Egymásnak ugrott Sándor Mária, az őt teljes mellszélességgel támogató Független Egészségügyi Szakszervezet (FESZ) és a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara (MESZK), miután utóbbi elnöke etikai eljárást kezdeményezett a fekete ruhás nővér ellen. Pedig a két szervezet – ahogy korábban megírtuk – májusban még közös demonstrációt tartott az egészségügyben dolgozók helyzetének javítása érdekében. Az ügy pillanatok alatt bejárta a teljes magyar médiát, majd váratlanul a pénteken nyilvánosságra hozott eljárást keddre meg is szüntette kezdeményezője. Nemcsak a sajtó kapta fel a vizsgálat hírét: a pártok is megszólaltak az ügyben, az LMP képviselője pedig jogi segítségnyújtásról biztosította a nővért. Dr. Balogh Zoltán, a MESZK elnöke megerősítette, hogy a fekete ruhás mozgalom és a mostani ügy kirobbantása mögött politikai szándékok munkálkodnak, míg Sándor Mária állítja, ő minden segítségnek és támogatásnak örül, érkezzen az bármelyik párttól, de egyik sem fizeti ki helyette a telefonszámlát.
GASZNER VERONIKA – PestiSrácok.hu
Etikai vizsgálódás
Pár napja a teljes magyar média figyelme újból a fekete ruhás nővérre, Sándor Máriára és a körülötte kialakult botrányra irányul. Az egészségügyi dolgozók kiszolgáltatott helyzete és tarthatatlan munkakörülményei miatt szót emelő nővér ellen a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara (MESZK) elnöke, Dr. Balogh Zoltán kezdeményezett etikai vizsgálatot a sajtóban megjelent nyilatkozatai miatt. A média szinte egyoldalúan Sándor Mária mellett állt ki, de minket az is érdekelt, miért szólt ekkorát az ügy. Korábban megírtuk: az első Házon kívül adást követően, amelyben Sándor Mária az RTL Klub kamerái elé állva kendőzetlenül vallott az egészségügy dolgozók, elsősorban a nővérek és ápolók kilátástalan helyzetéről, Szél Bernadett LMP-s képviselő személyesen kereste fel a kórházat, majd nem sokkal később az egész párt egységesen állt a nővér és kezdeményezése mögé. A párt azóta is tejes mellszélességgel támogatja a nővér és a köré felsorakozott szervezetek akcióit, megjelennek és fotózkodnak a demonstrációkon, sőt, együttérzésüket kifejezvén a Parlamentben is felhívták a figyelmet az ügy súlyára, amikor talpig feketébe ötözve demonstráltak. „Szimpatizálok velük, miden megmozdulásunkon ott vannak” – mondta el Sándor Mária, amikor LMP-s kapcsolatairól kérdeztük. „Nagyon örülök Szél Bernadett támogatásának is” – reagált, amikor megemlítettük neki a képviselő bejelentkezését Dr. Sásdi Antalnál, a Péterfy igazgatójánál közvetlenül a Házon kívül adás után. „Van személyes kapcsolatunk, például megnézték a fizetési papíromat, mert azt mondták, hogy ilyet még nem láttak, hát én megmutattam az enyémet” – tette hozzá a nővér.
Hogy mi vezetett az etikai vizsgálat kezdeményezésére, arról Balogh Zoltánnál érdeklődtünk, hiszen zavarba ejtő ilyen heves reakciókkal találkozni a néhány hete még együtt demonstráló szervezetek esetében. Balogh a sajtónak úgy reagált, a nővér úgy állítja be a Kamarát a sajtóban, mintha ők nem végeznének munkát, ezért indított eljárást Sándorral szemben. „Többször kifejtettem, hogy nem vagyok megelégedve a működésükkel” – ismerte el Sándor Mária, aki azt is hozzátette, nagy nyilvánosság előtt ugyan nem minősítette a Kamarát, de az Ápolót a Hazának, Hazát az Ápolóknak! elnevezésű Facebook csoportban több bejegyzés is olvasható másoktól, akik szintén elégedetlenek a kamara működésével. Sándor Mária elmondta, a tagság kötelező tagdíjjal jár, a több száz milliós éves bevétellel pedig igen pazarlóan bánik a szervezet. A május 12-i demonstráció előtt is a FESZ kereste a kapcsolatot a Kamarával, ők maguktól nem mozdultak volna – mondta el Sándor Mária. „Mégis irányító szerepre vágytak és nem tudták elfogadni, hogy ez egy alulról szerveződő dolog„– vázolta a konfliktus háttereként Sándor Mária. Ezért el is határolódtak a Kamarától. Majd jött a feljelentés.
„Ez nem egy tegnapi ügy” – mondta el Balogh Zoltán, utalva június elsején kelt nyílt levelükre, amelyben ugyanazt írják le, amivel a napokban Balogh is érvelt: „A Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara tisztségviselői kara határozottan visszautasítja minden olyan jellegű vádakat, valótlan állításokat, sőt a személyiségi jogokat és kamarai etikai szabályait is sértő kijelentéseket és képi megjelenítéseket, melyek a köztestület eddigi szakmai munkájával kapcsolatban kritikaként, valamint a testület élén, vezető tisztségviselői körében, elhívatottan alelnöki szerepet betöltő vezetőtársunkat folyamatosan ér.” Ezt követően fogalmazott beadványt, amelyet végül múlt pénteken vett kézhez Sándor Mária, aki azt fel is töltötte az internetre. Balogh ezek után és az ügy körül kialakult „hisztéria” miatt döntött úgy, visszavonja a feljelentést. Elmondása szerint a 103 ezer tagot tömörítő Kamarától belülről, a tagoktól érkezett a kérés, hogy történjen végre valami az ügyben, mert Sándorék lejáratják a szervezetet. Balogh elmondta, ő úgy látja, hogy a FESZ és Sándor bűnbakot keresnek, akivel megmagyarázató, miért van ilyen helyzetben a magyar egészségügy. Ők pedig köszönik szépen, de ebből a szerepből nem kérnek. „Egy ilyen szakmai szervezetnek nem célja, hogy embereket ellehetetlenítsen” – mondta el Balogh azzal kapcsolatban, hogy az etikai vizsgálat veszélyezteti a nővér munkáját, egzisztenciáját.
Politikai érdekérvényesítés
„Médiaháború indult, amelyben sok olyan megszólaló is szerepet kapott, akik nem ismerik az ügy előzményeit és hátterét” – tette hozzá Balogh, aki szerint ez a botrány is egy politikai hisztériakeltés, ami tematizálja a közbeszédet és negatív közhangulatot teremt, holott az ügy és a cél is közös. Ennek az ATV keddi Egyenes beszéd című műsorában is hangot adott, amikor úgy fogalmazott: Sándor Máriát politikai eszközként használják csupán.
Balogh elmondása szerint a FESZ és a Kamara szembenállása akkor kezdődött, amikor a július elsejére, a Semmelweis-napra szervezett megmozdulás előtt a FESZ közölte, beengedné a különböző pártokat a rendezvényre. A Kamara azonban tiltakozott, ők ugyanis mindig függetlenül működtek és „tisztaságukra” kényesen ügyelnek.
Sándor Mária nem tulajdonít túl nagy jelentőséget a körülötte settenkedő pártoknak: „Legalább egy párt lenne, aki kifizeti a telefonszámlámat” – mondta el nevetve, amikor arról kérdeztük, van-e olyan párt, akivel az ügy kapcsán összefonódott volna. „Jobbról is, balról is elfogadom a segítséget és köszönöm is, de senki sem áll mögöttem, csak a támogató szándékot érzem a pártoktól.” Sándor azt is elmondta, ő megkereste Orbán Viktort és Áder Jánost is, hogy azok segítsenek a helyzet megoldásában, akik most tudnának tenni valamit.
Balogh mégis úgy véli: „kísérteties hasonlóságok” fedezhetők föl a nővér egyes nyilvánosság előtti felszólalásai és bizonyos pártok reakciói között. Arról is említést tett, hogy az egyik párt valamiért a Kamaránál kezdett vizsgálódni és kikérte a gazdálkodásuk 2004-2014-es időszakára vonatkozó dokumentációt. Amikor megkérdeztük, hogy melyik pártról van szó, Balogh azt válaszolta: az LMP.
Balogh azt is elmondta, hogy a 103 ezer tagot számláló szervezetüknél kevesebb a tagdíj, mint egy doboz cigaretta ára és az utolsó fillérrel is el tudnak számolni, mert semlegességük mellett az átláthatóságukra is nagyon ügyelnek.
Hogy az LMP-nek fontos a fekete ruhás nővér ügye, ahhoz nem fér kétség. Ikotity István képviselőjük az etikai vizsgálat hírére azonnal felajánlotta jogi segítségét Sándor Máriának és az őt képviselő Független Egészségügyi Szakszervezetnek. A párt szerint az eljárás csupán egy újabb bizonyítéka annak, hogy a hatalom nem megoldani, hanem eltitkolni akarja az egészségügy egyre súlyosabb problémáit, és ezért megpróbál elhallgattatni mindenkit, aki ehhez nem hajlandó asszisztálni.
„Az LMP semmilyen szerződéses viszonyban nem áll Sándor Máriával. A párt mindenkit támogat, aki saját egzisztenciáját kockáztatva felemeli hangját az egészségügyi dolgozók tarthatatlan bérhelyzete, méltatlan munkakörülményei és a nem egyszer életveszélyes kórházi körülmények miatt’ – írták válaszukban, amikor azt tudakoltuk, hogy vajon milyen mértékig képviselik a nővért.
Államtitkári támogatás
Az LMP mellett Sándor Mária Zombor Gábor, az egészségügyért felelős államtitkár támogatását is élvezi, aki biztosította a nővért, hogy mindenben kész segítséget nyújtani. Az ügy kapcsán Sándor Mária hétfőn jelezte is, hogy megkeresi Zombor Gábort, akit azonban nem ért el, bár a hétfői sajtónyilvánosságot követően Balogh másnapra megszüntette az eljárást. Ő szintén úgy nyilatkozott, hogy nem érte el az államtitkárt, aki szabadságát tölti, így feltehetően nem felülről jött a nyomás az etikai vizsgálat megszüntetésére.
Az mindenesetre példa nélküli, hogy egy aktív, a pártpolitikai támogatást sem mellőző „közszereplő”, akivé a fekete ruhás nővér az utóbbi hónapok eseményei kapcsán előlépett az államtitkár teljes támogatását élvezze, és közös kerekasztal-beszélgetésen vegyen részt. A támogatás ellenére Sándor viszonylag kevés szót ejt az egészségügyben zajló átalakításokról és reformokról. Szerinte az ő problémájuk továbbra sincs megoldva, petíciójukra és tizenkét pontjukra pedig nem érkezett érdemi válasz.
Az ugyan nem tiszta, hogy Sándor Mária mennyire látja át, hogy valóban politikai eszközként tekintik a különböző pártok, hiszen az egészségügy kérdését minden politikus szívesen zászlajára tűzi és harcol érte – még ellenzékben. Nagy kérdés, hogy egy másik kormány vezetése mellett vajon ők hogyan vélekednének a fekete ruhás nővér kitartó harcáról?
Fotók: Népszava; 444; Mandiner
Facebook
Twitter
YouTube
RSS