Annak ellenére, hogy a norvég fél megtiltotta, a norvég alapok kezelését koordináló és felügyelő brüsszeli Finanszírozási Mechanizmus Iroda azt ígérte, nyilvánosságra hozza a 2008-2010 közötti forráselosztásról készített Ernst&Young jelentés teljes anyagát – tudta meg a PestiSrácok.hu Csepreghy Nándortól, a Miniszterelnökség fejlesztéspolitikai kommunikációért felelős helyettes államtitkárától. Ismert, portálunk megszerezte és elsők között tálalta az Ernst & Young jelentését, amely súlyos, lesújtó megállapításokat is tartalmaz a a Norvég Civil Támogatási Alap pénzeinek hazai elosztásáról. Csepreghy Nándor kérdésünkre nyomatékosította, miután a Heti Válasz és a PestiSrácok.hu által kiszivárogtatott irat bűncselekményekre utal, a magyar kormány a jelentés nyilvánosságra hozása után haladéktalanul megteszi majd a szükséges jogi lépéseket az ügyben. A helyettes államtitkár szerint annak ellenére vetül a mai napig szabálytalanságok árnyéka a norvég pénzek elosztására, hogy az Ernst & Young már évekkel ezelőtt felhívta a figyelmet a hiányosságokra. A pályázatok újrapontozása például továbbra is dívik. Megtudtuk, a norvég támogatásokra pályázók mindössze tíz százaléka jut csak pénzhez, ezer civil szervezetnek esélye sincs forráshoz jutni.
SZARVAS SZILVESZTER – PestiSrácok.hu
Ígéretet adott a norvég alapok kezelését koordináló és felügyelő brüsszeli Finanszírozási Mechanizmus Irodától arra, hogy nyilvánosságra hozzák a norvég alapok 2008-2010 közötti forráselosztásáról készített Ernst&Young jelentés teljes anyagát – tudta meg a PestiSrácok.hu Csepreghy Nándortól, a Miniszterelnökség fejlesztéspolitikai kommunikációért felelős helyettes államtitkárától. A dokumentumot még nem hozta nyilvánosságra az FMO, de ez néhány héten belül megtörténhet.
Mint ismert, a magyar kormány hiába kezdeményezte, a norvég fél megtiltotta, hogy az Ernst & Young átadja az iratokat a kabinetnek. Ezzel szemben az FMO mégis betekintést engedne a papírokba. „Amennyiben az FMO megtartja ígéretét, és megkapjuk a jelentést, amely hitelesen alátámasztja a Heti Válaszban és a PestiSrácok.hu-n megjelent dokumentum megállapításait, akkor a magyar kormány haladéktalanul megteszi a szükséges jogi lépéseket az ügyben. A kiszivárgott irat információi bűncselekményekre utalnak” – szögezte le portálunknak Csepreghy Nándor. Az államtitkár egyúttal arra is kíváncsi, az ősszel kezdeményezi-e a norvég támogatások fölött rendelkező, az Ökotárs Alapítvány, az Autonómia Alapítvány, a Demokratikus Jogok Fejlesztéséért Alapítvány (DemNet) és a Kárpátok Alapítvány-Magyarország részvételével működő magyar konzorcium az újabb, saját rendszerüket érintő vizsgálatot.
„Kormányzati megfigyelők beszámolói alapján hiába hívta fel a hiányosságokra, szabálytalanságokra a figyelmet az Ernst & Young az előző forráselosztási ciklusban, semmi nem változott azóta.
Továbbra is szabálytalanságok árnyéka vetül a norvég pénzek elosztására, mai napig rendszeresek a pályázatok átpontozása, összeférhetetlen és belterjes a bírálati rendszer, és pártpolitikai célokra is jutnak közpénzek” – nyomatékosította Csepreghy Nándor.
A helyettes államtitkár szerint mindez azért is megdöbbentő, mert az Ökotárs továbbra is azt kommunikálja, hogy teljesen tiszta és érinthetetlen a rendszerük. „Amennyiben a sajtóértesüléseknek megfelelően zajlik a norvég források kiutalása, azt semmilyen körülmények között sem lehet szabályosnak minősíteni” – mondta Csepreghy Nándor. A helyettes államtitkártól megtudtuk azt is, hogy miközben a kormányzat által elosztott fejlesztési források esetében a pályázók ötven százaléka nyertes, addig
a norvég támogatásokra pályázók mindössze tíz százaléka jut csak pénzhez.
„2007 óta mintegy 130 ezren pályáztak fejlesztési forrásokra, a nyertesek száma több mint hatvanezer. A Norvég Alap esetében ugyanakkor tizenhárom civil szervezet viszi el a forrásmennyiség harmadát, kétharmadán pedig mintegy 150 szervezet osztozik. Több mint ezerre rúg azon civil szervezetek száma, akik egyetlen fillér norvég pénzhez sem juthattak, pedig pályáztak” – összegezte Csepreghy Nándor.
Mint ahogy az ismert, a Heti Válasz és a PestiSrácok.hu szerezte meg elsőként az ominózus Ernst & Young jelentést, az abban foglaltakkal hosszú cikkben foglalkoztunk. A világ vezető könyvvizsgáló cége ugyanis már évekkel ezelőtt lesújtó ítéletet mondott a Norvég Civil Támogatási Alap pénzeinek hazai elosztásáról. A súlyos megállapításokat tartalmazó, portálunk birtokában lévő dokumentum személyi összeférhetetlenséget, belterjes bírálati rendszert, sérülő függetlenséget állapított meg a négy alapítvány koalíciójáról és a pénzek kiosztásának folyamatáról. Az Ernst & Young 2008-tól 2010-ig terjedően világította át a norvég támogatások fölött rendelkező, az Ökotárs Alapítvány, az Autonómia Alapítvány, a Demokratikus Jogok Fejlesztéséért Alapítvány (DemNet) és a Kárpátok Alapítvány-Magyarország részvételével működő magyar konzorciumot. A pályázatokat elbíráló bizottságban egyes esetekben olyanok is helyet kaptak, akik egy-egy pályázati győztes egyesületnél is érdekeltek voltak. Az Ernst & Young szerint voltak olyan esetek, amikor a döntőbizottságok által megállapított értékelési pontszámokat utólag – írásbeli indoklás nélkül – megnövelték, és ebben a gyakorlatban az Ökotárs-vezető Móra Veronika élen járt. Előfordult, hogy Móra Veronika „az egyes pályázatokra adott pontszámait utólag olyan módon változtatta meg, hogy az befolyásolhatta a pályázatok esélyeit a támogatás elnyerésére”. Móra Veronika ugyanakkor a PestiSrácok.hu-nak úgy nyilatkozott, „rendben mentek a dolgok”.
Érdekes, hogy cikkünk megjelenése után az Index.hu az Átlátszó.hu cikkére hivatkozva azzal támadta meg portálunkat, hogy csak a jelentés kritikus észrevételeit szemléztük, figyelmen kívül hagytuk a vizsgálat általános eredményét és a kritikai észrevételek kontextusát, miközben lényegében semmi sem igaz a kormány vádjaiból. „Konkrét szabálytalanságot, pláne sikkasztásra, bűncselekményre utaló jeleket nem talált a könyvvizsgáló” – írta az Index és az Átlátszó. A PestiSrácok.hu ugyanakkor nem állította, hogy sikkasztásra utaló jelekre bukkantunk volna az Ernst & Young jelentésében, konkrét szabálytalanságokat, a szerződésben foglaltakkal szembemenő gyakorlatokat azonban annál inkább felfedeztünk.
Az Ernst & Young dokumentumából feketén-fehéren kiolvasható, hogy a pályázati folyamat során nem volt biztosított a bíráló bizottságok függetlensége, az értékelőket a konzorcium a saját köreiből választotta ki, utólag belenyúltak a pontszámokba különösebb indokok nélkül, illetve az alacsonyabb pontszámú pályázatok nyertek, miközben a magasabb pontszámúak nem kaptak támogatást.
Mi magunk is kíváncsian várjuk, az FMO mikor hozza nyilvánosságra a teljes jelentést. Azt eddig sem értettük, hogy mi értelme van az anyag titkosításának, ha nincs mit takargatni.
Vezető fotónkon Gulyás Márton, a Krétakör ügyvezetője látható a Humán Platform egyik demonstrációján.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS