Pesti Srácok

"Pá-pá, kedves Mesország!" - Elbontották a Vidámpark egykori bejáratát

2013. szeptember 30-án zárt be a Vidámpark, és három év kellett ahhoz, hogy a modernista bejárati kapuját is eldózerolják. Ez az építészeti jelnek sem utolsó, a gyerekek számára a Meseország kapuját idéző mementó sincs már meg.

P.Z.L. – 061.hu

Nem volt más, mint egy bejárat, tehát a kerítés része, a helyén is nyilvánvalóan kerítés lesz, szóval barbárság volt elpusztítani, hiszen egy afféle tanúhely tűnt most el, ami része a magyar művelődéstörténetnek. Először leszedték az emblematikus neonfeliratot, ami városképileg is pont annyira volt értelmezhető, mint annak idején a hipnotizáló antikváriumi baglyok, vagy az oktogoni Telitalálat-neon. Aztán rájött a Persányi-féle csapat, hogy bizony valami hiányzik a kapuzat tetejéről, mert a kompozíció a Vidámpark-felirattal volt elgondolva. Gagyi, fröccsöntött elefántokat raktak a felirat helyére, amikkel annak idején a város közterein találkoztunk.

PestiSracok facebook image
Vidámpark volt bejáratának helye 206.06.10. Fotó: Horváth Péter GyulaFotó: Horváth Péter Gyula

Aztán a mesemotívumokat tartalmazó fémelemeket szedték le a falról. Persze, ezután is hiányérzetük támadt az állatkert fura urainak, így az elefántoknál is gagyibb bohócbábokat lógattak be, és ettől olyan lett az egész, mint egy Stehpeh King horrorból készült musical díszlete. Később ráunván az egészre eltakarították magát a kaput is.

Biztos kijjebb lehet tolni majd a lámák vagy az impalák karámját, vagy ezek után áshatunk a Holnemvolt parkba egy kacsaúsztatót... Aki ezt elbontotta a bejáratot, talán tisztában van azzal, hogy milyen hosszú kifutóra van szüksége a zsiráfnak, de hogy semmi köze az épített örökségünkhöz, az is biztos.

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!