Pesti Srácok

A járadékvadászok és a spekulánsok megadóztatásával erősödött meg a magyar középosztály - György László új könyve a meritokráciáról

"A meritokrácia a görög filozófia szerint olyan társadalom, amiben mindenki érdemei szerint tud boldogulni. Persze, ez egy utópia, mégis érdemes törekedni rá. Eközben például a kommunista utópiát nagyon nem érdemes hajszolni" - mondta György László közgazdász, gazdaságstratégiai ügyekért felelős kormánybiztos a Mi kérdezünk című műsorunkban, ahol új könyvéről, A középosztály forradalmáról kérdeztük, mely alcíme szerint "meritokratikus stratégia a 21. századra". A szerző válaszaiból kiderült: bár a háborús időszak, a veszélyek kora kikezdte az emberek türelmét, de a számok egyértelműen bizonyítják, hogy az Orbán-kormány 2010 óta rengeteget tett a középosztály megerősítéséért, ahova egymillió szegényebb honfitársunk tudott felzárkózni 12 év alatt. Ezt a magyar GDP öt százalékának megfelelő összeg átcsoportosításával lehetett elérni.

György László elmagyarázta, hogy a liberális közgazdászok a középosztály a fejlett világban tapasztalható lecsúszását, a szegénység terjedését szociális intézkedésekkel javasolják megfékezni, azaz a gazdagoktól elvett pénzt osztanák szét például alapjövedelem formájában. Ez azonban szemfényvesztés, miközben egy alulról nyitott, fejlődő középosztály megteremtése, azaz a meritokratikus irány tesz válságállóvá és fejlődőképessé egy országot. A nyugati alsó-középosztály elszegényedése a beszélgetés közepén taglalt "elefántgörbén" látható.

Az elefántgörbén láthatjuk, hogy a világ jövedelemszintjének nyolcvan-kilencven százalékát elérő nyugati középosztály húsz év alatt lecsúszott, egy helyben toporgott, miközben Ázsia népei és a globális spekulánsok hatalmasat növekedtek.

Itt következik György László speciális összevetése, ami egyáltalán nem igazolja a hazai ellenzék vádaskodását, miszerint a kormánypolitika a gazdagokat segíti. Tételesen látható, hogy a kivetett különadókat és más állami bevételeket valóban a törekvő emberek, családok támogatására fordították 2010 és 2023 között.

PestiSracok facebook image
A magyar GDP 5,5 százalékát kitevő kék-zöld halmazt az áfaelkerülés letörésével, a kamatmegtakarítással és a különadók kivetésével az Orbán-kormány a középosztály megerősítésére irányította át. A sárga-piros-lila diagram áldásai révén kétmillió fővel nőtt a középosztály.

És itt jön Magyar Péter rémálma, a valóság (ami a fentiekből is következik):

Valóság Nagybátyánk, aki mindig szembejön.

így méltatja előszavában Békés Márton történész, a Terror Háza Múzeum és a XXI. Század Intézet kutatási igazgatója György Lászlót, A középosztály forradalma szerzőjét. A kötetet a XXI. Század Intézet adta ki, elérhető annak honlapján, vagy többek között a Terror Háza könyvesboltjában.

A vezető képet a XXI. Század Intézet adta közre a könyvbemutatóról.

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!