Pesti Srácok

Kiállítás ifjabb Kós Károly grafikáiból a Magyarság Házában

A Mezőség jellegzetes népi eszközeit, viseleteit, tárgyi kultúráját örökítik meg Kós Károly etnográfus grafikái, melyekből a Magyarság Házában nyílt kiállítás hétfőn. Kós Károly építész fia néprajztudósi munkássága során többnyire olyan területeket keresett, amelyekről keveset tudott az etnográfia, így jutott el többek között a Mezőségbe is - idézte fel a Mezőségi néprajzi grafikák című kiállítás megnyitóján a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárságának kabinetfőnöke.

MTI

Kádár Zoltán hangsúlyozta: a legfontosabb, amit Kós Károly otthonról hozott, a közösségért érzett felelősség. A néprajztudós a terepen végzett gyűjtést tartotta a legfontosabbnak. Apjától kiváló rajztudást örökölt, így grafikáin megelevenednek azok a tárgyak, épületek, viseletek, amelyek megörökítésén egész életében dolgozott - emelte ki Kádár Zoltán.

PestiSracok facebook image

Filep Antal néprajzkutató a Mezőségről szólva elmondta: ez a Szamos és a Maros között elterülő fennsík Erdély legkorábban megszállt magyar vidéke volt, amelynek magyar népessége már a 17-18. századi hadjáratok pusztításaiban jelentős veszteségeket szenvedett.

A Mezőséget sokáig csak a zene- és táncfolkloristák fedezték fel, Kós Károly ezért valóságos "tudományos leletmentést" hajtott végre itteni kutatásaival - méltatta a húsz éve elhunyt etnográfus tevékenységét. Mint hozzátette: a romániai kiadók számára nem biztosították a megfelelő fotódokumentálás eszközeit, Kós Károly ezért rajzokban rögzítette megfigyeléseit. Nem illusztrációkat közölt, hanem okmányszerűen hiteles képi dokumentumokat állított elénk, meg tudta ragadni a mezőségi kultúra legfontosabb momentumait - mondta el Filep Antal.

Csibi Krisztina, a Magyarság Háza igazgatója közölte: Mi, magyarok című kiállításuk utolsó terme néhány havonta új időszaki tárlatnak ad helyet; ezúttal a Kós Károly grafikáiból összeállított tablók tekinthetők meg november 27-ig.

Ajánljuk még

Gyermekeket is érintő szexrabszolga-hálózatot üzemeltet egy magyar férfi Floridából

Exkluzív 2023 augusztus 8.
Ha azt hallanák, hogy egy Amerikában élő (leginkább bujkáló) magyar férfi kiszolgáltatott, nehéz élethelyzetben lévő nők bizalmába férkőzve végeztet erotikus munkát úgy, hogy gyakran az áldozatok kiskorú gyermekei, rokonai és munkatársai is belekeverednek a részben pedofília-gyanús rémálomba, akkor biztosan azt gondolnák, hogy egy filmről van szó. De erről szó sincs, Amiről most beszámolunk az a rideg valóság. Történetünkben magyar nőkről lesz szó, akik teljesen publikus “társkereső oldalakon” szexrabszolgaként tengetik a mindennapjaikat, ebből pedig kiutat csakis a nyilvánosság, az őket elnyomó és kihasználó férfi valós személyének a leleplezése jelenthet. A PestiSrácok.hu informátora részletesen beszámolt portálunknak erről a rémisztő, és egyben bicskanyitogató eseménysorról, amiben az a legrosszabb, hogy a nők kizsákmányolása elleni sok évtizedes fellépés dacára a szemünk előtt zajlik, van rá “kereslet” és ez a bizonyos férfi ebből kiválóan él, köszöni szépen, jól van, és esze ágába sincs abbahagyni, amit csinál. Ha hagyjuk…

Az Állami-lakótelepről indulva lett a világ legdrágább játékosa és az utolsó magyar vb-gól szerzője – Détári Lajos hatvanéves!

Exkluzív 2023 április 24.
Alapembere volt az 1980-as évek világverő magyar válogatottjának, ő magyar foci eddigi utolsó világklasszisa, egyben ő szerezte a magyar labdarúgás utolsó világbajnoki gólját is. Középpályás létére rendkívül gólerős volt, ugyanakkor irányítani is zseniálisan tudott, labdáinak, utolsó passzainak pedig mindig szeme volt. A Németországban, Görögországban és Olaszországban is sztárrá váló egykori csodálatos játékos, Détári Lajos ma ünnepli hatvanadik születésnapját, írásunkkal előtte tisztelgünk.

Mégsem Magyarországon ér véget a móri mészárlás nyomravezetői díjának ügye

Exkluzív 2020 október 22.
Elutasította az Alkotmánybíróság Szebenyi István indítványát, így a férfi még mindig nem részesült abból a nyomravezetői díjból, amelyet a nyolc halálos áldozatot követelő móri bankrablás ügyében írt ki a rendőrség. A jelentős összeget egyébként már kifizették a hatóságok egy olyan hamis tanúnak, aki vakvágányra vitte a hazai kriminalisztika történetében egyedülálló bűncselekmény vizsgálatát. Az amatőr hadtörténész lehetősége a magyarországi jogorvoslatra ezzel véget ért, de nem adja fel, ügyével az Emberi Jogok Európai Bíróságához fordul kérelmével. Azt reméli, hogy a testület közbenjárásával őt is megilleti majd a tisztességes eljáráshoz való jog.