A magyar választók április 3-án, válaszul az úgynevezett 7-es cikk szerinti európai uniós eljárásra és az összes többi jogállamisági témakörre, úgy döntöttek, hogy támogatják a magyar kormány európai politikáját, mivel tudják, hogy amit a nemzeti-konzervatív kormány tesz, az a magyarok érdekében történik – jelentette ki Varga Judit igazságügyi miniszter hétfő délelőtt, Brüsszelben, az EU-tagállamok uniós ügyekkel foglalkozó minisztereinek tanácskozására érkezve.
A magyar sajtónak adott nyilatkozatában Varga Judit elmondta: a 7-es cikk szerinti eljárás kezd már terhessé válni azok számára, akik ezt elindították; a folyamat már régen túlmutat egymás jogrendszerének elemzésén, politikai nyomásgyakorlás, amit a bevándorláspárti, baloldali többségű Európai Parlament kezdeményezett.
Politikai kérdésekre pedig csak politikai válaszokat lehet adni
– hívta fel a figyelmet, hozzátéve: a magyar emberek válasza az volt, hogy 12 év után újra, immáron történelmi mértékű bizalmat szavaztak a kormánynak. Kiemelte: nem szabad azt sem figyelmen kívül hagyni, hogy a gyermekvédelmi népszavazás még a kormánypártok támogatottságát is megelőzte, hiszen több mint 3,6 millió állampolgár szavazott a gyermekek védelme érdekében. Hozzátette:
a 7-es cikk szerinti eljárás részeként tartott hétfői meghallgatás Magyarország jogállamisági helyzetéréről nem ildomos egy olyan helyzetben, amikor a szomszédban háború dúl, és Magyarország történelmének legnagyobb segítségét nyújtja, de az együttműködés szellemében készek vagyunk minden kérdést megválaszolni.
Azzal kapcsolatban, hogy Robert Habeck német alkancellár hétfőn felvetette, Németország hajlandó lenne támogatni, hogy az Európai Unió tagországai Magyarország nélkül vezessenek be embargót az orosz kőolajra, Varga Judit elmondta: sajnos, vannak olyan – zömében baloldali, liberális – politikusok, akiknek az európai politikai felfogása nélkülözi azokat az európai értékeket, amelyek a konszenzus kultúrájára épített, kölcsönös tiszteleten alapuló együttműködést jelentik.
Egy olyan kérdésről, mint az olajembargó, amelyről Magyarország az első perctől kezdve a legőszintébben, a legátláthatóbb módon kommunikált, nem lehet ilyen önkényes és kirekesztő hangnemben beszélni
– fogalmazott. Úgy vélte, hogy ebben a kérdésben a természettudományos szabályoknak kell érvényesülniük.
Magyarországnak nincsenek tengerei, az energiaellátást viszont biztosítani kell, ezért várjuk először a megoldási javaslatokat, és csak utána lehessen áttérni a szankciós javaslatokra. Minden tagország érdekeinek figyelembevételével kell meghozni a döntéseket
– hangsúlyozta. A március elején az uniós tagállamok vezetői által elfogadott versailles-i nyilatkozatra hivatkozva elmondta: csak akkor lehet továbblépni az orosz energiát célzó szankciókkal, ha minden ország nemzeti adottságait, illetve saját energiamixéhez való jogát tiszteletben tartják. Leszögezte, hogy a magyar kormány folyamatosan tárgyalásban van az Európai Bizottsággal.
Az olajembargót, az orosz fosszilis energiahordozókról történő európai leválást nemcsak rövid távon, de közép- és hosszú távon is ki kell gondolni
– tette hozzá.
Forrás: MTI; Fotó: Varga Judit Facebook-oldala
Facebook
Twitter
YouTube
RSS