Befejezte a terézvárosi ingatlanpanama ügyében maratoni ideje zajló nyomozást a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) – tudta meg a PestiSrácok.hu. A gyanú szerint a 2010 előtti, MSZP-SZDSZ-es vezetés időszakában tíz terézvárosi ingatlant törvénytelenül, a piaci ár alatt értékesítettek. A milliárdos károkozásnak három gyanúsítottja van, ellenük hűtlen kezelés miatt emelhetnek majd vádat. Az eljárásnak korábban érintettje volt a VI. kerület volt szocialista alpolgármestere, Fürst György is, ám vele és képviselőtársaival szemben végül megszüntették a nyomozást.
Az összesen tíz ingatlant érintő nyomozás még 2012-ben indult, de a képbe került szocialista és egykori szabaddemokrata politikusok – köztük Fürst György – vonatkozásában – bizonyítottság hiányában – végül 2015 májusában megszüntette az eljárást a Fővárosi Főügyészség úgy, hogy közben ismeretlen tettesek ellen további nyomozásra utasította a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) Korrupciós és Gazdasági Bűnözés Elleni Főosztályát, mert álláspontjuk szerint az egyes részcselekmények tekintetében a tényállás nem lett teljes körűen felderítve. Az érintett ingatlanok között egyébként öt Andrássy úti épület található, továbbá a Liszt Ferenc tér 7., az Oktogon tér 4., a Dalszínház utca 2., az Anker köz 1–3. és a Podmaniczky–Munkácsy utcai tömb.
A három gyanúsított egyike sem politikus
Az ingatlanok esetében a Terézvárosnak okozott vagyoni hátrány csaknem kétmilliárd forint. Az ügyben végül két éve, 2015 novemberében négy személyt hűtlen kezelés miatt meggyanúsítottak, ám információink szerint egyikük sem az akkor regnáló politikusok közül került ki. Azaz nem – az egyszer már meggyanúsított, fentebb említett – Fürst György volt szocialista alpolgármester és képviselőtársai kerültek ismét a hatóságok látókörébe. A BRFK sajtóosztálya az üggyel kapcsolatban azt közölte portálunkkal, hogy a nyomozást november 3-án befejezték és három személy tekintetében vádemelési javaslattal éltek, így az eljárás, ha az ügyészség is úgy dönt, a vádelőkészítési szakba léphet.
Szétlopták a kerületet
A 2002–2010 közötti időszakban egyébként számos botrányos ingatlanügy került napvilágra, miután a jelenlegi vezetés szerint törvénytelenül, pályázat nélkül, áron alul adtak el több értékes épületet, köztük Andrássy úti palotákat. Az önkormányzat korábbi tájékoztatása szerint a kerületet milliárdos nagyságrendű kár érte. Az ingatlanpanama kapcsán a Magyar Idők néhány évvel ezelőtti cikkében emlékeztetett, hogy az MSZP–SZDSZ-es vezetés bukása után a Fidesz-vezetésű önkormányzat felülvizsgálta azokat a nagy összegű tanácsadói és megbízási szerződéseket is, melyeket az előző városvezetéstől örökölt. Az önkormányzati kasszát több tíz millió forinttal megcsapoló szerződéseket haladéktalanul felbontották. Azokban az ügyekben, ahol okkal volt gyanítható, hogy valós teljesítés nem történt, rendőrségi feljelentést tettek. A szerződéseken túl átvilágították az önkormányzati cégek tevékenységét is. A kétes terézvárosi ingatlanügyek miatt több szocialista és szabaddemokrata politikus, önkormányzati képviselő került a vádlottak padjára. A zavaros ügyeknek részese lehetett Hatvani Csaba, aki jelenleg is az MSZP önkormányzati képviselője. Ő egyben vádlottja az Andrássy út 3. és 47. szám alatti ingatlanokkal kapcsolatos ügynek. A két Andrássy úti épület esetében tizenkét MSZP-s és SZDSZ-es önkormányzati képviselővel – köztük ebben az esetben Fürst Györggyel – szemben emeltek vádat, ám hosszas tárgyalási szak után végül első fokon Fürsték felfüggesztett börtönbüntetéssel megúszták az ingatlanpanamát. A büntetőper másodfokú tárgyalása 2018. február 7-én kezdődik majd a Fővárosi Ítélőtáblán.
Megszólalt a feljelentő
Az elsőfokú döntés után nyilatkozott a PestiSrácok.hu-nak Gyenge Zsolt, korábbi VI. kerületi önkormányzati képviselő, aki több mint tíz évvel ezelőtt az alapfeljelentést tette több Andrássy úti, valamint terézvárosi ingatlan eladásának ügyében. Portálunk kérdésére az egykori politikus nyomatékosította, nevetséges és tragikomikus, hogy a bíróság csak felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte a korábbi szocialista és szabaddemokrata politikusokat.
Hála Istennek már nem vagyok politikus, és így azt mondhatom, amit akarok. Bevallom, hogy nem vagyok meglepődve, hogy ilyen enyhe ítéletek születnek a gazdasági jellegű, politikusokat is érintő bűncselekmények ügyében. Annak örülök természetesen, hogy egyáltalán megállapították első fokon, hogy bűncselekmény történt.
– mondta Gyenge Zsolt, aki 2010-ig volt önkormányzati képviselő.
Vezető kép: alfahír.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS