Pesti Srácok

Jankovics Marcellre emlékezik a Magyar Mozgókép Fesztivál

Jankovics Marcellre emlékezik és a magyar filmgyártás 120 éves jubileumára irányítja a figyelmet a Magyar Mozgókép Fesztivál, amely szombatig várja az érdeklődőket a Veszprém-Balaton régióban.

MTI

A veszprémi Szentháromság téren csütörtökön vetítették az Oscar-jelölt Sisyphust, a cannes-i Arany Pálmás Küzdőket és a János vitézt, felújítva. Káel Csaba kormánybiztos a jubileumi év programjait ismertette, köztük a Nagylátószög címmel, hamarosan nyíló nagyívű kiállítást - közölte a Nemzeti Filmintézet pénteken.

PestiSracok facebook image

- idézi a közlemény Káel Csaba, a mozgóképipar fejlesztéséért felelős kormánybiztos szavait.

A 120 éves a magyar film jubileumi projektek bemutatására a Nemzeti Filmintézet egyedülálló honlapot indított, ahol többek között 120 év/120 kép címmel érdekességek tekinthetők meg az NFI Filmarchívum igazgatóság gyűjteményéből. 120 Most Wanted címmel megismertetik azt a 120 elveszett vagy csak töredékesen ránk maradt alkotást, melyeket a filmtörténészek a legjobban keresnek. A Nemzetközi Mozgóképes Hungarika Kutatási Program résztvevői azon dolgoznak, hogy a magyar és magyar vonatkozású filmtörténeti örökséget felkutassák, hozzáférhetővé tegyék és lehetőség szerint hazahozzák. Kiemelt cél a fiatal generáció minőségi filmfogyasztásának elősegítése is.

Az Alapfilmek filmtörténeti weboldal és az erre épülő Klassz oktatási és ifjúsági program sokrétű segédanyagokat kínál a filmek felhasználására az oktatásban. Újdonság, hogy 2021. szeptemberétől a filmek egy része ingyenesen megtekinthető lesz az iskolákban. A jubileumi évben indított, első Magyar Mozgókép Fesztivál mellett az év kiemelt eseménye a Nemzeti Filmintézet szakmai közreműködésével a Ludwig Múzeumban július 23-án Nagylátószög. 120 éves a magyar film címmel nyíló kiállítás, amely áttekintést nyújt a magyar mozgókép történetéről a kezdetektől napjainkig.

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!