Pesti Srácok

A lélek üvegházában - Tori Amos Native Invader és Jessie Ware Glasshouse című lemezéről

Ezúttal két remek hölgy, Tori Amos és Jessie Ware mutatja meg zenés kollekcióját a lélek sötét kifutóján. Amit hallunk, klasszikus vonalvezetésű munkák, és úgy tűnik, nem mennek ki egyhamar a divatból.

PZL - 061.hu

A helyzet az, hogy szenzációsra sikerült Tori AmosNative Invader című új lemeze, mélyen megélt, ihletett munka, amely meghív a művésznő érzelmes utazására, választékos, közel sem olyan szellős, lecsupaszított, mint a negyed századdal ezelőtti munkái, lágyabb is, igen, talán több az édes fűszer, a szerethető harmónia is az albumon, de mindez csak ahhoz segíti a hallgatót, hogy magabiztosan térképezze fel Tori Amos egyszerre édes és keserű világát.

PestiSracok facebook image


A lemez jól karbantartott, egyenletes színvonalú munka, szinte bármelyik dalt kiemelhetjük, és fontos, hogy az album a végére sem ül le, és szinte mindegyik dal okoz némi meglepetést. A gitár és az orgona pszicheledikus atmoszférája folymatos feszültséget ígér, ugyanakkor vannak dalok (például a Up The Creek), amelyek még a Dead Can Dance-t is eszünkbe juttatják, de a Breakaway wah-wah gitáros füstös kávéházi beatje némileg a Morcheebát is.

Jessie Ware triphop hatású neo-soul kalandozása biztos pont a leszedált 2010-es évek felhozatalában, ugyanakkor a Glasshouse című új lemezének talán legjobb dala, a Selfish Love francia filmzenés retro-popja és a latinos gitárfutamok után nem könnyű a produkciót berakni valami fiókba. Az intim szerelmes évődések és a bombasztikus, már-már esztrád hatású hangképek különösen izgalmassá teszik a műsort, így lassan negyed századdal a triphop hullám kezdete után. A művésznő 2014-ben jelentkezett utoljára lemezzel, az volt a Tough Love, és ez a szerelem annyira bejött, hogy Jessie Ware anyuka lett, és hát maga a terhesség és az anyaság, a család nagyobb ihletett jelentett számára, mint a kortárs irodalom és a kortárs pop együttvéve.


A dalok csak első hallásra tűnnek egyanyagúaknak, valójában változatos hangszerelésű produkcióról van szó, ami némileg talán Florence and the Machine-t is megidézi, csak Jessie Ware számára a soul az origó, míg Florence nagyobb egységekben gondolkodik. Az album némileg beidézi azt azt a sosem volt francia dekadenciát, ami csak egy kabrióban, egy szerpentin úton élhető meg a maga teljességében, valamikor 1969-ben, Alain Delon társaságában, aki egyik kezével meggyújt egy Gitanest, míg a másikkal elsöpri az arcából a nyafka Bridget Bardot selyemkendőjét.

Tori Amos
Native Invader
Universal
13 szám 55 perc

Jessie Ware
Glasshouse
Universal
12 szám 48 perc

Ajánljuk még

"Büszke vagyok rá, hogy pályafutásom során nem tettem rosszat egy kollégámnak sem" - A születésnapos Stefka István a Polbeatben

‎Polbeat 2023 június 10.
Rendhagyó Polbeatet szerveztünk Stefka István 80. születésnapjára a Revolution '56 Szabadságharcos Sörözőbe, ahol a PestiSrácok.hu-s csapat mellett Stefka régi barátja és harcostársa, Alexa Károly irodalomtörténész, író, illetve a konzervatív televíziózás nagy, a rendszerváltoztatás utáni - a Horn-Kuncze-kormány által teljesen felszámolt - korszakának két jeles alakja (egyben az ünnepelt akkori munkatársa), Mátyássy Andrea és Dézsy Zoltán is elmondta méltatását, visszaemlékezését. Megszólalt továbbá Stefka István felesége, Naszályi Kornélia és egyik lánya, Stefka Nóra, továbbá Ambrózy Áron, Szabó Gergő és Szalai Szilárd. A Huth Gergely által celebrált rendkívüli adást végül egy fergeteges köszöntés követte, a tortát és a pezsgőt Stefka István kedvenc együttesének, az AC/DC-nek a dübörgésére hozták be a kollégák.

Itt a nagy antifa-széljobb vita a Polbeatben: "Nefelejcs" Gergő vs. Lipták Tamás, csütörtök 18 óra, R56!

‎Polbeat 2025 május 29.
Szélsőbal nincs, de igény az volna rá - írta Varga "Nefelejcs" Gergő hét éve a Tett blogon. Nem kellett sokat várnia, hogy a folyamatosan tüzelt antifa csoportok végül radikalizálódjanak, elég csak az Ilaria Salis-féle, 2023-as budapesti terrortámadásra gondolni. Varga "Nefelejcs" Gergő, aki a marxista portál, azaz a Mérce munkatársaként, a Vörös Szittya vlog arcaként és mindenek előtt antifa szervezőként ismert, elfogadta a PestiSrácok felkérését, hogy a másik nagy közéleti szubkultúra, a nemzeti radikálisok emblematikus képviselőjével, Lipták Tamással, a Jobbszélső Telegram csatorna szerkesztőjével, a Magyar Jelen szerzőjével megmérkőzzön a Polbeat nyilvános felvételén, május 29-én, csütörtökön, 18 órától, az R56 Sörözőben. Mérkőzésvezető: Huth Gergely és Kertész Dávid.

A patriotizmus maga a lázadás - Lajkó Fanni és Szűcs Gábor a Polbeatben

‎Polbeat 2024 december 16.
A mai világ arról szól, hogy egyáltalán ne legyenek nemzetek, ebben pedig a patriotizmus eszméje maga a lázadás. Nemigen maradt olyan uniós tagállam, ahol annyira hazaszeretők az emberek, mint mi, magyarok. Szerencsések vagyunk, hiszen Nyugat-Európában már kevert a társadalom, s lényegében nincs az embereknek nemzettudata - mondta a Polbeat című műsorunkban Lajkó Fanni, jogász az Alapjogokért Központ elemzője, aki másik vendégünkhöz, Szűcs Gábor jogász-elemzőhöz hasonlóan a Nemzeti Ellenállás Mozgalom alapító tagja. Szűcs Gábor ugyanerről így fogalmazott: nem elég önmagában, ha politikusok állnak ki egy ügy mellett, "nekünk is meg kell mutatni, hogy mi a fontos, mert a mi életünkről van szó". Huth Gergely kérdéseire elhangzott az is: Magyar Péter csak epizódszereplő lehet, előbb-utóbb el fog bukni és ezt ő is érzi.

Elviselhetetlen igazságtalanság, börtönévek, kegyelem és szabadulás - Budaházy György és öt társa a Polbeatben (videó)

‎Polbeat 2023 május 5.
Nem mindennap láthat a néző olyan műsort, mint a legutóbbi másfél órás Polbeat, amelyben Budaházy György és a Hunnia-ügy négy másik vádlottja, Szász Endre, Nagy Zoltán, Dr. Szücsi Frigyes és Fábián Róbert szólalt meg, a kegyelmükért és szabadulásukért talán legtöbbet tevő jogvédővel, Gaudi-Nagy Tamással együtt. Vendégeinkkel a Novák Katalin államfő által a Szentatya látogatása alkalmából kihirdetett kegyelem után beszélgetett Füssy Angéla oknyomozó újságíró és Huth Gergely főszerkesztő, akik rákérdeztek a szabadulás körülményeire, a börtönélet mindennapjaira, a köztörvényes rabtársak viszonyulására, a fegyőrök viselkedésére éppúgy, mint ahogy arra is: volt-e, amit megbántak, vagy ma már másképp csinálnának, mint akkor, 2002 és 2006 között, a Hunnia Mozgalom névre keresztelt ellenállási hálózatukban?