Pesti Srácok

Megújult Idrisz Baba Türbéje Pécsett

Az utóbbi hónapokban folyt renoválási és revitalizációs munkálatok befejeztével megújult formában lesz látogatható Idrisz Baba Türbéje Pécsett. A síremlék megújítását a Gül Baba Türbéje Örökségvédő Alapítvány végezte el a műemléket gondozó NÖF Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési Nonprofit Kft. hozzájárulásával. A pécsi Rókusdombon álló épített örökség a járványhelyzet elmúltával immáron rendes nyitvatartási időben várhatja majd a látogatókat.

061.hu

A pécsi Idrisz Baba Türbe állagmegóvással, valamint az üzemeltetéssel kapcsolatosan felmerült munkálatait a NÖF Nonprofit Kft. (NÖF) végzi - többek között növénymentestették a Türbe tetejét, beüzemelték a napelemes szökőkutakat, feltöltötték a Türbe körüli utat kaviccsal, szegélyek alakítottak ki – sorolja a NÖF által korábban már elvégzett munkálatokat Glázer Tamás, a NÖF ügyvezető igazgatója.

A fent említett munkálatokon túl, a Gül Baba Türbéje Örökségvédő Alapítvány tavaly határozott úgy, hogy az állagmegóvás és a könnyebb látogathatóság biztosítása érdekében napirendjére veszi az Idrisz Baba Türbéjének megújítását. Az utóbbi hónapokban zajlott munkálatok alatt sor került a tetőhéj szerkezetének takarítására, javítására, pótlására és impregnálására; a kő- és fémkerítés felújítására; az elektromos áram telken belüli elvezetésére az épületig, a türbe körül három oldalról szórt hangulatvilágítás telepítésére, valamint webkamera és távoli megfigyelő rendszer kiépítésére – mondta Kakas Zsófia, a Gül Baba Türbéje Örökségvédő Alapítvány vezérigazgatója.

A beruházás fő mozgatórugója az volt, hogy a korábbinál könnyebben tegye látogathatóvá a Türbét a hazai és külföldi közönség számára. A jelenlegi járványhelyzet miatt azonban a pécsi műemlék – Gül Baba Türbéjéhez hasonlóan – egyelőre zárva tart, az alapítvány és a műemlék kezelője is reméli, hogy a megújult épület megnyitására minél előbb sor kerülhet.

A pécsi Rókusdomb déli lejtőjén a török hódoltság idején török temető helyezkedett el, így ide temették Idrisz Babát is: 1591-ben terméskőből sírboltot építettek számára, tetejét kupolával fedték le. A szúfi tanításnak megfelelően a türbe alapja nyolcszögletű, bejárata a Mekkával ellentétes oldalon található. Ahogy a korabeli oszmán építészet számos emlékén, úgy Idrisz Baba Türbéjén is szamárhátíves ablakok találhatók, a bejáratot csúcsíves záródású gótikus kőkeret szegélyezi. Bár a kupola zsindelyes fedése később került a helyére, az épület homlokzata eredeti, a vakolatlan terméskövek a hazai török építészet egyik fontos fennmaradó emlékét képezik.

Ahogy Gül Baba Türbéje, úgy a török hódoltság után ez a türbe is a jezsuitákhoz került, akik a közelben működő pestiskórház kápolnájává alakították át és Szent Rókusról, a pestisesek védőszentjéről nevezték el. Innen származik a domb jelenlegi elnevezése is. Részletes feltárására és első műemléki szemléletű felújítására 1912-ben került sor, mai alakját pedig egy 1961-as felújítás során nyerte el. Csak ekkor alakították vissza az épületet Türbévé, azután, hogy felnyitották Idrisz Baba sziklába vájt sírhelyét és megtalálták benne a Mekka felé nyugalomra helyezett maradványait.

PestiSracok facebook image
Ajánljuk még