A 2021-es költségvetés a gazdaságvédelem költségvetése lesz, amely a járványügyi készültség fenntartása mellett is biztosítja a gyermekeket nevelő családok támogatását, a nyugdíjasok védelmét és a biztonság megőrzését – hangsúlyozta Varga Mihály pénzügyminiszter pénteken. A költségvetés elfogadását követő sajtótájékoztatón kiemelte: a kormány továbbra is a magyar gazdaság védelmét és megerősítését tekinti központi feladatának, folytatja az adócsökkentés politikáját, a beruházások támogatását és a fegyelmezett államháztartási gazdálkodást.
Varga Mihály elöljáróban elmondta: 133 igen és 61 nem szavazattal fogadta el a parlament a jövő évi költségvetésről szóló dokumentumot; ez 68,5 százalékos támogatottságot jelent. A pénzügyminiszter megjegyezte: a törvényjavaslat parlamenti vitája során világossá vált, kik azok, akik támogatják azokat az intézkedéseket, amelyeket a veszélyhelyzet kezelésében és a gazdaság következő évi újraindításáéban, újraépítésében javasol a kormány.
Öröm számomra, hogy a képviselő döntő többsége egyetértett azzal, hogy a kormánynak a vészhelyzetben az emberek védelmében meghozott intézkedései helyesek voltak, hogy a gazdaságvédelmi alapot fenn kell tartani, és támogatják azt is, hogy a következő évben két nagyon fontos alappal, az egészségbiztosítási és járvány elleni védekezési alappal indítsuk újra az országot
– fogalmazott. Hozzátette: a 2021. évi költségvetés elfogadása már azt jelenti,
megnyílt az út azelőtt, hogy a sikeres védekezés után Magyarország a veszélyhelyzet megszüntetésével egy járványügyi készültségre álljon át, és az ehhez szükséges lépéseket tegye meg.
Marad a gazdasági növekedés és a fegyelmezett államháztartási gazdálkodás
A pénzügyminiszter elmondta, hogy a jövő évi költségvetés középpontjában négy elem szerepel: a koronavírus-járvány elleni védekezés fenntartása, a gazdaság újraindítása, a munkahelyek megvédése és az új munkahelyek létrehozásának támogatása. A kormány ugyanakkor elkötelezett marad a költségvetés elemeiben korábbi filozófiájához, a családok, a gyermeknevelés támogatása és megbecsülése iránt, és továbbra is fenn kívánja tartani az ország biztonságát.
A gazdaságpolitikai felfogásában is következetesek maradtunk, továbbra is a magyar gazdaság védelmét és megerősítését tekintjük központi feladatnak, folytatjuk az adócsökkentés politikáját, a beruházások támogatását és a fegyelmezett államháztartási gazdálkodást
– részletezte.
Jut forrás az úthálózat fejlesztésére és az önkormányzatok támogatására
Az elfogadott költségvetés számaira térve Varga Mihály kifejtette:
- a kormány továbbra is 4,8 százalékos gazdasági növekedéssel számol 2021-ben;
- várakozásaik szerint az államháztartás hiánya mínusz 2,9 százalékos lesz;
- az államadósság mértéke a bruttó hazai termék 69,3 százalékára fog zsugorodni;
- az infláció mértéke 3 százalék körül kialakul az év egészében;
- változatlan marad az államháztartási tartalék nagysága is, amelyet a bruttó hazai termék 0,4 százalékát meghaladó 211 milliárd forintos összeggel terveztek a 2021-es költségvetésben.
A pénzügyminiszter arra is kitért, hogy a parlamenti vita során zöld utat kapott néhány fontos módosítás: többek között 2021. július 1-jétől a csecsemőgondozási díj 70 százalékról 100 százalékra fog emelkedni. Ugyancsak többletforrást kap a Magyar Falu Program keretében két fontos terület: az útépítésekre szánt forrásokat a kormány 52 milliárddal, az élelmiszerbiztonság megteremtése érdekében hozott intézkedéseket pedig további 50 milliárd forinttal emelik meg. Hozzátette: ugyancsak lehetőség nyílt a gyermekdiabétesz-centrum fejlesztésének, az iskolai hálózat működtetésének támogatására, az Eötvös Loránd Kutatói Hálózat kutatóinak bérrendezésére, Budapest és a fővárosi agglomeráció fejlesztésére, a kerületi úthálózatok indokolt fejlesztésének támogatására, valamint a diaszpóra-felsőoktatási ösztöndíj folytatására. Varga Mihály arról is szólt, hogy az önkormányzati rendszer állami támogatása 16 százalékkal növekszik jövőre, azaz több forrásból gazdálkodhatnak az önkormányzatok, köztük a főváros is. Míg 2020-ban ez az összeg 739 milliárd forint volt, 2021-re 865 milliárd forintra növekszik.
A baloldali javaslatok eladósították volna az országot
A sajtótájékoztatón Kocsis Máté arról beszélt, hogy a 2021-es felelős, az emberek mindennapjait segítő költségvetés. Ugyanakkor hangsúlyozta: a költségvetéshez benyújtott baloldali javaslatok 6400 milliárd forintos kiadást jelentettek volna az országnak, amivel a kitűzött 3 százalékos hiánycél csaknem 17 százalékra emelkedett volna, illetve IMF-hitel felvételét helyezte volna kilátásba.
Javaslataik zöme a beruházások felszámolását, a túlköltekezést, az adóemelést, a családok támogatásának megvonását jelentette
– értékelt. Mint megjegyezte, a baloldal nem szavazta meg a járványügyi készültség kiadásait, a családügyi költések emelését, a 13. havi nyugdíj visszaépítését, a határvédelmi, honvédelmi és közbiztonsági kiadások növelését, valamint a munkahelyvédelmi és -teremtési kiadásokat sem, ezzel pedig bebizonyították, hogy járványhelyzetben, nehéz gazdasági időszakban sem lehet rájuk számítani.
Simicskó István, a KDNP frakcióvezetője elmondta: a 2008-as válság idején a baloldali kormány megszorításokat vezetett be, növelte az emberek terheit, megszüntette a 13. havi nyugdíjat, csökkentette a gyest, a közszférában dolgozók bérét befagyasztotta, jelentősen csökkentette az önkormányzati támogatásokat és felfüggesztette a lakástámogatásokat. Ezzel szemben a mostani válsághelyzet-kezelés az emberek pártján áll, komoly forrásokat szán a családok védelmére, és ellátja a gazdaság védelmét is.
Vezetőkép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS