Hiába került be a Momentum korábbi elnöke a parlamentbe, nem védi visszamenőleg a mentelmi jog, ezért vádlott marad a négy évvel ezelőtti Kossuth téri, rendőrök elleni akciója miatt, amit többek között akkori párttársával, Szarvas Koppány Bendegúzzal karöltve követtek el. Ha jogerősen elmarasztalja Fekete-Győr Andrást a bíróság, kieshet a parlamentből.
Továbbra is vádlott, hiába került be a parlamentbe országgyűlési képviselőként Fekete-Győr András. Az ügyészség szerint vádlott-társa, Szarvas Koppány Bendegúz egyszerű momentumos párttagként, Fekete-Győr pedig még a párt elnökeként támadt 2018-ban a rendőrökre egy Kossuth téri tüntetésen. Kettejük közül Fekete-Győr veszthet többet a büntetőper miatt. Amennyiben jogerősen elmarasztalja a bíróság, az esetében a vonatkozó törvények értelmében ki kell mondani az összeférhetetlenséget: jogerősen elítélt személy nem lehet országgyűlési képviselő. Ebből következik, hogy Fekete-Győr András akkor is kikerül a parlamentből, ha csak felfüggesztett szabadságvesztést kap. Az eljárás azonban még hosszú hónapokba, akár évekbe is telhet.
Fekete-Győr és párt-, valamint vádlott-társa ellen még 2020-ban előkészítő üléssel kezdődött el a büntetőper a Pesti Központi Kerületi Bíróságon. A vádirati tényállás szerint a 2018. decemberi Kossuth téri tömegdemonstrációkon részt vevő vádlottak a Parlament épületének védelmét ellátó rendőrsorfalra különböző tárgyakat – köztük üveget és pirotechnikai eszközt – dobtak, illetve tüntetőtársaikat és a rendőröket lökdösték azért, hogy a sorfalat áttörjék.
A Központi Nyomozó Főügyészség az elsőrendű vádlott Szarvas Koppány Bendegúzzal szemben csoportosan elkövetett hivatalos személy elleni erőszak, míg a másodrendű vádlott Fekete-Győr András ellen csoportosan, társtettesként elkövetett hivatalos személy elleni erőszak miatt emelt vádat. A vádhatóság Fekete-Győr esetében végrehajtásában felfüggesztett szabadságvesztés kiszabását indítványozta, ha a baloldali politikus az előkészítő ülésen teljes körű beismerő vallomást tesz, és lemond a tárgyalás jogáról.
Először vállalta a felelősséget, majd tagadott
A momentumos pártvezető a vádemelés hírére reagálva azonban arról beszélt, hogy mindössze egy boltban kapható lila füstgyertyát ejtett a rendőrök közé, és hogy nem állt szándékában bántani senkit. Ettől függetlenül politikusként és állampolgárként egyaránt vállalja a felelősséget tetteiért – jelentette ki. Ezt követően pedig a kormányt, az ügyészséget és személyesen a kormányfőt kezdte el hibáztatni, hogy felelősségre vonják. Az előkészítő ülésen aztán kiderült: mégsem vállalja a felelősséget, és mindent tagadott. A bizonyítási eljárás viszont továbbra is folytatódik ellene, hiába került be a parlamentbe; a mentelmi jog a képviselőt csak a mandátuma átvétele óta illeti meg, a korábban elkövetett, vád szerinti bűncselekmények miatt nem. A politikus hamarosan ismét a bíróságra mehet a vádlott-társával együtt.
Forrás: Magyar Nemzet; Fotó: Origo
Facebook
Twitter
YouTube
RSS