Pesti Srácok

Káosz a Tusk-féle bírói szegregációs javaslat után – még a lengyel kormánypárti liberálisok is támadják a tervezett intézkedést

null

Akkora belpolitikai káosszal nézhet most szembe Donald Tusk, mint még eddig soha. Az Adam Bodnar fémjelezte rendelettervezetét – amely lényegében kiiktatná a 2018-ban, vagyis még a Morawiecki-kormány alatt kinevezett "neo-bírákat" a bíróságokról – még a liberális szervezetek és a Tusk-párti bírók, jogászok is hevesen támadják. Még azok sem elégedettek a javaslattal, akik egyébként üdvözölnék a "neo-bírák" kipaterolását, mert hatalmas lyuk tátongana a kisebb vidéki bíróságokban. A tisztogatásról szóló javaslat alkotmányellenes – és ezt nemcsak mi mondjuk!

Nem csitulnak az indulatok Adam Bodnar lengyel igazságügyi miniszter kormányrendelet-tervezete miatt. Ezzel lényegében szegregálnák a Mateusz Morawieckiék igazságügyi reformjai után kinevezett bírókat, azaz a „neo-bírákat”, egyrészt az Országos Igazságszolgáltatási Tanácson (1200 fő), másrészt a Legfelsőbb Bíróságon és a Legfelsőbb Közigazgatási Bíróságon belül. Utóbbiakra ráadásul még az átmenetet legalább nyomokban biztosító kétéves delegálási időszak sem vonatkozna.

És bár – mint ahogyan előző cikkünkben is rámutattunk – a munkaerőhiány miatt más szakmákból „átigazolt”, emiatt szakmaiatlan döntéseket hozó „neo-bírák” többsége alkalmatlan feladatának elvégzésére, eltávolításuk nemcsak demokráciaellenes, hanem minden idők egyik legnagyobb káoszát is okozza a lengyel igazságszolgáltatásban.

A legérdekesebb azonban az, hogy ezt nemcsak a jobboldali világ, hanem az Európa Tanácshoz tartozó Velencei Bizottság, sőt mi több, az egyébként Donald Tuskék által kinevezett KRS-elnök és több más liberális szervezet is így látja, akik a Rzecpospolitában fejtették ki véleményüket.

PestiSracok facebook image

– mondta Dagmara Pawełczyk-Woicka, a lengyel igazságszolgáltatási tanács elnöke, aki egyúttal alkotmányellenesnek nevezte, hogy pusztán az adott bíró személye miatt helyeznek döntéseket hatályon kívül anélkül, hogy magát a döntést értékelnék.

Annyit azonban tudni kell a bírónőről, hogy a „neo-bírák” fokozatos kiszorítását egyáltalán nem veti el, sőt. Ugyanakkor a pletykák szerint Donald Tuskhoz személyesen közel álló Pawełczyk-Woicka éppen a fenti Bodnar-féle projektek átgondolatlansága miatt üzent hadat a lengyel igazságügyi minisztériumnak. Na meg persze azért is, mert Adam Bodnar még tavaly márciusban úgy döntött, hogy visszahívja a varsói fellebbviteli bíróság delegációját, amelynek a tagja volt Pawełczyk-Woicka is.

Még a Tusk-párti bíró, Dagmara-Pawelczyk-Woicka is támadja a Bodnar-féle javaslatot. Fotó: Agencja-Wyborcza.pl/Jakub Wlodek.

Przemysław Rosati, a Legfelsőbb Ügyvédi Tanács elnöke ugyan szintén üdvözölné a „neo-bírák” tisztogatását, ám furamód azt is elismeri, hogy jelenleg a Morawiecki-féle bírák azok, akik biztosítják a bíróságokon folyó munka zavartalanságát. Ezek eltávolításával pedig megszűnnének a kis bíróságok.

Kísértetiesen hasonlóan látja Marcin Wolny, a Soros-féle Helsinki Alapítvány emberi jogi ügyvédje.

Elmondta, a Bodnar-féle tervezet elfogadása az ügyek elbírálásának még lassabbá válásához és a bíróságok összeomlásához vezet. Kifejezetten ez akkor igaz – folytatta Wolny –, ha a tervezetben megnevezett háromszáz, eddig más jogi szakmát végző bírót valóban eltávolítanák a bíróságokról.

– fejtette ki véleményét a liberális ügyvéd.

Nagy kérdés, hogy ha már a sajátjai kritizálják és támadják meg a Bodnar-féle rendelettervezeteket, eljön-e az a pillanat, amikor leváltják az igazságügyi minisztert a kedélyek lecsillapítására? Vagy pedig hagyják elvonulni a szürke felhőket az égbolton, hogy aztán tovább folytassák a tisztogatásokat.