A Budapesti Nagybani Piac baloldali politikusokból és nagyvállalkozói körökhöz köthető személyekből álló igazgatósága egyhangúan szavazta meg a járvány ideje alatt a majdnem egymilliárd forintos profit szétosztását. Eközben a piacon egekben a helypénzárak, az árusok panaszkodnak, hogy nem tudják tartani az árszínvonalat, kénytelenek emelni, végső soron tehát a vásárlók fizetik meg ezt a profitot – írja a Magyar Nemzet.
A napilap állítását nyilvánosan hozzáférhető dokumentumokra alapozza, amelyek szerint közel egymilliárd forint osztalékot fizetett ki idén is a tavalyi nyereségből a Budapesti Nagybani Piac Zrt. Ez az összeg nagyságrendileg megegyezik a korábbi évek profitjával. A 900 millió forintos kifizetést a piac igazgatóságának javaslatára még április 30-án szavazta meg a közgyűlés. A döntés időpontja azért is érdekes, mert ekkor még nem lehetett tudni, hogy meddig tartanak és mekkora kárt okoznak a koronavírus-járvány miatt elrendelt korlátozások a zöldség-gyümölcs és élelmiszer-ágazatban. Az őstermelők már évek óta panaszkodnak a magas helypénzárak miatt; szerintük a gyümölcsök fogyasztói ára sokkal alacsonyabb lehetne, ha nem kellene hatalmas összegeket fizetniük a helyekért. Azonban az éves osztalék jelentős része ezekből a helypénzekből folyik be.
A baloldali kötődésű tulajdonosi körnek minden évben történő közel egymilliárdos kifizetés tehát nem szabálytalan, azonban a 2019-es nyereséget felhasználhatták volna a magas helypénzárak csökkentésére vagy a koronavírus-járvány miatt nehéz helyzetbe került kistermelők támogatására.
Forrás: Magyar Nemzet; Fotó: MTI/Rosta Tibor
Facebook
Twitter
YouTube
RSS