Pesti Srácok

Szent István Filharmonikusok: Gaudeamus 4.

2024. április 7-én kerül megrendezésre a Szent István Filharmonikusok 2023/24- es évad Gaudeamus sorozatának záró hangversenye a Zeneakadémián. Az est folyamán Sosztakovics és Rossini művek csendülnek fel. A különleges koncerten közreműködik Bettermann Rebeka (gordonka), Sümegi Eszter (szoprán), Szolnoki Apollónia (alt), Alikhan Zeinolla (tenor), Kovács István (basszus) és a Szent István Király Oratóriumkórus a rendező Szent István Filharmonikusok mellett. Vezényel: Horváth Gábor

A koncert első felében Sosztakovics Ünnepi nyitányát, majd I. csellóversenyét (Esz-dúr, Op. 107.) szólaltatja meg a Szent István Filharmonikusok Zenekara, Bettermann Rebeka gordonkaművész (Szent István Filharmonikusok cselló-szólamvezetője) közreműködésével. Sosztakovics Esz-dúr csellóversenye a gordonka hangszeren játszók számára az egyik legkedvesebb, és leghálásabb versenymű. Karakterei a csellóirodalomban egyedülállóak, nem a szép csellóhang dominál, hanem a szólóhangszer összeolvadása a rendkívül változatos zenekari anyaggal. A koncert második felében felcsendülő Rossini: Stabat Mater című darabját olyan kiváló énekes szólisták előadásában hallhatjuk, mint Sümegi Eszter (szoprán), Szolnoki Apollónia (alt), Alikhan Zeinolla (tenor), Kovács István (basszus). A mű a maga idejében igen sok rosszindulatot és kritikát váltott ki a hallgatóság részéről. Kétségbe vonták a mű vallásos karakterének jelenlétét, melyben nemcsak Rossini operastílusa mutatható ki, hanem sokan a gyászos szöveg és a hedonista zene ellentétét is a szerző szemére vetik. Mégis a mai kor emberének ez a zene magával ragadó, mély érzésekkel teli, minden hangja közelebb visz az isteni megbocsájtás kegyelméhez.

Műsor:
Dmitrij Sosztakovics: Ünnepi nyitány, op. 96
Dmitrij Sosztakovics: I. Gordonkaverseny, op. 107
(I. Allegretto; II. Moderato; III. Cadenza; IV. Allegro con moto)
--
Gioacchino Rossini: Stabat Mater
(Állt az anya keservében)
szoprán-, alt-, tenor-, basszusszólóra, énekkarra és zenekarra
I. Introduzione (Stabat Mater)
II. Cujus animam
III. Quis est homo
IV. Pro peccatis
V. Eja Mater
VI. Sancta Mater
VII. Fac ut portem
VIII.Inflammatus
IX. Quando corpus morietur
X. Finale. Amen
Közreműködik:
Sümegi Eszter (szoprán),
Szolnoki Apollónia (alt),

PestiSracok facebook image

Alikhan Zeinolla (tenor),
Kovács István – (basszus)
Bettermann Rebeka (gordonka)
Szent István Király Oratóriumkórus (karigazgató: Záborszky Kálmán)
Vezényel: Horváth Gábor

További információ: https://sztif.hu/esemeny/2024-04-07-gaudeamus-iv.html

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!