Pesti Srácok

Mintha absztrakt festmények lennének - izgalmas fotók egy szokatlan tengeri élőlényről

A salpok hordó alakú, úszó zsákállatok, mindkét végükön nyílással - a zselészerű testükön átpumpálják a vizet. Így egyszerre esznek és mozognak, átszűrik a vizet a belsejükön. Első ránézésre olyan primitívnek néznek ki, mint a medúzák, de a látszat csal: közeli rokonságban állnak a halakkal és gerincesekkel. Van szívük, kopoltyújuk, és még arudimentáris placentájuk is.

A salpok egyedül, és közösségekben is élnek, és amíg bizonyos fajok mindössze néhány milliméter nagyok, addig mások akár 25 centiméteresre is megnőnek. Amikor a mikroszkópikus algák szaporodnak, burjánzanak, olyankor a salpok nagyon hatékonyan falják fel őket. Ők a leggyorsabban növekedő többsejtű állatok, melyek képesek robbanó, aszexuális reprodukcióra, leklónozzák önmagukat, és több tucat új egyedet hoznak létre. Az összeláncolt salpok hosszú zsinórokká nőnek, és társadalmi harmóniában élnek. Elektromos jelekkel kommunikálnak, összeszinkronizálják az úszást, így könnyebben tudnak mozogni a tengeri áramlatokban.

A Salp nevezetű átlátszó, zselészerű élőlények láncolata a Peloponnészosz félszigeten fekvő Corinthia partjainál 2020. május 13-án. Fotó: MTI/EPA/ANA-MPA/Vaszilisz Pszomasz
PestiSracok facebook image
A Salp nevezetű átlátszó, zselészerű élőlények láncolata a Peloponnészosz félszigeten fekvő Corinthia partjainál 2020. május 13-án. Fotó: MTI/EPA/ANA-MPA/Vaszilisz PszomaszA Salp nevezetű átlátszó, zselészerű élőlények láncolata a Peloponnészosz félszigeten fekvő Corinthia partjainál 2020. május 13-án. Fotó: MTI/EPA/ANA-MPA/Vaszilisz PszomaszA Salp nevezetű átlátszó, zselészerű élőlények láncolata a Peloponnészosz félszigeten fekvő Corinthia partjainál 2020. május 13-án. Fotó: MTI/EPA/ANA-MPA/Vaszilisz PszomaszA Salp nevezetű átlátszó, zselészerű élőlény a Peloponnészosz félszigeten fekvő Corinthia partjainál 2020. május 13-án. Fotó: MTI/EPA/ANA-MPA/Vaszilisz Pszomasz
Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!