Gazdálkodó szervezet önálló intézkedésre jogosult dolgozójának kötelessége megszegésére irányuló vesztegetés bűntette miatt emelt vádat a Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF) négy ember ellen a Fővárosi Törvényszéken az Alstom-ügyként ismert eljárásban – közölte a PestiSrácok.hu-val a vádhatóság vezetője. Keresztes Imre beszámolója szerint az érintettek közül kettő magyar, egy osztrák, egy pedig amerikai állampolgár. A terheltek egyike sem közszereplő, így megússzák a felelősségre vonást azok az egykori politikai döntéshozók, akik az MSZP-SZDSZ-kormányok alatt zajló korrupciós bűncselekmény tényleges haszonélvezői lehettek.
A Legfőbb Ügyészség által 2016 szeptemberében ügyészi nyomozási hatáskörbe vont és az eljárás további folytatására a KNYF-et kijelölő bűnügyben a nyomozást 2011 januárjában rendelték el, a vizsgálatot addig a rendőrség folytatta. Az OLAF a több, mint négy évig tartó vizsgálata után 2016 novemberében tette meg ajánlását, amelyet egyebek mellett a Magyarországon akkor már folyamatban lévő nyomozás adataira alapozta. A KNYF az Alstom-metrókocsik szállítási szerződései ügyében korrupciós bűncselekmények miatt folytatott nyomozást, míg a hűtlen kezelés bűntette és más bűncselekmények miatt az M4-es metró egyéb szerződéseivel kapcsolatban elrendelt nyomozást az Alstom cég szerződéseire vonatkozó rész elkülönítése után két esztendeje áttette a Fővárosi Főügyészségre.
A vádirati tényállás lényege szerint a francia Alstom cég megvádolt vezető tisztségviselője a BKV által az M2-es és M4-es metróvonalakat érintő járműbeszerzésre 2005 júniusában kiírt közbeszerzési eljárásban az Alstom vezette konzorcium győzelme érdekében a közbeszerzési eljárás eredményét befolyásolni képes ismeretlen személyt vagy személyeket milliós nagyságrendű euró átadásával vesztegetett meg. A jogtalan előny 2007. és 2009. években történt átadása céljából az Alstom pénzügyi forrásából három fiktív tanácsadói szerződést kötöttek, a vesztegetési pénz átadásában közvetítő szerepet játszó dán és osztrák gazdasági társaságokkal, amelyeknek több, mint nyolcmillió eurót fizettek ki. A vezető tisztségviselő korrupciós cselekményéhez társai a fiktív szerződések megkötésében, a fiktív tanácsadók bevonásában való közreműködésükkel nyújtottak segítséget. Az ügyészség hat embert hallgatott ki gyanúsítottként az ügyben, mindannyian szabadlábon védekeznek, két személy esetében elkülönítésre, majd felfüggesztésre került az eljárás. A vádlottak között két magyar mellett egy osztrák és egy amerikai állampolgár is van. Mint arról nemrég a PestiSrácok.hu is beszámolt, a terheltek egyike sem közszereplő, azaz jó eséllyel megúszták a felelősségre vonást azok az egykori politikai döntéshozók, akik az MSZP-SZDSZ-kormányok alatt zajló korrupciós bűncselekmény tényleges haszonélvezői lehettek.
Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS