Pesti Srácok

Magvető - Elkészült a tolnai MAG-Ház látogatóközpont

Elkészült Tolnán a MAG-Ház elnevezésű turisztikai látogatóközpont és műszaki-kulturális bemutatóhely, amelyet a város egykori huszárlaktanyájából alakítottak ki.

MTI

A látogatóközpont fő attrakciója egy hét méter hosszú, négy méter magas, működőképes hajómalom, amely a Tolna virágkorának tekinthető 18-19. századot idézi fel. Ebben az időben a tolnai Duna-szakaszon több mint 30 hajómalom működött - írta csütörtöki közleményében a város önkormányzata. Az eredetiekkel méretében azonos hajómalom interaktív módon mutatja be az érdeklődőknek az iparág működését: többféle maggal ki lehet próbálni az őrlést, és érintőképernyős számítógépek nyújtanak ismereteket játékos formában a hajómalmokról.

PestiSracok facebook image

A központ elnevezésének egyik magyarázata is az, hogy Tolna egykor gabona-nagyhatalom volt - mondta Mireider László projektvezető. A hajómalom köré egy hely- és könnyűipar-történeti kiállítást hoztak létre, amely a város története mellett a gabonaipart, a hajózást, a Duna-szabályozást és a Duna-holtágakat is bemutatja. A mintegy ezer négyzetméteres volt laktanyaépületben több kiállítóteret, előadót, egy dokumentumokat felvonultató, térségi tudástárat, egy 125 fős konferenciatermet, zsibongót, ajándéküzletet és kávézót építettek.

A 19. századi legénységi laktanyát napelemekkel látták el, körülötte csaknem 2000 négyzetméter zöldfelületet, parkolókat, kerékpártárolókat hoztak létre. A 484 millió forintos európai uniós és hazai támogatásból épült MAG-Ház a térség egyik legjelentősebb kulturális attrakciója és nem formális oktatási színhelye lehet, számítások szerint megtízszerezi a Tolnára látogató turisták számát - írta a város önkormányzata.

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!