George Friedman amerikai elemző és geopolitikai stratéga. Bár az utóbbi két évben az “elemző” titulus meglehetősen elkoptatottá vált, Friedmanre mégis érdemes odafigyelni, hiszen már 2008-ban kijelentette, hogy Ukrajna és Oroszország között hamarosan háború fog kitörni. A magyar származású stratéga újabb előrejelzéseket adott a sajtónak, kiemelve benne a Balkán puskaporos helyzetét, de a most zajló konfliktusok kapcsán is elmondta a véleményét, leszögezve, hogy az egyetlen megoldás Kijev számára, ha elfogadja a területvesztést.
Az ukránoknak el kell fogadniuk egy mérsékelt területvesztést a Donyeck-medencében, de az igazi tárgyalás az Egyesült Államok és Oroszország között zajlik
– mondta az Indexnek az orosz–ukrán háború várható végkimeneteléről George Friedman geopolitikai stratéga, aki úgy tudja, Washington és Moszkva már megkezdte a korai tárgyalásokat. Rávilágított, hogy Oroszországnak gazdasági győzelemre van szüksége a háború befejezéséhez, az USA pedig profitálhat egy erősebb orosz gazdaságból. Friedman véleménye már csak azért is mérvadó, mert egy 2008-ban írt könyvében, nevezetesen A következő 100 évben azt jósolta, hogy Oroszország 2020 körül megtámadja Ukrajnát, de az offenzíva kudarcot vall.
Tehát az egyik állításban igazam van, a másikat majd még meglátjuk
– mondta még egy évvel ezelőtt az Indexnek a sztárelemző, akit aztán később újra felkért a portál, hogy értékelje az orosz–ukrán háború történéseit, és azokban az Egyesült Államok szerepét, valamint vegye górcső alá Ukrajnát. Igaz, támpontként szolgált, hogy a Geopolitical Futures alapítója egy elemzésében már megírta: a háborúnak vége, de senki sem tudja, hogyan kell abbahagyni a harcot.
A háborúnak vége, már csak az a kérdés, mi lesz a vége. Békemegállapodásnak kell születnie, és úgy tudom, hogy az amerikaiak és az oroszok már megkezdték a korai tárgyalásokat
– mondta az Indexnek George Friedman. Azzal folytatta, hogy az ukránoknak el kell fogadniuk egy mérsékelt területvesztést a Donyeck-medencében, de az igazi tárgyalás az Egyesült Államok és Oroszország között zajlik. Megállapította, hogy Moszkva nem nyert akkora stratégiai mélységet, amekkorát szeretett volna. A másik szemszögből nézve pedig Washington távol tartotta az oroszokat az ukrán határon húzódó NATO-vonaltól. Ám Friedman szerint Oroszország jobban akar gazdaságilag jelentős hatalom lenni, mint amennyire Ukrajnára fájt a foga, ehhez pedig mindenképpen szüksége van az Egyesült Államokra.
Az USA nyitott lesz az együttműködésre, ha a területi kérdéseket rendezik. Úgy vélem, ez lesz a végső kritikus tárgyalás. Az Egyesült Államok újjáépítette Németországot és Japánt a háború után, így ez nem áll kívül Ukrajna esetében sem az amerikai hagyományokon
– fűzte hozzá a sztárelemző. Kitért arra, hogy számításai szerint az orosz beavatkozásnak a szomszédjaiba történő megszüntetése végül várhatóan más régiókkal kapcsolatos megegyezéseket is magában foglal majd. George Friedman kijelentette: Oroszország és Ukrajna egyaránt vesztett, de Oroszországnak gazdasági győzelemre van szüksége a háború befejezéséhez, az USA pedig profitálhat egy erősebb orosz gazdaságból. Az izraeli–palesztin háború kapcsán megállapította, hogy az Izrael és az arabok közötti háborúk elkerülhetetlenek, de az időzítésük nem kiszámítható.
Amióta Nagy-Britannia elfogadta a zsidó államot, az arabok nyugati alapú fenyegetést láttak Izraelben. Az ebből hasznot húzó nemzetek, mint például Szaúd-Arábia, kerülik a háborúkat Izraellel. De időszakosan ez újra és újra megtörténik majd
– vetítette előre. Végül szóba került, hogy sok más fegyveres konfliktus is zajlik világszerte, de egyáltalán nem mindegy, ezek közül melyik lesz a középpontban 2024-ben. A sztárelemző hangsúlyozta: jelenleg a Kaukázusra figyelünk, ahol az oroszok szövetségeseket váltanak, de a Balkánt is nézzük, ahol nehéz elképzelni egy háborút, a bennfentesek mégis újabb konfliktust jósolnak.
Forrás: Index; Fotó: Mandiner
Facebook
Twitter
YouTube
RSS