok szerepe van a szerencsének.
Ha csak egy futam lenne, akkor lenne szerepe a szerencsének, mert egy futam alatt azért alakulhat úgy, hogy valamennyivel több szeled van, mint másnak, hiszen nem egy mesterséges szélcsatornában versenyzel, vagy egy stadionban, ahol egy turbina biztosítja a légáramlást. Tíz futam alatt azonban kijön a tudás és a felkészültség.
Az sem befolyásolja az eredményt, hogy ki melyik helyről indul?
Mindenki onnan indul, ahonnan akar, természetesen a két rajthajó közötti képzeletbeli vonal mögül, amelyet két zászló jelez.
Fontos, hogy a versenynapok között az esték nyugodtan teljenek, és jól tudjak relaxálni
A formaidőzítés azonban bizonyára számít.
Igen, az sokat. De nálam most e tekintetben is minden rendben van.
Van sportpszichológusod?
Van, igen. Akkor járok hozzá, amikor nem vagyok annyira biztos magamban. Most nem találtam olyan problémát, ami miatt mennem kellene. Inkább magamra figyelek, és az időt inkább a kikapcsolódásra, vagy a felkészülésre fordítom. Gyermekkoromban sokat voltam pszichológusnál, és már fiatalon megtanultam tőle az esti nyugtató, ellazító és relaxációs autogén tréningeket. Mivel a verseny többnapos, nemcsak előtte kell jól aludnunk, hanem két versenynap között is. Fontos, hogy az esték nyugodtan teljenek, és jól tudjak relaxálni.
Hogy lazulsz el, ha nem titok?
Fejben kisétálok egy szép és nyugodt virágos rétre, és ott ellazítom magam. Ez lehet valakinek egy tengerpart, egy patakpart, vagy akár az erdő közepe, vagy bármi, ahol meg tud nyugodni. Akkor oda kimegy, és elhessegeti az összes gondját, és csak erre figyel. Az a lényeg, hogy jól aludjál, és ne a versenyen pörögj. Nem az a fontos, hogy tegnap mit csináltam, vagy ma mit rontottam el, hanem hogy holnap mi lesz.
Rengeteg szénhidrátra van szükségünk, amit elégetünk a verseny alatt
Nagyon nagy fizikai igénybevételt jelent egy ilyen versenysorozat?
Igen, különösen, hogyha nem megfelelő a táplálékbevitel és kiegészítés. Délben van rajt. Nekem tízkor le kell mennem a kikötőbe, és tizenegykor vízen kell lennem. Mivel két futam lesz egy napon, három, vagy fél négy előtt nem tudok kijönni a partra, és négykor tudok először enni. Tíztől négyig tehát nincs főétel, legfeljebb némi folyadék. Itt jön képbe az, hogy előtte hogyan tudok feltölteni, hiszen mindeközben elégetek több ezer kalóriát.
Mit eszel ilyenkor a gyors és hatékony energiapótlásért? Szalonnát és csokoládét?
Az sem rossz, de Breyer Helga állítja össze és szerzi be nekünk a táplálékkiegészítőket. Pont tegnap hoztuk el tőle az olimpiára való gyűjteményt. Vízbe kevert porok, amelyből izotóniás italok lesznek, meg szeletek és gél. A reggeli mellé fogyasztjuk, és amikor bejövünk a versenyről. Protein és szénhidrátok. Rengeteg szénhidrátra van szükségünk, amit elégetünk a verseny alatt. A vitaminok annak alapján lesznek beállítva, hogy mit mutat a vérképünk. Most például azt mutatta, hogy minden teljesen rendben van.
Amúgy rendes ételeket esztek-e kiegészítőkkel? Például megennél most velem egy pörköltet nokedlivel?
Alapesetben igen, bár nem sokkal a verseny előtt már nem feltétlenül ennék nagyon szószos dolgokat. Nincs különösebben megkötve a kezünk. Mindent ehetünk, csak változatosan kell táplálkozni. Kenyérből például próbálunk igazán jó minőségűeket enni. Kell megfelelő mennyiségű zöldség és gyümölcs is, és a rostok sem hiányozhatnak.
Az áprilisi világkupán dőlt el, hogy Jonatán, vagy te leszel a tokiói induló. Te nyertél. Nem eredményezett ez köztetek feszültséget?
Sokszor versenyeztünk egymással már világkupákon és más versenyeken, de soha nem egy az egyben egymás ellen, mintha például teniszeztünk volna, hanem mondjuk hatvan másik versenyzővel együtt. Arra vagyok igazából a legbüszkébb, hogy mindig meg tudtuk őrizni a jó kapcsolatot a rivalizálás alatt is. Nem volt köztünk rossz szó vagy veszekedés most, a portugál válogató verseny kapcsán sem. Az öcsémnek még rengeteg lehetősége lesz olimpiára menni. Nem hiszem, hogy maradt volna benne tüske, hiszen a magyar kvótát végül is én harcoltam ki a tavalyi vb-n. Most már bármelyikünk képes a kijutáshoz szükséges szint teljesítésére. Gyakran meg is szorongat a versenyeken, majd meglátjuk, mi lesz például Párizsban.
Ha jól tudom, az öcséd lesz a te segítőd vagy technikusod az olimpián.
Így van, és ez rendkívül előnyös. Jól ismeri a hajót, gyorsan megcsinálja, ha bármi baja van, és tud nekem két futam közt hűtőtörülközőt adni, meg vizet a futam után. Az olimpián ráadásul nem egyedül lakik az ember egy szobában, hanem valakivel meg kell azt osztania. Sokkal jobb Jonatánnal, mint egy idegennel. Mi hosszú évek óta együtt utazunk szinte mindenhová, fura lenne, ha pont most történne másképp.
Magyar vagyok
Milyen érzés minket, magyarokat és Magyarországot képviselned a legnagyobb világversenyen? Jelent-e ez plusz terhet számodra?
Ha egy külföldivel bármilyen helyzetben találkozom, akkor mindig egy brandet képviselek, mármint azt, hogy magyar vagyok. Lehet, hogy az az ember csak engem ismer meg a magyarok közül, és akkor óhatatlanul a velem való találkozás alapján fogja megítélni, milyen Magyarország és milyenek a magyarok. Mivel sokat utazunk különféle versenyekre mindenfelé, mindig odafigyelünk erre. Az olimpián ez fokozottan igaz, hiszen rajtunk a világ szeme. Ez hatalmas teher, amit végső soron úgy próbálunk kezelni, hogy ezt is csak egy versenynek tekintjük, extra elvárások nélkül. Ráadásul büszkék vagyunk rá, hogy egy jelenleg nem tengerrel bíró, nem igazán vitorlás nemzet tagjaként meg tudjuk mutatni, hogy helytállunk e sportban, nem is akárhogy. A magyarok különösen eredményesek az olimpiákon, elegendő megnézni nemzetközi összehasonlításban az egymillió lakosra jutó érmek számát.
Említetted, hogy eleinte az volt a célod, hogy kijussál egy olimpiára, utána pedig az, hogy jó eredményt érj el ott. Ez már Tokióra is igaz?
Igen. Rióban még nagyon-nagyon fiatal voltam, és már örültem annak, hogy ott lehetek. És akkor persze utána megpróbáltam a lehető legjobbat, de még egyáltalán nem voltam abban a ligában. És most van az, hogy most már az első tizenötben simán, és akkor az első tízben meg attól függ, hogy milyen formát tudok nyújtani. Az eutóbbi években mindent megtettem a sikerért.
A hazai íz meglesz
Mi az, ami a felkészülésen és a jó formaidőzítésen kívül mindenképp kell még a jó eredményhez?
Reggelente egy jó kávé, amit mindig együtt szoktunk elkészíteni és elfogyasztani Jonatánnal. Mivel az ember sosem tudhatja, hogy például a japán fővárosban milyen kávéhoz jut, erre is felkészültünk. Magunkkal visszük ezért az aeropress kávéfőzőnket meg a kis kézi őrlőt, és tegnap beszereztem a kedvenc füredi kávézómból három zacskó frissen és közepesen pörkölt speciality kávébabot is a kedvencemből. A hazai íz tehát meglesz, és ezen sem múlhat a végeredmény.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS