Pesti Srácok

Élet a Marson: meglepetést okozott a bolygó

A Mars felszínét borító sós ásványok megölik a baktériumokat - tárta fel egy csütörtökön közzétett tanulmány, amely arra a következtetésre jutott, hogy a vörös bolygó felszíne kevésbé élhető, mint azt korábban gondolták.

MTI

A Földön elvégzett laboratóriumi tesztekben a Marson talált perklorátokat vizsgálták, és kiderült, hogy ezek a sós vegyületek elpusztítják a Bacilus subtilis baktériumot, egy alapvető életformát - számolt be kutatásairól az Edinburghi Egyetem Fizikai és Asztronómiai karának két tudósa.

PestiSracok facebook image

A perklorátok stabilak maradnak szobahőmérsékleten, a magas hőmérséklet aktiválja őket, a Mars azonban nagyon hideg. Jennifer Wadsworth és Charles Cockell tanulmányukban leírták, hogy a vegyületeket az UV-fény is aktiválta, hőhatás nélkül, amikor a Mars felszínéhez hasonló körülmények között vizsgálták. A vegyület percek alatt megölte a baktériumokat - hangsúlyozta a kutatópáros megjegyezve, hogy ezek alapján a planéta " kevésbé élhető, mint korábban gondolták".

Wadsworth hozzátette: ha életet akarunk találni a Marson, ezt figyelembe kell venni és a felszín alatt kell keresni az élet jeleit, ahol nincsenek kitéve a pusztító környezetnek. A perklorátok természetes és mesterséges formában is megtalálhatók a Földön, de a Marson sokkal bőségesebben lelhetők föl. A vörös bolygón először 2008-ban a NASA Phoenix marsjárója talált perklorátokat.

Wadsworth elmondta: az a tény, hogy a perklorátok megölik a B. subtilist UV-sugárzás jelenlétében, nem feltétlenül jelenti azt, hogy az élet más formáit is elpusztítják. További teszteket végeznek majd, hogy megerősítsék ezt az elméletet - ismertette a phys.org tudományos portál.

A perklorátokat sós csíkoknak vélt vonalakban észlelték először a Mars felszínén. A tudósok ezeket a sós csíkokat tekintették bizonyítéknak arra, hogy a Marson egykor folyékony halmazállapotú víz volt. A most közzétett tanulmány szerint azonban a sós kicsapódások "azon túl, hogy víz jelenlétére utalhatnak helyi régiókban, károsak lehetnek a sejtekre", ha perklorátokat tartalmaznak.

A jó hír az, hogy a Mars robotokkal történő feltárásával a bolygóra került B. subtilis baktériumok nem valószínű, hogy sokáig életben maradnának. Másfelől széles körben elfogatott, hogy a vörös bolygón egykor rengeteg folyékony víz lehetett, és a planétán még mindig van víz fagyott állapotban a felszín alatt. A folyékony víz pedig az élet előfeltétele.

Ajánljuk még

Gyermekeket is érintő szexrabszolga-hálózatot üzemeltet egy magyar férfi Floridából

Exkluzív 2023 augusztus 8.
Ha azt hallanák, hogy egy Amerikában élő (leginkább bujkáló) magyar férfi kiszolgáltatott, nehéz élethelyzetben lévő nők bizalmába férkőzve végeztet erotikus munkát úgy, hogy gyakran az áldozatok kiskorú gyermekei, rokonai és munkatársai is belekeverednek a részben pedofília-gyanús rémálomba, akkor biztosan azt gondolnák, hogy egy filmről van szó. De erről szó sincs, Amiről most beszámolunk az a rideg valóság. Történetünkben magyar nőkről lesz szó, akik teljesen publikus “társkereső oldalakon” szexrabszolgaként tengetik a mindennapjaikat, ebből pedig kiutat csakis a nyilvánosság, az őket elnyomó és kihasználó férfi valós személyének a leleplezése jelenthet. A PestiSrácok.hu informátora részletesen beszámolt portálunknak erről a rémisztő, és egyben bicskanyitogató eseménysorról, amiben az a legrosszabb, hogy a nők kizsákmányolása elleni sok évtizedes fellépés dacára a szemünk előtt zajlik, van rá “kereslet” és ez a bizonyos férfi ebből kiválóan él, köszöni szépen, jól van, és esze ágába sincs abbahagyni, amit csinál. Ha hagyjuk…

Az Állami-lakótelepről indulva lett a világ legdrágább játékosa és az utolsó magyar vb-gól szerzője – Détári Lajos hatvanéves!

Exkluzív 2023 április 24.
Alapembere volt az 1980-as évek világverő magyar válogatottjának, ő magyar foci eddigi utolsó világklasszisa, egyben ő szerezte a magyar labdarúgás utolsó világbajnoki gólját is. Középpályás létére rendkívül gólerős volt, ugyanakkor irányítani is zseniálisan tudott, labdáinak, utolsó passzainak pedig mindig szeme volt. A Németországban, Görögországban és Olaszországban is sztárrá váló egykori csodálatos játékos, Détári Lajos ma ünnepli hatvanadik születésnapját, írásunkkal előtte tisztelgünk.