Káosz a Tusk-féle bírói szegregációs javaslat után – még a lengyel kormánypárti liberálisok is támadják a tervezett intézkedést

Akkora belpolitikai káosszal nézhet most szembe Donald Tusk, mint még eddig soha. Az Adam Bodnar fémjelezte rendelettervezetét – amely lényegében kiiktatná a 2018-ban, vagyis még a Morawiecki-kormány alatt kinevezett "neo-bírákat" a bíróságokról – még a liberális szervezetek és a Tusk-párti bírók, jogászok is hevesen támadják. Még azok sem elégedettek a javaslattal, akik egyébként üdvözölnék a "neo-bírák" kipaterolását, mert hatalmas lyuk tátongana a kisebb vidéki bíróságokban. A tisztogatásról szóló javaslat alkotmányellenes – és ezt nemcsak mi mondjuk!
Nem csitulnak az indulatok Adam Bodnar lengyel igazságügyi miniszter kormányrendelet-tervezete miatt. Ezzel lényegében szegregálnák a Mateusz Morawieckiék igazságügyi reformjai után kinevezett bírókat, azaz a „neo-bírákat”, egyrészt az Országos Igazságszolgáltatási Tanácson (1200 fő), másrészt a Legfelsőbb Bíróságon és a Legfelsőbb Közigazgatási Bíróságon belül. Utóbbiakra ráadásul még az átmenetet legalább nyomokban biztosító kétéves delegálási időszak sem vonatkozna.
És bár – mint ahogyan előző cikkünkben is rámutattunk – a munkaerőhiány miatt más szakmákból „átigazolt”, emiatt szakmaiatlan döntéseket hozó „neo-bírák” többsége alkalmatlan feladatának elvégzésére, eltávolításuk nemcsak demokráciaellenes, hanem minden idők egyik legnagyobb káoszát is okozza a lengyel igazságszolgáltatásban.
A legérdekesebb azonban az, hogy ezt nemcsak a jobboldali világ, hanem az Európa Tanácshoz tartozó Velencei Bizottság, sőt mi több, az egyébként Donald Tuskék által kinevezett KRS-elnök és több más liberális szervezet is így látja, akik a Rzecpospolitában fejtették ki véleményüket.

„Ezeknek a projekteknek a megvalósítása többek között a Legfelsőbb Bíróság és a Legfelsőbb Közigazgatási Bíróság teljes összeomlásához vezet, mivel a jelenlegi összetétel több mint felét kiiktatják az ezekben a bíróságokban való ítélkezésből. Ugyanez történhet a közös bíróságok egyes részlegeiben is. (…) Jelenleg hihetetlen káosz uralkodik az igazságszolgáltatásban, és ezek a projektek csak súlyosbítani fogják ezt. A törvényjavaslat hatályba lépése dermesztő hatással lehet a jövőre nézve. A bírák ugyanis félni fognak a törvények végrehajtásától, ha azok a törvények nem tetszenek egyeseknek”
– mondta Dagmara Pawełczyk-Woicka, a lengyel igazságszolgáltatási tanács elnöke, aki egyúttal alkotmányellenesnek nevezte, hogy pusztán az adott bíró személye miatt helyeznek döntéseket hatályon kívül anélkül, hogy magát a döntést értékelnék.
Annyit azonban tudni kell a bírónőről, hogy a „neo-bírák” fokozatos kiszorítását egyáltalán nem veti el, sőt. Ugyanakkor a pletykák szerint Donald Tuskhoz személyesen közel álló Pawełczyk-Woicka éppen a fenti Bodnar-féle projektek átgondolatlansága miatt üzent hadat a lengyel igazságügyi minisztériumnak. Na meg persze azért is, mert Adam Bodnar még tavaly márciusban úgy döntött, hogy visszahívja a varsói fellebbviteli bíróság delegációját, amelynek a tagja volt Pawełczyk-Woicka is.

Przemysław Rosati, a Legfelsőbb Ügyvédi Tanács elnöke ugyan szintén üdvözölné a „neo-bírák” tisztogatását, ám furamód azt is elismeri, hogy jelenleg a Morawiecki-féle bírák azok, akik biztosítják a bíróságokon folyó munka zavartalanságát. Ezek eltávolításával pedig megszűnnének a kis bíróságok.
Kísértetiesen hasonlóan látja Marcin Wolny, a Soros-féle Helsinki Alapítvány emberi jogi ügyvédje.
„Csalódott vagyok a kodifikációs bizottság által előterjesztett javaslatok miatt. (…) Ugyanazt a téves feltételezést reprodukálják, miszerint egy bíró jogerős bírósági döntés nélkül is felmenthető hivatalából. Úgy vélem, hogy ez nagy hiba, amely általánosságban csökkenti a bírói függetlenség védelmi normáit. Ez minden bírónak árt.”
Elmondta, a Bodnar-féle tervezet elfogadása az ügyek elbírálásának még lassabbá válásához és a bíróságok összeomlásához vezet. Kifejezetten ez akkor igaz – folytatta Wolny –, ha a tervezetben megnevezett háromszáz, eddig más jogi szakmát végző bírót valóban eltávolítanák a bíróságokról.
„Ennek a változtatásnak a hatásai például az Opocznói Kerületi Bíróságot fogják érinteni, ahol az ottani büntetőosztályon ülő négy bíróból három »más szakmából« származó újbíró, akiknek távozniuk kell. Ez azt fogja eredményezni, hogy nem lesz, aki büntetőügyeket tárgyaljon a bíróságon. Ez a probléma több tucat bíróságot érint, főként a kisebb városokban”
– fejtette ki véleményét a liberális ügyvéd.
Nagy kérdés, hogy ha már a sajátjai kritizálják és támadják meg a Bodnar-féle rendelettervezeteket, eljön-e az a pillanat, amikor leváltják az igazságügyi minisztert a kedélyek lecsillapítására? Vagy pedig hagyják elvonulni a szürke felhőket az égbolton, hogy aztán tovább folytassák a tisztogatásokat.