Pesti Srácok

Tudományos ülésszakot rendeznek Erkel Ferenc halálának 125. évfordulója alkalmából

Erkel Ferenc karmesteri-zenekarvezetői öröksége és műveinek politikai reprezentációhoz való viszonya áll az Erkel velünk élő öröksége című konferencia középpontjában, amelyet a zeneszerző halálának 125. évfordulója alkalmából rendeznek november 19-én a Pesti Vigadóban.

MTI

Az idei Erkel-emlékév lehetőséget ad arra, hogy a még mindig nem eléggé elemzett zenei életmű mellett az életút más jelentős elemeit is vizsgálják. A konferencián így két eddig kevéssé figyelemre méltatott terület kerül középpontba, a művek politikai reprezentációhoz való viszonya és a karmesteri-zenekarvezetői örökség. Az Erkel által létrehozott zenekari kultúra és a fiai révén továbbörökített karmesteri felfogás hosszú ideig szerepet játszott a magyar karmesteriskolában. A magyar szimfonikus együttesek működése, az előadói gyakorlatban bekövetkezett változásaik és a hazai zenekari hagyomány mind a tudományos ülés témái közé tartozik. Nem marad figyelmen kívül a zeneszerzői hatástörténet, így az alkotó egykori és kortárs jelentőségét is tárgyalják a zenetörténészek és zeneszerzők - közölte a Magyar Művészeti Akadémia.

PestiSracok facebook image

Az MMA Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézete tanácskozásán mások mellett Ókovács Szilveszter, a Magyar Állami Operaház főigazgatója Erkel operáiról és azok utóéletéről beszél majd, Kocsár Balázs karmester az Erkel-operák bel canto stílusát mutatja be. Somogyváry Ákos karnagy, az Erkel Ferenc Társaság elnöke a himnusz műfaji stációit ismerteti az erkeli életműben, Kovács Géza, a Magyar Rádió Zenei Együtteseinek igazgatója az erkeli örökséget folytató magyarországi hivatásos zenekarokról tart előadást.

Ajánljuk még

Évek óta nyomasztanak bennünket a Birodalom tényellenőrei, de a Századvég most visszavág nekik (Polbeat-videó)

‎Polbeat 2025 március 14.
Egyfajta kifordított A Birodalom visszavágnak lehetünk szemtanúi, hiszen a Századvég új Tényellenőr.hu-ja épp a birodalomnak vág vissza - vezette fel a legutóbbi Polbeat-beszélgetést Huth Gergely, aki Both Hunort, az új elemző csapat és internetes portál vezetőjét, illetve Béky Zoltánt, a Századvég vezető jogászát kérdezte, Stefka István közreműködésével. Both elmagyarázta: a globalista erők épphogy az álhírek terjesztéséhez használják a fizetett "tényellenőr csapataikat" és elég nagy sikerrel jártak világszerte a negatív kampányaikkal, hangulatkeltéseikkel. E fegyverük kifejezetten a nemzeti szuverenitás megtámadására irányult, de "most ellenük fordítjuk azt."