Rövid időn belül véget kell vetni a magyar államnak és az adófizetőknek milliárdos kárt okozó börtönbiznisznek, hiszen az emberek jogos elvárása, hogy a közpénzek ne olyan emberekhez vándoroljanak, akik súlyos bűncselekményeket követtek el – nyilatkozta a PestiSrácok.hu-nak Völner Pál. Az Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára portálunknak beszélt arról is, hogy a bíróságokon sok esetben automatizmusként kezelik, hogy hamarabb kiengedik az erőszakos bűnelkövetőket, mint például a győri gyerekgyilkos, Szögi Lajos gyilkosai, vagy Sztojka Iván esetében. Az igazságügyi államtitkárt emellett a Fidesz és az Európai Néppárt jelenlegi viszonyáról, illetve a Szegedi Törvényszéket érintő gyanús esetekről is kérdeztük.
Rövid időn belül véget kell vetni a magyar államnak és az adófizetőknek milliárdos kárt okozó, egy évtizede zajló börtönbiznisznek – nyilatkozta a PestiSrácok.hu-nak Völner Pál. Az Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára hozzátette, hogy a börtönbiznisz megállításával kapcsolatban a legradikálisabb parlamenti javaslat arról szólna, hogy teljes egészében szükségtelen a magyar jogrendszerben egy ilyen intézményt fenntartani, azt azonban mindenképp szeretnék elérni, hogy ne csak minimális százaléknyi összeg jusson el az áldozatok hozzátartozóihoz és a sértettekhez. Az államtitkár szerint, fontos figyelembe venni azt a társadalmi elvárást, hogy az adófizetői pénzek ne olyan emberekhez vándoroljanak, akik súlyos bűncselekményeket követtek el, és ne is azokhoz az ellenzékhez, vagy éppen az álcivil szervezetekhez kötődő ügyvédekhez, akik képviselik őket ezekben az ügyekben.
Tomboló börtönbiznisz
Völner Pál rámutatott, hogy 2010-ig szinte senkinek nem jutott eszébe, hogy a börtönviszonyok miatt perelje a magyar államot, pedig előtte sem a szabályozás, sem a körülmények nem voltak mások, azonban a nemzeti-polgári oldal kormányra kerülése után, felismerték a kártérítési ügyekhez kapcsolódó pénzszerzési lehetőséget a Soros szervezetekkel együttműködő ügyvédi irodák. A miniszterhelyettes szerint, 2010 óta sok minden megváltozott: bővültek a börtönök, újak épülnek, javulnak az ellátás körülményei, munkalehetőséghez jutnak a rabok, de ennek ellenére sem csökken a kártérítési igények száma. Megjegyezte, eddig 12 ezer pert indítottak, és már a 10 milliárdot is eléri az az összeg, amit az államtól kipereltek. Jelenleg is 6-7 ezer ügy van folyamatban, ami azt jelenti, hogy az elítéltek negyven százaléka folyamatosan kárigényért nyújtja a kezét, pedig az államnak nem a bűnözők és segítőiknek a jólétére, hanem a gyermeket nevelőkre, a nyugdíjasokra, vagy éppen a kezdő vállalkozások támogatásra kell fordítania a pénzt – tette hozzá az államtitkár.
Korábban a Helsinki Bizottság megbízásából Strasbourgban a magyar államot perelő ügyvéd azzal dicsekszik a sajtóban, hogy neki négyszáz folyamatban lévő ügye van. Ebből is látszik, hogy ez egy hatalmas biznisz, amit néhány ügyvéd kihasznál, és toborozzák a rabokat a perekhez. Mindenképp szükséges a rendszer felülvizsgálata – jegyezte meg Völner Pál, aki a Magyar Ügyvédi Kamara elnökének nyilatkozatára is reagált. Mint mondta, szerinte érthetetlen, hogy Bánáti János miért áll az egész ügyvédi szakmát lejárató, az államon élősködő, egyébként törpekisebbségben lévő jogászok oldalára ebben az ügyben, és a tényekkel szemben miért állítja azt, hogy a kártérítéseknek csak a töredéke jut a fogvatartottakhoz – hacsak nem ő is azt ismeri el azzal, hogy a pénz java a kollégáinál landol – mondta Völner Pál. A miniszterhelyettes beszélt portálunknak a feltételes szabadságra bocsátás tervezett szigorításáról is. Hangsúlyozta, hogy ez csak egy adható kedvezmény, ennek ellenére egyes bíróságokon ezt automatizmusként kezelik, több esetben hamarabb kiengedik a bűnözőket, ahogy ez a győri gyerekgyilkos, az azóta már a gyanú szerint újabb bűncselekményt elkövető Sztojka Iván, vagy Szögi Lajos gyilkosai esetében történt.
Fontos a szegedi ügyek kivizsgálása
Szerinte ezért kell egy új javaslatban azt megvizsgálni, hogy a kirívó bűncselekményeket elkövetőknél ne rendelkezzen a bíróság erről a kérdéskörről. Ez azokra a bűnelkövetőkre vonatkozna, akik szándékos emberölést követnek el, emberrablásban vesznek részt, vagy terrorizmus miatt állnak bíróság előtt. Az erőszakos bűncselekményeknél pedig lényegesen megszigorítanánk a feltételes szabadlábra kerülés lehetőségét, külön szakértői véleményeket kellene beszerezni, amelyek figyelembevétele nélkül nem dönthetne a bíróság. Ide tartozik, hogy a büntetésnek a prevenció is célja, azaz megvédeni a társadalmat ezektől a bűnelkövetőktől, de maga a javaslatcsomag tartalmaz olyan intézkedést is, amely az elkövetők visszailleszkedését segíti a társadalomba – mondta az államtitkár, akinek a véleményét a Szegedi Törvényszéken – portálunk által feltárt – összeférhetetlenségekről, gyanús esetekről is kérdeztük. Völner Pál nyomatékosította: a kormányzat és a bíróság külön hatalmi ág, azok belső viszonyait leginkább a jogalkotás révén tudja segíteni a kormány, hogy ilyen esetek ne fordulhassanak elő. Ezért várják az OBH intézkedéseit, hogy miben kell változtatni, az összeférhetetlenségi szabályokat hogyan lehet még egyértelműbbé tenni. Völner Pál szerint a bíróságok presztízse érdekében is fontos, hogy a felmerült ügyeket teljes mértékben kivizsgálják, és ha ezt követően megfelelő döntések és következmények lesznek, akkor Szegeden is helyreállhat a bíróság tekintélye.
Gyengülne a Néppárt a Fidesz távozásával
Az államtitkár a Fidesz és az Európai Néppárt viszonyával összefüggésben kérdésünkre elmondta, hogy a Néppártban sajnos erős bevándorláspárti liberális szárny is van, a magyar kormánypárt elég markáns álláspontot képvisel a migráció kérdésében, ami a Brüsszellel való konfliktus fő oka. Ha hajlandóak a Fidesz erőfeszítéseit értékelni és az Európai Néppárt kereszténydemokrata frakcióként tekint magára, akkor van értelme maradni, ám ha úgy állnak hozzá, hogy a szavazatunk ugyan kell, de csak bábnak tekintenek minket, akibe ráadásul mindenki belerúghat, ebből köszönjük, nem kérünk – utalt Völner Pál a Fidesz EPP-tagságával kapcsolatos hírekre. Azokat az ügyeket, amiket Brüsszelben a kormány fejére olvasnak, jogilag meg tudják védeni. De amikor politikai nyomásgyakorlásról van szó, mint például a kvótaügyben, akkor nem engedünk, hiszen mi mást vallunk, és másra hatalmaztak fel minket az emberek – emelte ki az államtitkár. Szerinte ugyanakkor a végtelenségig ezt a helyzetet nem lehet elhúzni, ám a Fidesz távozásával bizonyosan meggyengülne az Európai Néppárt.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS