Több, mint száz módosító javaslattal próbálja megakadályozni a miskolci Fidesz-KDNP, hogy a borsodi megyeszékhelyt lerántsa a fejlődés pályájáról az ellenzéki szivárványkoalíció, amely a Gyurcsány-Bajnai korszakból ismert megszorításokra épülő gazdaságpolitikával sanyargatná ennek a jobb sorsra érdemes városnak a lakóit.
Korábbi, Miskolccal foglalkozó cikkünkben már hírt adtunk arról, hogy a szivárványkoalíció támogatásával választást nyerő korábbi iskolaigazgató, a magát függetlennek valló Veres Pál a helyi fideszesek szerint hiába próbál egyensúlyozni, hiába igyekszik magát pártérdekeken felülemelkedő városvezetőként aposztrofálni, az őt támogató sokszínű ellenzék és annak haveri köre egymás után nyújtják be a számlát, így kerültek ismét meghatározó pozíciókba a Káli-korszak káderei, köztük Niedermüller Péter jobbkeze, Halmai Gyula is, aki most Erzsébetvárosban és Miskolcon is zsíros állást kapott a kampányban tett politikai szolgálataiért.
Megszorításokat szorgalmaz a szivárványkoalíció
A szocialista Káli Sándor baloldali többséggel nyolc évig, 2002-től 2010-ig vezette a várost. Ebben a korszakban radikálisan megnyirbálták a helyi tömegközlekedést, munkanélküliség, kilátástalanság és roma-magyar együttélési nehézségek jellemezték a miskolci hétköznapokat. A zömében uniós forrásból megvalósuló látványberuházásokon kívül nem történt érdemi fejlődés ebben az időben, viszont az önkormányzatot csődközeli állapotba sodorták. 2010 után az állam átvállalta a szocialistáktól örökölt 36 milliárd forintra rugó adósságot. Az önkormányzati vállalatok hiánya azonban ciklusokon átívelő teher azóta minden városvezetés vállán. A szocialisták által 2005-ben és 2006-ban kibocsátott 22,5 millió svájci frankos kötvényeket 2022-ig nyögi a város, eddig kell visszafizetni a felelőtlen ügyletből származó, csaknem hétmilliárd forintra rugó adósságot. 2010-től 2019 őszéig polgári vezetése volt a borsodi megyeszékhelynek, ez alatt az idő alatt befektetők érkeztek, munkahelyek jöttek létre, jelentős erőfeszítéseket tettek a közbiztonság javítására és elcsitultak a roma-magyar konfliktusok. A szivárványkoalíció győzelme után viszont ismét a Gyurcsány-Bajnai korszakot idéző hangulat hatja át a miskolci közéletet.
Visszatért a Gyurcsány-Bajnai-korszak szelleme
A „Virágozzék Nagy-Miskolc” szlogennel választást nyerő ellenzéki összefogás hatalomra kerülése után rögtön kishitűvé vált. Kijelentették, hogy üres a kassza, adósságban úszik a város és az előző polgári vezetés hibáiból fakadóan a költségvetési lukakat toldozgatni-foltozgatni kell. Így vezetik fel a megszorításokat. Még alig kerültek hatalomra, máris népszerűtlen intézkedések sorát jelentették be. Radikálisan ritkítják a helyi tömegközlekedés járatainak számát és jelentősen megemelik a menetjegyek és bérletek árát. Csoportos létszámcsökkentés zajlik épp a Miskolc Holdingnál, ahonnan közel száz kisembert rúgnak ki. A szociális érzéketlenséget tükröző, az egyszerű embereket sújtó intézkedéseket pénzhiánnyal indokolják, miközben megemelték a képviselők tiszteletdíját és növelték a bizottsági helyek számát is. A baloldali városvezetés szerint 52 milliárd forintnyi adóssága van jelenleg a városnak; a helyi Fidesz-KDNP szerint ennek a töredéke sem igaz, mert a növekedés pályájára tette Miskolcot az előző, polgári vezetés. Alakszai Zoltán, a helyi Fidesz-KDNP frakcióvezetője a Pesti Srácok.hu-nak már korábban is elmondta: a városvezetés csak a sajtóban konstruktív; az a kijelentésük, hogy a borsodi megyeszékhely fejlődéséért képesek a saját és politikai közösségük érdekein felülemelkedni, csak kommunikációs lufi, hiszen hiába invitálták a költségvetéssel kapcsolatos egyeztetésre a helyi ellenzéket, nem volt miről tárgyalni, mert a Fidesz nem kapta meg a költségvetési tervezetet.
Rekordszámú javaslat
A biodíszlet szerepét szánták nekünk, szó sincs konstruktivitásról, a sajtón keresztül zajlik a nyilatkozatháború. Mi viszont valóban készek vagyunk az együttműködésre, hiszen arra esküdtünk fel, hogy önkormányzati képviselőként Miskolcért, a miskolciakért fogunk ellenzékben is dolgozni, ehhez tartjuk magunkat. Ennek jegyében rekordszámú javaslattal álltunk elő. Ismereteink szerint a rendszerváltás óta sem Miskolcon, sem pedig Magyarországon nem készült ennyi módosító indítvány egy önkormányzati költségvetéshez. Összesen 134 módosító indítványt nyújtottunk be a költségvetési tervezethez
– hangsúlyozta portálunknak Alakszai Zoltán.
Zsákutca helyett a fejlődés pályája
A helyi Fidesz-KDNP szóvivőjétől, Hollósy Andrástól megtudtuk: a módosító indítványok 1412 millió Ft értékben olyan fejlesztéseket, beruházásokat tartalmaznak, amelyek a megszorítások zsákutcája helyett a fejlődés pályáján tartanák Miskolcot. Ez a tétel a kiadási főösszeg mintegy 3,53%-át teszi ki, nem terheli meg a költségvetést, mert csupán átrendezésről van szó. A szóvivő azt is kifejtette, hogy jelentős forráselvonásokat tervez a városvezetés a sport és a kultúra területén; ezeket is igyekszik megakadályozni a Fidesz-KDNP közgyűlési frakciója. A módosító javaslatok között szerepel többek között a Dísz tér komplett parkosítása, a térelemek felújítása; ugyanitt szabadtéri kondipark kialakítását, továbbá okososzlop és wifi-pont felállítását szorgalmazzák.
Nagyon fontos, hogy élhető közösségi tereink legyenek. A polgári oldal azt már megvalósította, hogy a tömegközlekedési eszközökön és számos közterületen ingyen interneteznek az emberek; ezeknek a helyeknek a körét bővíteni kell
– magyarázta a helyi Fidesz-KDNP frakcióvezetője. Alakszai szerint ez a módosító csomag jól illeszkedik az „Okos és Zöld város” koncepcióba. A javaslatok között számos útfelújítás és a vízelvezető rendszer korszerűsítése is szerepel, amelyek a dimbes-dombos turisztikai övezeteket érintik leginkább, hiszen a földrajzi adottságokból fakadóan, a hegyek tövében visszatérő problémát jelent a felgyülemlett víz, ami az utak és az ingatlanok állapotát is rontja.
Apró beruházások
Számos olyan apró beruházást javaslunk, amelyek élhetőbbé teszik ezt a várost; ide tartozik a Horváth Lajos utcai parkoló felújítása is vagy a turisztikai fellegvárunk, Lillafüred kapujában elterülő alsóhámori buszmegállóhoz vezető járda megépítése is, ahol jelenleg az úttesten jönnek-mennek a gyalogosok. A Fidesz-KDNP vezetése alatt gigantikus beruházások valósultak meg Miskolcon. Európai viszonylatban is a legzöldebb és legmodernebb tömegközlekedést alakították ki a városban, megújultak a turisztikai tereink, a fürdők, felépült a vár. A mostani javaslataink egyenként apróságok, nem igényelnek jelentős anyagi ráfordítást, nem lehet lesöpörni ezeket az asztalról pénzhiányra hivatkozva. Mi készek vagyunk az együttműködésre, szívügyünk, hogy a „Virágozzék Nagy-Miskolc” elve valóban meghatározza a várospolitikát, ezért kérjük Veres Pált, hogy győzze meg a jobbikos-szocialista közgyűlési többséget, hogy támogassák a miskolciak és Miskolc érdekeit szolgáló javaslatainkat
– nyilatkozta a Pesti Srácok.hu-nak Alakszai Zoltán.
Kiemelt kép: Bajusz Gábor
Facebook
Twitter
YouTube
RSS