Pesti Srácok

Másolatokra cserélik a prágai Károly híd sérült szobrait

Másolatra cserélik a prágai Károly híd azon barokk szobrait, amelyeket nagyon megviseltek az időjárás viszontagságai, nehogy a sérülések gyógyíthatatlan sebeket okozzanak az értékes történelmi és képzőművészeti műemlékeken - közölte a Právo című cseh napilap.

MTI

A 14. századi Károly hidat, amely Európa egyik legrégibb kőhídja és Prága világszerte ismert nevezetessége, jelenleg harminc, cseh homokkőből készült szobor, illetve szoborcsoport díszíti, amelyek azonban nem egy időben kerültek a helyükre, így állapotuk is eltérő. A négy legrégibb szobor a 17. századból való. Eddig - a 20. század folyamán - nyolc szobrot pótoltak másolattal, míg az eredeti alkotások védett helyekre, múzeumba kerültek. Jövőre két, 2018-ban pedig egy további szobrot cserélnek ki másolatra.

PestiSracok facebook image

7-prague-mala-strana-view-of-karlov-most-charles-bridge

"A Prágai Galéria célja, hogy a köztereken egészen addig megtartsa az eredeti alkotásokat, amíg nem fenyegeti őket semmiféle veszély. Az eredeti alkotásokat csak akkor cserélik le másolatokra, ha veszélybe kerültek" - mondta a lapnak Marie Foltynová, a Prágai Galéria köztéri szobrokért felelős kurátora. A kevésbé sérült szobrokat, amennyiben lehetséges, esetenként felújítják. A jövő év folyamán azonban múzeumba kerül Ferdinand Maximilián Brokof 1712-ben készült Ferrarai Szent Vince- és Szent Prokop-szobra, illetve ugyanennek az alkotónak az 1710-ben készült Borgiai Szent Ferenc-szobra. A másolatok elkészítése már folyamatban van.

Fotó: hellovilag.hu, nemcsakpraga.blogspot.hu

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!