Elutasította Ilie Bolojan, Nagyvárad polgármestere, hogy Sfântul Ladislau helyett Szent László legyen a városalapítóról elnevezett utca, így magyar helyesírással – Írja a varadinum.ma. Szemben a hangzatos ünnepi beszédekkel, a felmagasztalásokkal, ezt jelenti ma Nagyváradon az irányító Nemzeti Liberális Párt számára a múlt tisztelete és a kisebbségi jogok tiszteletben tartása.
A nagyváradi RMDSZ-szervezet nevében Pető Dalma tanácstag azzal a beadvánnyal fordult a polgármesteri hivatalhoz, hogy úgy ahogy az elmúlt hónapban elfogadták, hogy a Vágó Iosif utcát átírják Vágó Józsefre, úgy a Sfântul Ladislau utcát is írják át Szent Lászlóra.
Mind a megfogalmazás, mind az indoklás azonos volt
– mondta Pető Dalma. Ám erre a beadványára elutasító választ kapott Ilie Bolojan polgármestertől és Adriana Lipoveanu főépítésztől is. Arra a tanácsi határozatra hivatkoztak, amelyet a legutóbbi tanácsülésen szavazott le a PNL, és amelyben szintén Pető Dalma azt kérte, hogy a történelmi belvárosi utcák elnevezéseit, a továbbá magyar személyiségek neveit magyarul írják ki, a magyar helyesírásnak megfelelően, és egy információs pannón tüntessék fel az illető utcák korábbi elnevezéseit is – írta a varadinum.ma.
Vágó Iosifból lehet Vágó József, de Sfântul Ladislauból nem lehet Szent László Nagyváradon? Mintha a vezetőség nem tudná, hogy a bihari megyeszékhelyet a később szentté avatott I. László király alapította. Pedig tudja, de ez nyilvánvaló módon a helyi magyarság nyelvhasználati és alkotmányos jogának korlátozása, érthetetlen politikai okok miatt. Néhány napja, illetve korábban is, Ilie Bolojan azt nyilatkozta, a nagyváradi magyarság kisebbségi jogai maradéktanul teljesülnek. Mi ezt akkor sem hittük el, ezért kérjük a sorozatos helyreigazításokat, a feliratok magyarosítását, de mint látszik, »a tettek tesznek különbséget« („Faptele fac diferența”), hogy a polgármester egyik kampányszlogenjét használjam
– mondta Pető Dalma önkormányzati képviselő, miután átvette Ilie Bolojan nagyváradi polgármester válaszát, majd hozzá tette nem érti, mi ez a kettősség.
Ugyancsak emlékezetes, hogy a nagyváradi főtéri hidat is kizárólag román nyelven feliratozta a polgármesteri hivatal. Így lett a Bémer és a Szent László teret összekötő egykori Kishíd ma Podul Sfântul Ladislau. A nagyváradi RMDSZ beadványban kérte a hidak elnevezéseinek feltüntetését magyarul is, azonban az Ilie Bolojan vezette önkormányzat ezt is elutasította, továbbá a Sebes-Körös neve is csak románul került ki a hídfőknél.
A nagyváradi magyarok bölcsek, és látják, hogy mi történik ebben a városban. Egy-egy hangzatos beszéddel nem lehet befolyásolni őket, mert a szónoklatokkal szemben ott van a mindennapi élet, amely számtalan példát szolgáltat arra, hogy miképpen tagadja meg a polgármester a magyar közösségnek tett ígéreteket, és nem engedi jogait érvényesülni. A sors iróniája, hacsak nem szándékos, hogy pontosan a Szent László Napok alatt küldte el a Szent László név magyar kiírását tiltó határozatát, döntését Bolojan polgármester. Érthetetlen , hogy ezen tények után is egyesek hogyan fényezhetik a polgármester magyarbarátságát. De az emberek nem buták, hisz elég csak körbenézniük, hogy lássák a valóságot. Adóemelés a belvárosban lakó, nagyrészt magyar tulajdonosok ellen, belvárosi kitiltás a nagyrészt magyar tulajdonú használtruha-kereskedőknek, bontás a többnyire magyar lakosok házaira, forráselvonás a magyar civil és színházi projektektől, és most pedig a városalapító magyar identitás jelölésének a tiltása. Magyar ügyekben nincs miért dicsérni, fényezni a polgármestert. Aki mégis teszi, szolgaságból vagy vakságból teheti
– nyilatkozta Szabó Ödön, az RMDSZ Bihar megyei szervezetének ügyvezető elnöke a varadinum.ma -nak. Majd hozzátette, ma is egyértelmű a magyarellenes hozzáállás a nagyváradi városházán, függetlenül attól, hogy ennek vezetői mit mondanak és miképpen próbálják legitimálni magukat más magyar szervezetek kirakatba helyezésével.
Forrás:varadinum.ma, Fotó:varadinum.ma
Facebook
Twitter
YouTube
RSS