A küzdelem, amelyben Balsai István oly állhatatosan harcolt, győzelemre áll. Közéleti munkássága hozzájárulás volt egy szabad és független Magyarország létrejöttéhez – hangzott el az alkotmánybíró, egykori igazságügyi miniszter gyászszertartásán, pénteken. Az eseményen kiemelték: Balsai István ahhoz a konzervatív jogászgenerációhoz tartozott, amelynek tagjai felelősséget éreztek a közügyek iránt attól a pillanattól, hogy lehetőségük nyílt azokat alakítani.
Péntek délután ünnepélyes keretek között vettek végső búcsút Balsai István alkotmánybírótól, az Antall- és Boross-kormány igazságügyi miniszterétől a Farkasréti temetőben. A szertartáson a kormány részéről megjelent Orbán Viktor miniszterelnök, Varga Judit igazságügyi miniszter, Kövér László, az országgyűlés elnöke, Gulyás Gergely kancelláriaminiszter, a Fidesz részéről pedig Kocsis Máté, a parlamenti Fidesz-frakció vezetője, és Láng Zsolt, a Fővárosi Közgyűlés fideszes frakcióvezetője. A búcsúztatón szintén tiszteletét tette Balsai István több egykori kollégája, barátja és tisztelője, a teljesség igénye nélkül többek között Boross Péter volt miniszterelnök, Schamschula György, az Antall-kormány közlekedési minisztere, Handó Tünde alkotmánybíró, Horváth Attila alkotmánybíró, Stumpf István volt alkotmánybíró, Salamon László, egykori MDF-es politikus, az Országgyűlés volt alelnöke, Kónya István, a Kúria elnök-helyettese, Bánáti János, a Magyar Ügyvédi Kamara elnöke és sokan mások.
Keresztény értékrend és országépítés
A szertartást végző Veres András püspök, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke arról beszélt: Balsai István az örök életbe vetett hittel élt és dolgozott ezen a földön. Kiemelte: jogászként és politikusként részt vehetett egy egész országot érintő új jogrend kialakításában, a családi örökségként hordozott keresztény értékrendjével segíthette az ország újjáépítését. A püspök kiemelte: Balsai István hivatását az egész nemzet szolgálataként fogta fel, egyben példát adott minden magyar ember számára, hogy csak hivatással szabad és érdemes élni.
Sulyok Tamás, az Alkotmánybíróság elnöke búcsúztatójában elmondta: Balsai István alkotmánybíróként a jog elkötelezett keresője és érvényesítője volt, a realizmus és a józanság jellemezte, ugyanakkor igazi csapatjátékos is volt. Utóbbit igazolja, hogy magát is következetesen nem alkotmánybíróként, hanem az alkotmánybíróság tagjaként jellemezte, és ez részéről nemcsak játék volt a szavakkal. Sulyok Tamás kiemelte:
Balsai István életében és munkásságában szilárdan és következetesen állt ki a polgári értékrend mellett.
Soha nem lett hűtlen kereszténydemokrata elveihez
Gulyás Gergely kancelláriaminiszter arról beszélt, hogy e hónapban lesz harminc esztendeje annak, hogy Magyarországon a négy évtizednyi diktatúrát követően szabad választásokat tartottak, Balsai István pedig az első szabadon választott országgyűlés tagja volt. Hozzátette: Balsai megérezte a rendszerváltozás esélyét, ezért is vett részt a Jurta Színház több rendezvényén, majd lett tagja az MDF-nek.
Ahhoz a konzervatív jogászgenerációhoz tartozott, amelynek tagjai felelősséget éreztek a közügyek iránt attól a pillanattól, hogy lehetőségük nyílt azokat alakítani
– fogalmazott a kancelláriaminiszter.
Gulyás Gergely kiemelte: Balsai István igazságügyi miniszterségének idején születtek meg a demokratikus jogállam és piacgazdaság működéséhez szükséges törvények, és a kormány tagjaként élte át a fiatal demokrácia első négy évének felemelő pillanatait, a Varsói Szerződés megszüntetését, a szovjet csapatok kivonulását, a pápalátogatást. A kancelláriaminiszter ugyanakkor megjegyezte: Balsai István átélte az időszak fájdalmait és csalódásait is, a taxisblokádot, az alkotmánytól önmagát függetlenítő államfő lépéseit, az igazságtételi kísérletek sikertelenségét és Antall József halálát. Gulyás Gergely elmondta: Balsai István 2010 után az alkotmányjogi bizottság elnökeként aktív szereplője volt az új Alaptörvény létrehozásának, miniszterelnöki biztosként pedig sokat tett a 2006 őszi állami erőszak felgöngyölítésében.
Balsai István szolgálatának állomáshelyeitől függetlenül soha nem lett hűtlen konzervatív, nemzeti kereszténydemokrata elveihez
– fogalmazott, hozzátéve: ennek elismeréséül vehette át nemrégiben a Magyar érdemrend középkeresztje csillaggal kitüntetést.
A küzdelem, amelyben oly állhatatosan harcolt, győzelemre áll. Közéleti munkássága hozzájárulás volt egy szabad és független Magyarország létrejöttéhez
– zárta gondolatait Gulyás Gergely.
No gallery template found!Forrás: PestiSrácok.hu; Vezetőkép: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS