
Vasárnap estig kell azoknak az állampolgároknak a kérelmüket benyújtani, akik továbbra is élni szeretnének a hiteltörlesztési moratóriummal. A bankok online felületein október 31-én éjfélig van lehetőség a nyilatkozat leadására, ez viszont vasárnapra, a hosszú hétvége közepére esik, amikor a bankfiókok zárva lesznek, de online még lesz lehetőség a kérelem jelzésére.
Eredetileg úgy volt, hogy csak meghatározott csoportok élhetnek a fizetési haladékkal, aztán a járványhelyzet miatt többször meghosszabbították a moratóriumot. Először 2020. december 31-e helyett 2021. június 30-ra, majd 2021. szeptember 30-a, végül pedig 2021. október 31-e lett a határidő. Van, aki azonban még ennél is tovább élhet a lehetőséggel. A koronavírus-járvány első hulláma idején, 2020 márciusában indult fizetéskönnyítő hiteltörlesztési moratórium november 1-jétől a korábbi formájában megszűnik. 2022. június 30-ig csak azok maradhatnak a rendszerben, akiket a kormányrendelet a kedvezményezettek körébe sorol. Ők a nehéz helyzetben lévő nyugdíjasok, a gyermeket nevelők vagy várók, a közszférában dolgozók, a munkanélküliek és azok, akik tartós jövedelemcsökkenést szenvedtek el. Ide tartoznak azok is, akiknek a jövedelme tartósan csökkent; erről elég nyilatkozni, és csak szükség esetén kell igazolni a rászorultságot.
Nem célszerű a további halasztás
A pénzügyi szakértők szinte egyöntetűen azt tanácsolják, hogy akinek van munkahelye és rendszeres jövedelme, annak célszerű elhagynia a moratóriumot. Ehhez nem kell nyilatkoznia sem, és automatikusan onnan folytatja adóssága törlesztését, ahol a moratóriumba való belépéskor abbahagyta. Ne feledjük: nem a tartozás elengedéséről van szó, hanem fizetési haladékról. Vagyis arra az időszakra is felszámítja a bank a kamatot, amíg az ügyfél nem törlesztett.
Kandrács Csaba, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) pénzügyi szervezetek felügyeletéért és fogyasztóvédelemért felelős alelnöke szerint egyelőre a vártnál kevesebben hosszabbították meg a törlesztési moratóriumot, bár az MNB szerint a lakossági ügyfelek tíz százaléka jövedelme, élethelyzete alapján a sérülékeny körbe tartozik. A jegybank alelnöke azt is hangsúlyozta az MTI-nek nyilatkozva, hogy akinek van jövedelme, munkahelye, célszerű elhagynia a moratóriumot. Az MNB legutóbbi adatai szerint jelenleg egymillió-százötvenezer család és huszonöt-harmincezer vállalkozás él a lehetőséggel.
A Magyar Bankholding három tagbankjának – Budapest, MKB, Takarék – szerdai közleménye szerint például a pénzintézetek moratóriumban lévő lakossági és vállalati ügyfeleinek két százaléka igényelte csak a törlesztés meghosszabbítását október 1-je óta. Ez azt mutatja, hogy javult az adósok helyzete és ezért egyre kevesebben szorulnak rá a fizetési haladékra.
Fotó: aegonhitel.hu
Solaris
2021-10-30 at 21:17
Marha nehéz lehet egyszerre nyomatni az isteni hitelt, utána tudatosságra mevelni, majd moratóriumozni egyet.
De van az a pénz…
oshon
2021-10-29 at 18:06
Miklos – Fejezd be az alacsony kamattal mint inflacio okozo ,abban az idoszakban amikor gigaberuhazasok tortennek , novekvo iven van egy orszg/nemzet … minden nonni fog , inflacio is ! Itt pl a jappik , naluk nem baj ha tobb penz van … ugye – magyarazd meg miert ?! https://gcaptain.com/one-reports-4-billion-quarterly-profit-and-expects-12-billion-for-the-year/
Szalay Miklós
2021-10-29 at 14:12
Mi történik a magyar gazdaságban? (Infláció, kamatok és a közelgő választások)
https://www.egyvilag.hu/index.shtml#PT109_gazdasagpolitika
accept
2021-10-29 at 13:32
Igen ez fontos a…
balkanisztán országban ki kell hangsúlyozni!!
Ne feledjük: nem a tartozás elengedéséről van szó!
Mert a “szerémyebb”- értelmiségi még félreérti!
Mint a Svájci deviza alapú hiteleket!
Pedig a sváci sajt az jó!(de kemény)