
Az éghajlatváltozás lehetséges hatásairól tanácskoztak és a károk mérséklésének módjait vették számba a Balatonnal foglalkozó szakértők kedden, Tihanyban. A bemutatott új modellek szerint 2040-től szükséges lehet a Balaton vízpótlása – közölte kedden a tanácskozásnak otthont adó Balatoni Limnológiai Kutatóintézet igazgatója.
Erős Tibor emlékeztetett arra, hogy a Balaton esetében 1921-től rendelkezünk vízmérlegekkel, de 2000 előtt még soha nem fordult elő annyi szélsőséges helyzet, mint 2000 és 2022 között. Ebben az időszakban kilenc év során is csökkent a Balaton vízszintje.
A 2000 és 2003 közötti aszály okozta károk után a szakértők kidolgozták a vízpótlás lehetséges alternatíváit, de az intézkedést akkoriban még nem tartottak időszerűnek. Akkori megoldási lehetőségként előtérbe került a vízvisszatartás a mederben vagy a vízgyűjtőn létesített tározókkal
– mondta. Az igazgató beszélt arról is, hogy az ülésen több előadó sürgette a döntést a vízhiány kezeléséről, a bemutatott modellek szerint ugyanis a jövőben vélhetően vízpótlásra lesz szükség, 2040 és 2060 között alkalmanként, utána pedig viszonylag rendszeresen. Emiatt olyan részletességű terv kidolgozását javasolták, amellyel a rendszer egy-két év alatt megépíthető, ha azt vészhelyzet indokolja. Erős Tibor felidézte:
az utóbbi évtizedekben vizeink fokozódó melegedésével jelentős számban jelennek meg idegenhonos növény- és állatfajok, amelyek kiszoríthatnak őshonos fajokat.
Kiemelte:
óvakodni kell a klímaváltozás negatív hatásainak felerősítésétől, azaz például a mikroklímát, széljárást megváltoztató és a természetes élőhelyeket átalakító beavatkozásoktól.
Megjegyezte, hogy a Balaton jövője szempontjából nagy szerepet játszik a társadalom érzékenysége, a tóhoz való viszonyulása.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/Varga György
Orientál
2023-08-10 at 16:58
ÉRDEKES!!!! Mert idén nem.
na4
2023-06-09 at 19:16
Június 9-i hír: eresztik a Balatont, mert annyi víz van benne. Komoly szakértők lehetnek, hahaha.
FCK OSCE!
2023-06-08 at 06:02
Az eheti esőzések után azért újra gondolnám a történetet…
P.S.
2023-06-07 at 20:36
“Plósz úr! Szálljon le a Nagyberekből” mondta Zuchman Tamás a titkosított telefonom felhíva.
Plósz féle M7 autópálya nyomvonalterv 7 milliárddal tenné olcsóbbá az autópálya építést. Kolbert Balatoni tanács elnöke megvizsgáltatta a Plósz tervet, a szakértők nem tudtak kifogást találni.
Itt található az összefoglalása: http://www.magtudin.org/Plosz_Sandor_A_NAGYBEREK.pdf
Ma is végiggondolható lenne a hullámút helyett.
Állok a PS rendelkezésére.
Logikus
2023-06-07 at 17:13
Amikor először voltam a Balatonon, már akkor megszerettem.
Őszintén remélem, hogy a szakértők nemcsak a köldöküket nézik, hanem valóban kitalálnak valamit, amivel hosszú távon is biztosítani lehet a Balaton létét.
Nem lenne ördögtől való ötlet, ha megvalósítanák azt, hogy a Balatonba vezetik a Rába folyó vizét részlegesen. Vagy legalább kiássák a csatornát, hogy amikor szükség van rá, akkor a Rába vizével feltöltsék…
2 ÉNAKI
2023-06-07 at 09:19
Kedves szakértő,magad sem gondolod komolyan,amit jósolsz.
Dr. Tarr Ferenc
2023-06-07 at 08:40
Tisztelt Limnológus-Váteszek, Ott Tihanyban!
A természettudományok iránt érdeklődő LAIKUS úgy tudja, hogy a Dévénynél bejövő Duna vize szétterül a Mosoni ága medencéjében, majd ÁTSZŰRŐDIK a BAKONY KARSZTVÍZ rendszerébe- mintegy a közlekedő-edények elve szerint, és táplálja a tapolcai és főleg a hévizi tó vizét, SŐT a Balaton medrében vagy 21 db forrást éltet. (A jeges telek idején ezek NEM FAGYNAK BE: életteret adva az itt maradó vizimaradaknak!!)
Amióta a ruszkik kikényszerítette KORLÁTLAN BAUXIT BÁNYÁSZAT a kommunista idők vége felé (kellett az ALUMÍNIUM A harci repülőkhöz) leállt, és a karsztvizek pocsékolása abba maradt az utánpótlás is biztosított… De hát ott a ZALA folyó, meg a siófoki zsilip is…
Miért kell”okoskodni”? S főleg “jósolni”:(2040,2060!!!-ban mi lesz,), egy “tudományos” intézménynek, mint egy vásári bűbájos???
Fair
2023-06-07 at 06:13
A Balaton már akkor pusztulásra volt ítélve, amikor létrejött. Ez a dolgok rendje. Legalább lesz jól megművelhető termőföld a helyén.
vélemény
2023-06-07 at 00:15
Ezt a tervezett tanácskozást is ki lehet pipálni. Ha a modellek is az itt bemutatott elemzések színvonalára hajaznak, akkor szegény Balatonnak távol kell tartania magát a szakértőktől.
Naprózsa
2023-06-07 at 00:01
Amúgy már kisbaba korom óta szeretem az ilyen távoli időponttal meghatározott neméppen Delphoi jósdákat.
Mert mi történik? A befosós embereket jól lehet riogatni, lehet tudományosnak látszódva álkutatásokat és álszámítógépes programokra pénzt szerezni, és a végén úgysem vonják felelősségre a riogatókat mert már senki sem emlékszik a “kutatóra”.
Kedvencem régen a “Mind mamuttá fagyunk, mert kihűl a nap!” volt eddig, most meg hogy a számítógépes szimulációk megfellebbezhetetlen igazsága szerint már szörnyű 30 mm-rel (azaz 3 cm-rel) megemelkedik a tengerek vízszintje merthogy elolvadnak a jegesmedvék (bocsi: alóluk a jéghegyek) és ezek keltik ezt a borzalmas cunamit…
Ha kell én is rendelnék programozóktól nagyon komoly szimulációt arról mondjuk, hogy ha a “tudományos” riogatók valami hasznosabb dologgal foglalkoznának, akkor mennyivel több pénz jutna mindenkinek aki valódi hasznos munkát végez.
Naprózsa
2023-06-06 at 23:48
Na, egy újabb eltartott áltudós banda! Ha cca 20 év alatt kilencszer csökkent a Balaton vízszintje, akkor legalább annyi évben meg nőtt.
Másik: Tavaly valóban komoly aszály volt, viszont most a vízóra aknánkban áll a belvíz és Medárdra, vagyis holnaputánra komoly esőfrontot ígérnek, vagyis nagy eséllyel 40 napig esni fog. Én ma inkább a szétázott aratás miatt aggódnék…
DörrögZuldán
2023-06-06 at 20:48
A víz lágy és selymes tapintása pár macska belepusztulásával megoldható (legalább is a faluban, ahol valaha a családi földek voltak, így mesélték az öregek a kút vizéről). 😎
Nézzük_magát_a_dolgot
2023-06-06 at 18:29
Segíccség, mindmeghalunk! A kínai akkumulátorgyárak kiisszák az összes vizünket!Komolyra fordítva: laikusként megkockáztatom, hogy ez a klímahiszti habosítás csak arra jó, hogy egyesek saját fontosságukat kirakatba tegyék. Olvastam, hogy azért kell a Sió zsilipet bővíteni, hogy a tó vízszintjét magasabbra lehessen beállítani, mert esős hónapok esetén több vizet kell leengedni, mint amennyit a Sió ma el tud vezetni, ezért elég alacsonyra megállapított szabályozási szintnél már engedik is kifelé a Sióba. A vízpótlásról pedig nem én, a laikus, hanem nagyon komoly tudósok mondták: bárhonnan vezetnének vizet a Balatonba, az más összetételű lenne, megszűnne a tó mai egyik varázsa, a víz lágy és selymes tapintása.
na4
2023-06-06 at 17:52
“…2000 előtt még soha nem fordult elő annyi szélsőséges helyzet, mint 2000 és 2022 között…” Ez színtiszta hazugság. A 19. században volt olyan időszak, amikor szinte száraz lábbal át lehetett kelni a Balatonon. 2003, 2004-ben volt egy nagyon alacsony vízállás, amely teljesen regenerálódott, sőt azóta nemegyszer csapolni kellett a Balatont a túlzottan magas vízállás miatt. Tavaly aszályos volt a nyár, a Balaton vízszintje akkor sem volt tragikus, volt ennél már sokkal rosszabb is. Tavaly nyár vége óta idáig azonban már annyi eső esett, hogy belvíz van. Teljesen hülyének néznek bennünket, vég nélkül megy a hülyítés, a riogatás.
TS
2023-06-06 at 17:32
40 éve olvasni erről, szóba került már a Rába, a Duna.
8-(