A legtöbb németnek már régóta elege van Andrij Melnyik ukrán nagykövetből, mivel már többször vérig sértette a őket, olyan kijelentésekkel, mint például „behányok a képmutatásotoktól… ez nem is kormány, hanem Putyin pincsijei…” Most, a Bild napilap szerint hazatér Kijevbe és még akár külügyminiszter-helyettessé is kinevezhetik.
Georg Spöttle írása
Andrij Melnyik Ukrajna Berlinbe akkreditált nagykövete nem éppen diplomatához méltón fogalmazott, amikor nyilatkoznia kellett a német köztévében:
Behányok a képmutatásotoktól, mivel mindent megvilágítotok kék-sárga színekkel, fegyvert bezzeg nem adtok.
Így kezdte el zsarolni Scholz kancellár kormányát az orosz–ukrán konfliktus kitörésekor és sikerrel, mivel az elhíresült beszólás után pár órával a német parlament megszavazta a fegyver- és lőszerszállításokat Ukrajnának.
Az 1945 utáni német történelemben ez volt az első alkalom, hogy egy háborús/polgárháborús régióba Berlin fegyvereket szállított. Melnyiket rocksztárként ünnepelték otthon. Ő volt az, aki a német kormányfőt sértődékeny májashurkának titulálta, mivel az nem volt hajlandó Kijevbe látogatni. Naná, hogy nem, hiszen Zelenszkijék előtte pár nappal nemkívánatos személynek nyilvánították a német köztársasági elnök Steinmeiert. Melnyik nácizik és követel, ám érdekes mód, amikor az ukrán náci kollaboráns Sztepan Bandera került szóba, akkor őt védelmébe vette egy podcastban. Melnyik szerint a náci kollaboránsnak nem volt köze az ukrán zsidók elhurcolásához és meggyilkolásához. Hát érdekes…
Szavai éles bírálatokat váltottak ki Lengyelországból és Izraelből egyaránt, és az ukrán külügyminisztériumot arra késztették, hogy közölje: a nagykövet szavai saját vélemény volt, és nem tükrözik Kijev álláspontját. Hétfőn vált ismertté, hogy az interjúnak azt a részét, amelyben Melnyik megvédte Banderát, a TikTok videoplatform letiltotta. A német kormány antiszemitizmus elleni kűzdelemért felelős biztosa, Felix Klein hétfőn szintén bírálta Melnyik szavait, „problematikusnak” nevezve azokat. Az ilyen kijelentések csak viszályt szítanak az Ukrajnát támogató nemzetek között – mondta a tisztviselő. Felszólította Kijevet, hogy csatlakozzon a Nemzetközi Holokauszt Emlékszövetséghez (IHRA), hozzátéve, hogy a kormányközi szervezet „megfelelő fórum” lenne a nagykövet által felvetett kérdések megfelelő megvitatására „nemzetközi szinten”.
Melnyik nem az első alkalommal vette védelmébe a nácikat. Amikor egy német baloldali politikus, Fabio De Masi kritizálta az Azov-hadtestet, mivel a katonák horogkeresztes zászlókkal és más náci szimbólumokkal vonultak a harcba, akkor Melnyik azt mondta neki, hogy fogja be a pofáját. A Merkel-kabinet egy volt tagját, Michael Rothot „seggfejnek” nevezte a nagykövet, mivel nem egyezett a véleményük. „A stílus az maga az ember”, ahogy azt Buffon grófja elmésen megállapította még a XVIII. században. A német lapok is rendszeresen kritizálták Melnyik megnyilvánulásait és most sokan abban bíznak, hogy szeptemberben valóban hazarendelik. Az ukrán külügyminisztérium állítólag már felkérte Volodimir Zelenszkij elnököt, hogy fontolja meg a lépést.
Andrij Melnyik munkáját nagyon nagyra értékelik Kijevben
– mondta a Bildnek egy ukrán kormánytisztviselő. A médium szerint a nagykövet a külügyminiszter-helyettesi posztot kaphatja meg.
Vezető kép: Soeren Stache/AFP
Facebook
Twitter
YouTube
RSS