Wc-papír ügyi főosztály – többek közt ilyen feliratokkal tiltakoztak az Ifjú Demokraták Balog Zoltán kijelentései és az oktatás jelenlegi helyzete miatt az Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI) Akadémia utcai épülete előtt. Az „Egymillió guriga vécépapírt Balog Zoltánnak” elnevezésű flashmob-ban a megjelent négy ifjú demokrata mintegy harminc gurigából épített gúlát, melyeket aztán átadtak az EMMI portáján. A Demokratikus Koalícióhoz köthető ifjúsági szervezet portálunknak nyilatkozó szóvivője szerint a közoktatásba a kokik és a körmösök világa is visszatérhet.
SUSÁNSZKY MÁTYÁS – PestiSrácok.hu
Nagypál Anikó, az Ifjú Demomokraták szóvívője az esemény sajtótájékoztatóján arról beszélt, hetek óta áramlanak a panaszok a minisztériumhoz, 2016-ban nem a wc-papír kérdése kellene lennie a legfontosabbnak az oktatásban. Nagypál szerint az Balog Zoltán miniszter kijelentéseiből egyértelműen kiderült, hogy alkalmatlan az általa betöltött tisztségre. Az Ifjú Demokraták szóvivője szerint félő, hogy visszajön a kokik és a körmösök időszaka, amikor megkötözhetik a gyereket, a tanárok pedig rettegésben élnek.
Nagypál elmondta, anyaként nem akar belenyugodni abba, hogy még mindig az a kérdés, hogy a telepakolt iskolatáskájában van-e vécépapír és a mosdóban folyik-e a víz. Olyan oktatást szeretne, ahol figyelembe veszik a gyermeke személyiségét, ahol fejlesztik a képességeit, ahol nem kínszenvedés nyolc órát eltölteni az iskolapadban, ahol nem adnak fel hétvégére és estére még rengeteg házi feladatot. Nagypál Anikó felhívta a figyelmet arra, hogy mindenki, aki elégedetlen az oktatáspolitikával, küldjön egy guriga papírt Balog Zoltánnak.
Az esemény után a PestiSrácok.hu Nagypál Anikót arról kérdezte, mely kijelentések miatt érezték fontosnak, hogy demonstráció tartsanak, és miért.
Mit kell tudni az Ifjú Demokratákról?
A Demokratikus Koalícióhoz közel álló ifjúsági szervezet vagyunk, régóta működünk, de akciókat csak az utóbbi időben szervezünk. Szarvas Koppány Bendegúznak volt több sikeres akciója korábban, például az ominózus gatyaletolós- akció a metróban, tavaly télen Kocsi Máténak vittek a fiúk vizeletmintát.
2012 februárjában No Pants Subway Ride elnevezéssel tartott demonstrációt az IDE Szarvas Koppány Bendegúz vezetésével. A felsőoktatás átszervezése, az alacsony keretszámok és a rossz elosztás miatt megtartott tiltakozáson a fiatalok alsónadrágban utaztak a metrón, bemutatva, milyen az, amikor a diákok legatyásodnak. Szarvas Koppány Bendegúz a rendezvény sajtótájékoztatóján társaihoz intézett kérdése: Ugye ti sem akarjátok, hogy a gatyánk is rámenjen arra, amit a kormány a felsőoktatással művel? A Ifjú Demokraták egy későbbi, az Első nemzeti vizeletminta-átadónap elnevezésű akcióján Szarvas és három társa vizeletmintát adatott le a VIII. kerületi polgármesteri hivatalban. A 2014 áprilisi megmozduláson Kocsis Máté azon javaslata ellen tiltakoztak, hogy évenként drogtesztre kellene kötelezni a 12-18 év közötti fiatalokat, a politikusokat és az újságírókat. Szarvas Koppány Bendegúz akkor arról beszélt, Kocsis Máté drogosnak tekint minden fiatalt, és elfogadhatatlannak nevezte, hogy az állam ilyen módon is „bele akar pofázni” az életükbe.
Erőteljes állításokat fogalmaztatok meg a sajtótájékoztatótokon. Balog Zoltán interjújából hogyan lehet arra következtetni, hogy körmösök és kokik is visszakerülnek az oktatása?
Régen az is természetes volt, hogy a szülők vitték a WC-papírt, ahogyan a körmös meg a koki is természetes volt az iskolában.
Balog Zoltán a riportban az általános iskolás emlékeiről mesélt…
Ettől függetlenül csak elhangzott az, hogy régen is nekik kellet bevinni a WC papírt. A „dehát, régen is” elég árulkodó…
Balog Zoltán mondatainak olyan olvasata is lehetséges, hogy a szülők korábban is részt vállaltak az iskola életében, annak támogatásában…
Lehet erőteljesen nyelvtan-náciskodni, a lényeg, hogy régen ez volt, most viszont legyen valami más. Régen féldisznót vittek a falusiak a tanítónak, meg szolgálati lakást is kaptak. A szülői hozzájárulásnak, közösségi munkának mára nem szabadna azt jelentenie, hogy a szülők a saját pénzükből és idejükből festik ki az iskolát, vagy vásárolnak WC-papírt. Ne az a szülő legyen kizsákmányolva, amelyik nyolc-tíz órát dolgozik, aztán lehúznak róla még egy bőrt, ebben a remek ingyenes közoktatásban. A szülői részvétel legyen élvezet a szülőnek, pedagógusnak, gyereknek egyaránt.
Van programotok is, hogy hogyan változtatnátok a jelenlegi rendszeren?
A Demokratikus Koalíció programja az, amivel mi is egyetértünk, amivel azonosulni tudunk. Azon dolgozunk, hogy hogyan lehetne ezen még javítani.
Készültök újabb flashmobokra a közeljövőben?
Persze, a konkrét eseményekről egyelőre nem szeretnék nyilatkozni, de időben fogunk szólani.
Ki lesz a következő célpont?
Mindig az aktualitásokra utazunk.
A botrányt kiváltó beszélgetés
Balog Zoltán a mikolci Herman Ottó gimnázium tanárainak tiltakozásával kapcsolatban a TV2 Mokka című műsorában arról beszélt, köznevelési kerekasztalt hozna létre a kormány a közoktatási problémák kezelésére. Balog Zoltán szerint miskolci látogatása alkalmával kemény, de korrekt beszélgetésre került sor a tanárok, diákok és az iskolák képviselőivel. Itt olyan problémákról is hallott, amelyekről nem volt tudomása –például hogy a tanári minősítés után még egy szakfelügyelőt is kiküldenek. Balog szerint egy 25 évre visszatekintő vita, hogy mit és hogyan tanuljanak a gyerekek, a lexikális tudás, vagy a gyakorlati ismeretek kapjanak nagyobb szerepet. Demcsák Zsuzsa műsorvezető a saját gyerekkori tapasztalatait állította szembe a gyermekei jelenlegi leterheltségével, ebben a tekintetben kérdezte Balog Zoltánt, hogy emlékszik vissza iskolás éveire. Balog Zoltán szerint a világ is úgy változik, hogy a versenyképességért többet kell dolgozni, de meg kell találni a megfelelő arányt az oktatásban. Az igazgatói kártyával kapcsolatban hozzátette, reményei szerint elég pénzt tudnak rá utalni, hogy abból felelősségteljesen lehessen gazdálkodni.
Ha már a gyerekkorunkról van szó, én emlékszem olyan időszakra, amikor a wc-papírt ott is nekünk kellett bevinni, (…) mások meg hazavitték onnan, de ez egy önkormányzati feladat, tehát a fenntartásról is kell beszélnünk. Hogy a szülők pozitívan állnak hozzá az iskolához, és segítőkészen az önkormányzatok, azt én természetesnek tartom, hogy rendnek kell lenni ebben az ügyben.
Demcsák Zsuzsa felsorolja, hogy a wc papírt és gyümölcsöt a szülők viszik az iskolába, ahová gyermekei járnak. Balog Zoltán szerint helyes, ha a szülők részt vesznek az iskola mindennapjaiban, de úgy kell gazdálkodni, hogy a legfontosabb dolgokra jusson pénz. A miniszter hangsúlyozta, eddig plusz 234 milliárd forintot tettek a rendszerbe, 2017-re ez több lesz , mint 300 milliárd forint. Ennek köszönhetően a pedagógusok bére 40-50 százalékkal emelkedik. Hozzátette, 2010 előtt nem volt minden rózsás, hiszen fönntarthatatlan volt az önkormányzati rendszerben az oktatás. A Klikk által termelt hiányt a kormány kompenzálja, ugyanakkor nem adósodnak el az önkormányzatok a költségvetés rovására, mint korábban.
Kezdőkép: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS