Pesti Srácok

Mag a homok alatt - A Stone Temple Pilots Core című lemezének újrakiadásáról

Mag a homok alatt - A Stone Temple Pilots Core című lemezének újrakiadásáról

25 év után újra megjelent Stone Temple Pilots Core című nyolcmillió példányban értékesített bemutatkozó albuma. Persze, amikor 1992 őszén a boltokba került éppen a csúcsra volt járatva mindaz, amit gyűjtőnéven grunge-nak neveztek. A Nirvana Smells Like Teen Spirit című 1991-es hőskölteményével talán az utolsó rockforradalom zajlott le a popban, és a 2015-ben elhunyt Scott Weiland énekessel pedig az egyik utolsó klasszikus rockhős utazott el az égben lebegők csarnokába.

PZL – 061.hu

A Core jó időben (1992. szeptember 29-én) és jó helyen (Egyesült Államokban) jelent meg, amihez a vivő anyag a grunge volt, miközben a zene legalább annyira volt szimpla déli rockzene, mint tipikusnak mondható grunge. A San Diegóban alakult csapat tehát nagyon elkapta a hullámot, a lemez a Billboard albumlista harmadik helyén találta a zenekart. Annyiban azonban tipikusnak mondható a zenekar, hogy itt is adott volt egy karizmatikus énekes, Scott Weiland, aki számos drogkaland, hiszti és önveszélyes performance után 2015 decemberében elhunyt. Pályafutásuk során több mint 70 millió albumot adtak el, tehát Scott Weilandnak sosem volt gondja arra, hogy minden kábítószerből a legjobb minőséget szerezze be, talán ezért is húzta 48 éves koráig.

PestiSracok facebook image

Szóval, jól érezte Brendan O' Brien producer, hogy nem kell sokat vacakolni az album, kiadásával, hiszen már készülőben volt Alice In Chains zseniális Dirtje, és a két album egy napon is jelent meg, így aztán jól meg is lehetett versenyeztetni a két zenekart. Ekkor már milliókt értékesítettek a Nirvana Nevermindjából és a Pear Jam Tenjéből is, szóval, tényleg csúcsra volt járatva a grunge, és ha nem lett volna elég, épp ekkor futott a generációs filmnek sem utolsó Facérok, amelynek legendás soundtrackjén olyan zenekarok szerepeltek, mint a Soundgarden, a Pearl Jam és az Alice In Chains. Teljes volt tehát a tüzérségi előkészítés, a Core-t a hullám emelte fel, ez kétségtelen, ugyanakkor 25 év után sem illene lesajnálnunk, hiszen a műfaj egyik kulcslemezéről van szó. A STP a sajtó annyit csesztette, hogy kamubanda, mint a magyar sajtóban a Dinamitot, ami után Vikidál Gyula zenekara be is dobta a törölközőt.



Még szerencse, hogy a közönség másképp gondolta, és hála a Plush és a Creep című slágereknek a lemez nyolcszoros platina lett. Hiába mentegetőztek a fiúk, hogy a legtöbb klasszikus dal (Dead And Bloated, a Creep, a Sex Type Thing, a Plush) jóval azelőtt megvolt demó változatban, hogy egyáltalán hallottak volna a Pearl Jam-ről vagy az Alice In Chains-ről, a sajtónak elett elege a grunge-ból, és ehhez a Stone Temple Pilots lett az illusztráció. Hiába, a jó idő tényleg stimmelt, de a jó hely valójában mégsem, mert a napfényes San Diegóból érkező srácoknak nem hitték el, hogy lehet igazán depressziós zenét írni ott, ahol közelben van a Sea World témapark és az anaheimi Disneyland. Seattle zenéje szerencsére nincs tájvédelmi oltalom alatt, bárhol lehet melankolikus zenét írni, és erre is remek bizonyíték a Core.

Stone Temple Pilots
Core
Warner
12 szám 54 perc

Ajánljuk még

"Büszke vagyok rá, hogy pályafutásom során nem tettem rosszat egy kollégámnak sem" - A születésnapos Stefka István a Polbeatben

‎Polbeat 2023 június 10.
Rendhagyó Polbeatet szerveztünk Stefka István 80. születésnapjára a Revolution '56 Szabadságharcos Sörözőbe, ahol a PestiSrácok.hu-s csapat mellett Stefka régi barátja és harcostársa, Alexa Károly irodalomtörténész, író, illetve a konzervatív televíziózás nagy, a rendszerváltoztatás utáni - a Horn-Kuncze-kormány által teljesen felszámolt - korszakának két jeles alakja (egyben az ünnepelt akkori munkatársa), Mátyássy Andrea és Dézsy Zoltán is elmondta méltatását, visszaemlékezését. Megszólalt továbbá Stefka István felesége, Naszályi Kornélia és egyik lánya, Stefka Nóra, továbbá Ambrózy Áron, Szabó Gergő és Szalai Szilárd. A Huth Gergely által celebrált rendkívüli adást végül egy fergeteges köszöntés követte, a tortát és a pezsgőt Stefka István kedvenc együttesének, az AC/DC-nek a dübörgésére hozták be a kollégák.

Elviselhetetlen igazságtalanság, börtönévek, kegyelem és szabadulás - Budaházy György és öt társa a Polbeatben (videó)

‎Polbeat 2023 május 5.
Nem mindennap láthat a néző olyan műsort, mint a legutóbbi másfél órás Polbeat, amelyben Budaházy György és a Hunnia-ügy négy másik vádlottja, Szász Endre, Nagy Zoltán, Dr. Szücsi Frigyes és Fábián Róbert szólalt meg, a kegyelmükért és szabadulásukért talán legtöbbet tevő jogvédővel, Gaudi-Nagy Tamással együtt. Vendégeinkkel a Novák Katalin államfő által a Szentatya látogatása alkalmából kihirdetett kegyelem után beszélgetett Füssy Angéla oknyomozó újságíró és Huth Gergely főszerkesztő, akik rákérdeztek a szabadulás körülményeire, a börtönélet mindennapjaira, a köztörvényes rabtársak viszonyulására, a fegyőrök viselkedésére éppúgy, mint ahogy arra is: volt-e, amit megbántak, vagy ma már másképp csinálnának, mint akkor, 2002 és 2006 között, a Hunnia Mozgalom névre keresztelt ellenállási hálózatukban?

Itt a nagy antifa-széljobb vita a Polbeatben: "Nefelejcs" Gergő vs. Lipták Tamás, csütörtök 18 óra, R56!

‎Polbeat 2025 május 29.
Szélsőbal nincs, de igény az volna rá - írta Varga "Nefelejcs" Gergő hét éve a Tett blogon. Nem kellett sokat várnia, hogy a folyamatosan tüzelt antifa csoportok végül radikalizálódjanak, elég csak az Ilaria Salis-féle, 2023-as budapesti terrortámadásra gondolni. Varga "Nefelejcs" Gergő, aki a marxista portál, azaz a Mérce munkatársaként, a Vörös Szittya vlog arcaként és mindenek előtt antifa szervezőként ismert, elfogadta a PestiSrácok felkérését, hogy a másik nagy közéleti szubkultúra, a nemzeti radikálisok emblematikus képviselőjével, Lipták Tamással, a Jobbszélső Telegram csatorna szerkesztőjével, a Magyar Jelen szerzőjével megmérkőzzön a Polbeat nyilvános felvételén, május 29-én, csütörtökön, 18 órától, az R56 Sörözőben. Mérkőzésvezető: Huth Gergely és Kertész Dávid.