A kormány teljes erővel a gazdaság újraindítását célozta meg, ami nem más, mint munkahelyteremtés és béremelkedés. Minél előbb ki kell lábalni a Covid-járvány miatti gazdasági pangásból, aminek az egyik eszköze az infrastrukturális beruházások soha nem látott szintre való emelése, emellett a szociális szféra is újabb forrásokhoz jutni. Folytatódik a tizenharmadik havi nyugdíj újjáépítése, eltörlik a 25 év alattiak személyi jövedelemadóját és az egészségügy is több száz milliárd forint plusz pénzt kap. Varga Mihály pénzügyminiszter összefoglalója.
A magyar gazdaság az idén már dinamikusan fog nőni, és jövőre visszatalál a korábbi években megszokott 5 százalékos növekedéshez – jelentette ki Varga Mihály pénzügyminiszter a héten. A kormány azért nyújtja be még tavasszal a költségvetést, hogy az emberek jó előre tudhassák, mire is számíthatnak. A 2022-es költségvetésnek 6 prioritása van. Ezek a következők:
- A családvédelmi programok folytatása.
- A gazdaság újraindítása, hogy minél gyorsabban túl legyen az ország lezárások káros következményein.
- A 13. havi nyugdíj visszaépítésének folytatása. Az idén már sor került plusz egy hét kifizetésére, jövőre már két hétnyi nyugdíjnak megfelelő összegeket kapnak a jogosultak.
- A 25 év alatti fiatalok foglalkoztatása esetén teljes szja-mentesség.
- A munkáltatói adóterhek további csökkentése.
- A munkahelyteremtéshez és beruházások támogatásához szükséges források biztosítása.
A beruházások 2022-re a GDP 28 százalékát fogják kitenni. Létrejön egy beruházási alap, amely 550 milliárd forintot fog kezelni, vagy például a Paks II. 200 milliárd forintot fog kapni. Folytatódik a Magyar falu program, amelynek révén a kistelepülések 43 milliárd forinthoz jutnak. A közútfejlesztés és vasútépítés szintén a kiemelt célok közé tartoznak. Ide tartoznak még a lakáscélú támogatások, amelyekre 2022-ben több, mint 300 milliárd forint forrás jut.
Hangsúlyozni kell, hogy ezek a beruházások hazai forrásokból fognak megvalósulni. Az Európai Helyreállítási Alap révén Magyarország még több lehetőséghez jutna, de ennek sorsa még elég bizonytalan. Elméletileg mintegy 16 milliárd euróra vagyunk jogosultak, amiből 6 milliárd euró vissza nem térítendő támogatás és 9 milliárd hitel. A magyar kormány már jelezte, hogy a 6 milliárd eurós támogatásra feltétlen igényt tartunk, ám a 9 milliárdnyi hitel feltételei nem olyan kedvezőek, emiatt nem vesszük igénybe a teljes keretet.
Eközben a külföldi tőke is ömlik az országba. Már tart a dél-koreai SK Innovation Fejér megyei projektje, amelynek az összértéke meghaladja a 600 milliárd forintot. A gyár évente mintegy félmillió darab elektromos autóhoz szükséges energiatároló kapacitás előállítását teszi lehetővé. Továbbá nem állt le a kecskeméti Mercedes-gyár bővítése sem. Vagyis a nyugati és a keleti tőkére továbbra is számíthatunk; Magyarország megőrizte az úgynevezett “tőkevonzó” képességét.
Fotó, ábra: Varga Mihály Facebook-oldala
Facebook
Twitter
YouTube
RSS