A Fővárosi Közgyűlés által a Városháza-ügyben létrehozott vizsgálóbizottság hétfőn meghallgatta Tordai Csabát, a Budapest Főváros Vagyonkezelő Központ (BFVK) Zrt. igazgatósági elnökét, aki badarságnak nevezte, hogy minden, a főpolgármestertől kimenő szerződést megvizsgálna és személyesen hagyna jóvá. Karácsony Gergely nem vett részt az ülésen; ígérete szerint majd január közepén részt vesz az eljárásban. Tarlós István szerint nem az ingatlanértékesítés a fő kérdés, hanem az a rendszer, ami most működik. Zugló polgármestere, Horváth Csaba a jutalékos rendszerről szóló dokumentumokat hiányolta. Bokor Gábor kollégánk a Pesti TV Pesti Riporter című műsorának forgatott a vizsgálóbizottság hétfői üléséről, fenti videónkban annak összefoglalója tekinthető meg.
Tordai Csaba a hétfői ülésen megjegyezte, hogy meghívottja a főpolgármesteri kabinetnek, és részt vett a 2020. novemberi kabinetülésen is, ahol téma volt a Városháza hasznosítása. Mint mondta, a kabinet által tárgyalt előterjesztés – amely elérhető a www.budapest.hu oldalon – elvi lehetőségként vázolta a Városháza eladását, de a kabinet egyértelműen nem támogatta azt. Hozzátette: a különböző verziókról nem is volt vita, az előterjesztésnek megfelelően konszenzus volt a Városháza hosszú távú fejlesztése ügyében.
Tordai elegendőnek ítélte, hogy a történtek után a főpolgármester írásbeli fegyelmiben részesítette Barts J. Balázst, a BFVK vezérigazgatóját; az igazgatóság elnökeként ő maga javasolta ezt. Koncepciós eljárásban megfogalmazott állításnak nevezte, hogy Barts azért kapott csak fegyelmit, hogy falazzon. Tordai Csaba úgy vélekedett, hogy „nettó pártpolitikai átverés, ami itt zajlik”.
Bagdy állítja: nem tudott a jutalékos rendszerről
Meghallgatták Bagdy Gábort, aki 2010 és 2019 között volt a vagyongazdálkodásért is felelős főpolgármester-helyettes. Közölte: nem ismeri Berki Józsefet, és Berki Zsolttal három-négy alkalommal találkozott ingatlaneladásokkal kapcsolatban, Berki ugyanis befektetőket ajánlott. Elmondta: nem tud arról, hogy jutalékos rendszer működött volna a Városházán az ingatlaneladásokkal kapcsolatban, és nem fogadott el kenőpénzt Berki Zsolttól.
Barts J. Balázsról azt mondta, kiemelt ingatlanok esetében egyeztetett vele; megbízható kollégának ismerte meg, akivel nem fordult elő, hogy más irányba indult el, mint amit megbeszéltek. „Munkahipotézisként” elképzelhetőnek tartja, hogy Barts azért beszélt a Városháza eladásáról befektetőknek, mert nem volt egyértelmű vezetői döntés a kérdésben.
Kiss Ambrus: nem találkoztam ingatlanos befektetőkkel
Kiss Ambrus általános főpolgármester-helyettes arról beszélt: nem ismeri sem Berki Zsoltot, sem Berki Józsefet, nem igaz, hogy a fővárost üzemeltető jutalékos rendszer egyik tagja lenne és hogy kenőpénzt fogadott volna el bárkitől. Hozzátette: nem találkozott ingatlanos befektetőkkel sem.
Megjegyezte: olyan emberek beszélnek róla a felvételeken, akiket nem ismer, olyanok kapcsán, akiket szintén nem ismer; feljelentést tett az ügyben, és az V. kerületi rendőrség nyomozást indított. Kiss szólt arról is, hogy belekeverték az ügybe a 2014-ben elhunyt Kiss Péter volt minisztert, akivel 2010-ig szoros kapcsolatban volt, de aki már nem tud védekezni, nem tudja cáfolni „ezeket a félsejtetéseket” a nevével kapcsolatban, így ezt neki kell megtennie.
A vagyonkezelő vezérigazgatóját olyan szakembernek ismerte meg, aki lelkiismeretesen látja el a feladatát. Hozzátette: ő nem „producere” a nyilvánosságra hozott hangfelvételnek, nem ismeri a „forgatókönyvet”, csak reméli, hogy nem ő „a hasznos idióta”.
Karácsony Gergely nem vett részt az ülésen
Meghallgatták volna Karácsony Gergely főpolgármestert is, aki azonban programütközésre hivatkozva nem jelent meg. Ugyanakkor jelezte, hogy a január 17-ei ülésen részt tud venni, és egyúttal átküldte a főpolgármesteri kabinet novemberi üléséről készített emlékeztetőt, amelyen a Városháza fejlesztéséről szóló döntéselőkészítő tanulmányt is tárgyalták. Az emlékeztető szerint a résztvevők egyetértettek abban, hogy készüljön részletes program a Városháza-együttes hosszú távú fejlesztésére, és felkérték Barts J. Balázst, hogy főpolgármesteri megbízottként dolgozza ki azt.
Tarlós szerint az a kérdés, hogyan működik az ingatlanértékesítési rendszer
Nem vett részt az ülésen Tarlós István korábbi főpolgármester sem, aki a vizsgálóbizottságnak megküldött levelében többek között azt írta: nem helyes csak az (ingatlan)értékesítési szándékra fókuszálni,
hiszen nem ez a história igazi gyenge pontja. Amit most a Karácsony-kompánia folytat, az nem egyéb, mint erőtlen kísérlet arra, hogy a sorozatos hazudozás, önellentmondások után áttematizálja a történetet, és az eseményeket az eredetitől eltérő kontextusba helyezze.
Tarlós István szerint nem tudni, mi történhetett, és talán a nyomozóhatóság jut valamire, mert az ügyet vizsgáló bizottság ebben az összetételben aligha. Hozzátette: ebben a történetben nem az ingatlanértékesítés a fő kérdés, hanem az, miként működik ez az ingatlanértékesítési rendszer most a Városházán, hogyan működik egyáltalán a Városháza.
Bajnai a lehallgatás miatt dühös
Bajnai Gordon volt miniszterelnök írásban válaszolt a feltett kérdésekre. Facebook-oldalán is megjelent válaszlevelében leszögezte: a vizsgált ügyben a róla készült, „illegális módszerekkel lehallgatott” hangfelvétel ügyében büntetőfeljelentést tett, a felvételt manipuláltnak és megvágottnak tekinti. Azt írta, a feljelentést a rendőrség befogadta, a nyomozás elkezdődött, és bízik benne, hogy az elkövetők és megbízóik személyére fény derül, függetlenül az általuk jelenleg betöltött pozíciótól.
Horváth Csaba a papírokat hiányolja a jutalékos rendszerről
Horváth Csaba, Zugló polgármestere (MSZP) szerint nincs olyan tény, dokumentum a bizottság kezében, ami alátámasztaná a jutalékos rendszert. Úgy vélte, ez egy színházi produkció, ami a 2022-es választást hivatott befolyásolni.
A baloldal folyamatosan akadályozza a vizsgálatot
Kovács Péter (Fidesz–KDNP) bizottsági elnök szerint azért nem haladnak, mert a baloldali képviselők akadályozzák a tények kiderítését. Megjegyezte: már készen van a bizottság jelentése; már akkor készen volt, amikor a bizottság felállt, csak az elnök eddig nem láthatta. Kiemelte: az ülésen nem derült ki, hogy született-e döntés a kabinetülésen az eladásról, vagy arról, hogy nem adják el a Városházát.
Láng Zsolt (Fidesz–KDNP) kijelentette: senki nem állította, hogy jutalékos rendszer lenne a Városházán, de erről tettek vallomást tanúk, a bizottság pedig csak megpróbálja tisztázni a médiában és a tanúktól hallottakat „a magunk és a nyilvánoság számára”.
A Pesti Riporter című műsor minden hétköznap 19 órától látható. Szóljon hozzá élőben, jelentkezzen Skype-vendégnek a [email protected] e-mail címünkön! A Pesti TV fogható bárhol az országban előfizetés nélkül egy egyszerű, kisméretű digitális antennával, illetve elérhető a legtöbb szolgáltató alapcsomagjában, valamint műholdról is. A műsorok röviddel az adás után a pestitv.pestisracok.hu oldalon nézhetőek vissza! Kövesse a Pesti TV Facebook- és Instagram-oldalát, TikTok-fiókját is!
Forrás: MTI/PS/Pesti TV; Vezető kép: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS