
Az egész világon kulturális háborúk dúlnak, és már nem az a kérdés, hogy lesznek-e gazdasági és társadalmi forradalmak, hanem az, hogy mikor és hol – ezt a sommás megállapítást a dán Saxo Bank elemzői tették a napokban publikált előrejelzésükben. A Saxo Bank egy nagy, globális pénzügyi szervezet és nagyon közel van a tűzhöz, azt is mondhatjuk, hogy a háttérhatalom része. Alábbi cikkben ennek a neves pénzügyi trösztnek a jövő évre vonatkozó néhány meghökkentő és meglehetősen pesszimista jóslatát ismertetjük.
A kormányok és döntéshozók felismerik az emelkedő nyersanyagárakból fakadó inflációs fenyegetést és átütemezik a fosszilis energiára való átállás terveit. Enyhíteni fogják az olaj- és földgáz kitermelését érintő korlátozásokat, azért hogy biztosítsák a megfelelő és ésszerű energiaellátást, addig, amíg megtörténik a zöld energiára való teljes átállás. A nettó nulla kibocsátás 2050-re való elérésére irányuló ambiciózus cél megköveteli, hogy 2030-ra az olaj- és a földgázfogyasztás huszonkilenc százalékkal csökkenjen, ezért a hagyományos energiák szállítói már megkezdték a feltárás és a termelés visszaszorítását. Így a kínálat a kereslethez képest már jócskán lemarad, és hiány alakult ki, azonban ma már nemcsak az olaj és a gáz ára emelkedik, hanem minden más ipari nyersanyagé, a rézért vagy a vasércért sokkal többet kell fizetni, mint korábban. Az olajárak emelkedése miatt a műtrágya árak is emelkedni fognak és az élelmiszerek megdrágulnak. Ez társadalmi zavargásokhoz fog vezetni. A Saxo Bank szerint ezt csak úgy lehet elkerülni, ha ismét engedélyezik a befektetéseket az olaj- és gáziparba, emellett növelik a termelést.
A Facebook hanyatlása
Míg 2012-ben a tinik kilencvennégy százalékának volt Facebook-fiókja, ma már csak a serdülők huszonhét százaléka használja ezt a platformot, a Facebook tehát a „boomereké” lett. A Facebook saját kutatása szerint a tinédzserek kétszer, háromszor többet töltenek a Zöld TikTokon, mint az Instagramon – ami a Facebook a fiatalokat megcélzó közösségi média eszköze –, és a Snapchat lett a barátokkal való kommunikáció preferált módja. A Facebook sok szempontból hirtelen a negyven év alatti fiatalok és a negyven feletti felnőttek közötti kulturális háború kellős közepébe került. A fiatalok azt látják, hogy a Facebook az álhírek és a kapzsi vállalatok gonosz boomergenerációját képviseli, az újonnan érkező cégek pedig másképp viszonyulnak az adatvédelemhez és az információk ellenőrzéséhez.
Az előrejelzések szerint 2022-ben a befektetők ráébrednek, hogy a Facebook – újabb nevén Meta – gyorsan elveszíti a fiatal generációt, és ezáltal a vállalat jövőbeni potenciálját és jövedelmezőségét. Ez véget vet Zuckerberg monopolista álmainak és a cég részvényei harminc százalékot fognak esni – prognosztizálta elemzésében a Saxo Bank.
Alkotmányos válság alakulhat ki az Egyesült Államokban
A kaotikus 2020-as amerikai elnökválasztás ijesztő pillanat volt számos ember számára. A hivatalban lévő elnök, Donald Trump kezdetben nem volt hajlandó elismerni a választási vereségét, és panaszkodott, hogy a választásokat elcsalták a demokraták, ami széles körű szimpátiát váltott ki a Trump-bázisban. A hívők tömegét az elnök retorikája arra ösztönözte, hogy megrohanják a Capitol Hillt és megakadályozzák a 2021. január 6-i választási eredmény hivatalossá tételét. Jövőre kongresszusi választások lesznek és a republikánusok gondoskodni fognak arról, hogy minden körzetben a lehető legharciasabb szavazatszámlálókat delegálják, a népszerűtlen és süket demokraták eközben egy hatástalan félelemkeltő kampányt folytatnak majd.
A 2022-es választásokon néhány kulcsfontosságú szenátusi és képviselőházi mandátum sorsa dől el, és miután a vesztes semmiképp sem fogja elismerni a vereségét, lehetetlenné válik az új kongresszus megalakulása. A leendő helyzetet kezelendő Joe Biden áttér majd a rendeleti kormányzásra és a demokratikus államformát felfüggesztik – jósolta a Saxo. Így 2023-ban teljes alkotmányos válsághelyzet alakulhat ki az Egyesült Államokban,aminek következtében a dollár alapú világrend meg fog inogni.
Elszabadul a dollár inflációja
Az 1960-as évek végén a központi jegybank szerepét ellátó Federal Reserve akkori elnöke, William McChesney Martin tévesen ítélte meg, hogy milyen mértékben tudják működtetni az Egyesült Államok munkaerőpiacát az infláció felpörgetése nélkül. A tévedés megnyitotta az utat az inflációs várakozások kontrollálhatatlanná válásához és a következő évtizedben hatalmas bér-ár spirál alakult ki. A hivatalos amerikai fogyasztói árindex 1975 februárjában érte el a csúcsot, 11,8 százalékot, majd csak az 1980-82-es recesszióval, és az irányadó kamatláb megemelésével sikerült végül letörni az inflációt.
A nagy különbség a mai és a tegnapi helyzet között az, hogy a járvány a dolgozókban egy nagy felismerést váltott ki, ráébredtek arra, hogy most minden eddiginél nagyobb hatalommal rendelkeznek. Jobb munkakörülményeket követelnek, magasabb béreket, nagyobb rugalmasságot és céltudatosságot. Ez párosulva a termelési oldalról érkező tartós inflációs nyomással, az energiaválsággal és a munkaerőhiánnyal, példátlanul széles körű, két számjegyű évesített béremeléseket eredményez a negyedik negyedévben. Ennek következtében az USA inflációja 2023 elején eléri a tizenöt százalékos ütemet, először a második világháború óta – jósolja a dán bank. Ez csak néhány érdekesség a Saxo Bank kissé provokatív előrejelzéséból. De hangsúlyoznám, hogy ez nem a szerkesztőségünk véleménye, mi azért reméljük, hogy ennyire azért nem alakul rosszul a jövő év.
Fotó: MTI/EPA/Sipa USA pool/Oliver Contreras
HotelBravo
2021-12-17 at 11:47
hát közben a demokraták a (FBI) gyak hajtóvadászatot folytat a konzervatív véleményvezérek és oknyomozok ellen, főleg azok ellen akik a multikkal szembemennek.
Most éppen az ‘ürügy’ hogy ezeknek valami köze van Biden lányának (aki szintén drogfüggő, nem csak a fia) az ellopott naplójához ami ha nem hamisítvány – érdekes kérdéseket vet fel – mondhatni a ‘rosszindulatú konzervatív összeesküvés elmélet’ mégsem annyira mese…
Királytigris
2021-12-12 at 19:20
Az USA még mindig szuperhatalomi szerepben tetszeleg, de erre már nincs elég pénze. Ha pedig ezen cél érdekében még tovább eladósodik, jön majd a csőd.
Olyan jelenség ez, mint a telhetetlen Kis Gömböc.
Királytigris
2021-12-12 at 19:12
From Toronto
2021-12-12 at 15:34!
Igen bukik. Az összes pénzügyi megtakarítás semmivé válik, vállalatok csődbe mennek, felpörgetett infláció, tőzsdekrach, munkanélküliség, meg egyéb “finomságok”.
Ez lesz a következménye a gigaadósságnak.
From Toronto
2021-12-12 at 15:34
Azok akik szerencsések és az elmúlt mondjuk 15,20,25 évben vagy egyénileg , vagy a mutual fund által befektették pénzüket , egy komoly összeg van most kezükben , ez az összeg a nyugdíj kiegészítésre van betervezve , nyugdíjból nem lehet megélni , ma Kanadában kb 1600.00$a nyugdíj egy hónapra ( negyven évi munka után , 65 éves kortól , ebből Torontóban nem tudsz lakást bérelni ! Tehát kell a nyugdíj kiegészítésre eltett összeg ! Ok , mi lesz akkor Amenyiben a fenti feltételezés szerint , “esik minden “ mi lesz a kis emberekkel , nagyon nem jól hangzik , ha az USA megingik az egész világ bukik !!!! Vagy nem ?
Vladtepesch
2021-12-12 at 12:17
A dollár addig fog kitartani, amíg az Amerikán (értsd: USA) kívüli világ bízik Amerikában.
És jelenleg olyan univerzális birodalom, mint amilyen Amerika, sehol máshol nincs a világon.
Úgyhogy lehet itt jósolgatni akármit – amíg az első tétel-mondat igaz, addig nem lesz összeomlás.
És ezért jelenleg az egész világon SENKINEK nem érdeke, hogy Amerika összeomoljon.
Úgyhogy megy minden tovább, nyomni fogják a dollárt doszt, adják a hiteleket, fizetik a kamatokat – business as usual.
Logikus
2021-12-12 at 07:23
Hogy lehetséges az, hogy minden ballib vezetésű országban baj van?
bl
2021-12-12 at 00:33
A zöldforradalom igazi kommunista forradalom az összes velejárójával együtt: vágyvezérelt gazdaságirányítás, elhanyagolt fejlesztések, rossz erőforrás átcsoportosítás, leépülő képességek, gazdaságtalan fejlesztések, stb. IGAZI KOMENISTA FORRADALOM.
ZOZO
2021-12-11 at 23:47
Ideológiával nem lehet befűteni(Szijjártó Péter)!
Feltételezem sikeres gazdaságot sem lehet működtetni,más is kell hozzá!
Girolamo
2021-12-11 at 21:52
Kösz.
zolatiguszti
2021-12-11 at 21:23
Girolamo
https://magyarnemzet.hu/pc19/2021/12/matolcsy-gyorgy-miert-ne-vegyuk-meg-a-budapesti-repuloteret?utm_source=magyarnemzet.hu&utm_medium=referral&utm_campaign=ott_a_03_sz
A minket megfojtó vízfej lecsapolásával. Ami 150 éve folyik a vidék rovására az mára kiffuladt és tűrhetetlen.
Girolamo
2021-12-11 at 20:58
Sokkal gyorsabban változik meg a világunk,mint eddíg képzelték.
A fejlettnek mondható országok nem tudják “újratermelni” a hagyományos munkavállaló népességet.
Miközben azt szimulálják a világ irányítói,hogy meg szeretnének változtatni egy sor alapvető ideát,mely az embert kalitkába zárta,valójában a lecsökkent lélekszámú fiatal generációk alkalmatlanok a régi szerepekre.
De,ez nem csak személyi alkalmatlanság,hanem élet-modell devalváció.
Elsősorban a kapitalista -tőkés világrend kerül az őt megillető válságba.
Az 50-50% körüli választási helyzetek is ezt tükrözik.
A fiatalok nem vállalnak “nem szeretem” szerepeket.
A társadalom szervező eröi ezt már korábban érzékelték,és a fiataloknak adott kedvezmények pont ezt tükrözik.
Például,a bevándorlás alapjában változtatja meg a házához való viszonyt.
Mint,ahogy itthon az egekbe szökő budapesti ingatlanárak kapcsán a vidéknek más lesz a viszonya BP-hez.
Ugyanilyen érzéketlenség nem felfogni,hogy a “marslakók”elfoglalták a politikai oldalakat,és a jobb -bal kategória nem fed le ma már semmi olyan lényeget,amihez csatlakozni lehetne.
Egyszerűen a régi társadalmi pillérekhez vagy nincs emberanyag,vagy annál gyorsabban változik a világ,mintsem a befektetésből bármi visszajönne.Hogyan álljon egy amerikai ahhoz a helyzethez,hogy köpnek egyet utána a világban?
Hogyan álljon egy magyar ahhoz a helyzethez,hogy a budapesti ingatlanok nem neki épülnek?
Királytigris
2021-12-11 at 19:49
Akárhogyan is, az USA gigaadóssága, ami folyamatosan növekszik, nem sok jóval biztat.