Pesti Srácok

Földön kívüli fémből készült Tutanhamon tőre

A Pisa University olasz kutatói és a kairói egyiptomi múzeum régészei a röntgensugaras spektrofotometria állapították meg a kés összetételét, így az nem sérült meg a vizsgálatban. A pengében lévő vas nagy százalékban tartalmaz nikkelt, nyomokban kobaltot, foszfort és más anyagokat, amikből úgy tűnik, hogy a tőr eredeti anyaga a Földön kívülről való. A konkrét összetétel alapján a pontos, környéken megtalált meteoritot is be tudták azonosítani a régészek.

MTI

PestiSracok facebook image

Daniela Comelli kutató a Discoverynek elmondta, hogy a tőr a nikkel- és kobalttartalma alapján a Kharga meteroitból való, amit 2000-ben találtak meg a Mersa Matruh nevű mészkőfennsíkon, a tengerparton, 150 mérföldre nyugatra Alexandriától, Egyiptom második legnépesebb városától.

A meteoritok fémjeiből készült tárgyakat az ókori Egyiptomban nagyon értékesnek tartották. Tutanhamonnak, a 18 évesen elhunyt gyerekfáraónak ráadásul nem ez volt az egyetlen ritka ékszere: szkarabeusznyaklánca valószínűleg szilíciumüvegből készült. Ezt az anyagot egy másik, líbiai sivatagba lezuhant meteorit hozhatta létre, amikor megolvasztotta a homokot.

Ajánljuk még

A walesi labdarúgó-szövetség felszólította a FIFA-t, hogy engedje az LMBTQ-propagandát

NVNeugebauer Viktor Sport 2022 november 25.
A FIFA-világbajnokság első napjaiban – mint várni is lehetett – több szurkolót megszólítottak a biztonsági őrök, akik szivárványszínű vagy szivárvány mintájú ruhákat vagy kiegészítőket viseltek. De ez már nem marad így sokáig: a walesi labdarúgó-szövetség felszólította a FIFA-t, hogy lépjen közbe, és állítsa le az ilyen beavatkozásokat.

Dollárbaloldal – A CIA-ig érnek a szálak

PPestiSrácok.hu Forró drót 2022 november 25.
A baloldal választási kampányát a tengerentúlról milliárdokkal támogató Action for Democracy kapcsolatrendszere egészen az amerikai titkosszolgálatig, a CIA-ig ér – derül ki abból a jelentésből, amelyet a nemzetbiztonsági bizottság szerdán tett közzé. A jelek szerint az amerikaiak által támogatott kör kulcsszereplője a Bajnai Gordon, illetve a Ficsor Ádám nevével fémjelzett DatAdat-csoport, amely gyakorlatilag az ellenzéki kampányt lebonyolította – írja az Origo.