Kormányváltást vizionáló baloldal, a kormánypártok képviselőinek börtönnel fenyegetése és hazánkat a világ sereghajtói közé soroló baloldali felszólalók züllesztették le az év utolsó plenáris ülését a Parlamentben. Jakab Péter, a Jobbik elnöke is kitett magáért, amikor Tállai András viszonválasza alatt folyamatos bekiabálásokkal zavarta az államtitkárt, majd hallható módon azzal fenyegette meg Tállait, hogy jövőre nem lesz mentelmi joga. A pénzügyminisztérium parlamenti államtitkára felszólalása végeztével karácsony közeledtének apropóján egy bohócfigurát ajándékozott Jakab Péternek, aki sértetten visszadobta azt, de amíg felállt a helyéről, a széke visszacsukódott, a képviselő pedig fenékre ült. A közjáték fenti videónk végén látható. A parlament megszavazta Völner Pál, lemondott igazságügyi miniszter-helyettes és parlamenti államtitkár mentelmi jogának felfüggesztését is, hogy a politikus az ellene felhozott vesztegetési vádakban tisztázhassa magát.
A keddi parlamenti ülés határozathozatali szakaszát követően az országgyűlés meghallgatta a Mentelmi bizottság elnökének beszámolóját Völner Pál ügyében. Ezt követően a kormánypártok korábbi ígéretének megfelelően és a Mentelmi bizottság állásfoglalásával egyezően a képviselők egyhangúlag megszavazták a lemondott igazságügyi államtitkár mentelmi jogának felfüggesztését. A voksoláson az ellenzéki pártok képviselői nem vettek részt. Portálunk információi szerint ezzel egy időben Völner Pál megjelent a Központi Nyomozó Főügyészségnél két ügyvéd kíséretében.
Napirend előtti felszólalásában Tordai Bence, a Párbeszéd képviselője a kormány lakáspolitikáját támadta. A politikus szerint ma Magyarországon lakhatási szegénység van. Tordai szerint a kormány rezsicsökkentése helytelen, mert az nem érinti a magyar háztartások kétötödét, akik energetikailag korszerűtlen lakásokban élnek. A Párbeszéd politikusa azt sulykolta, hogy a kormány nem támogatja a szegényeket, majd arra is kitért, hogy szerinte 2010 óta kevés új lakás épült hazánkban. Úgy fogalmazott: „megbuktak a lakásépítések számában is”, majd azt is felvetette, hogy a tizennyolc és harminckét éves kor közötti fiatalok több mint hatvan százaléka a szüleivel él. Tordai szerint a magyar fiatalok helyzetéről is a kormány tehet, és ez az oka annak, hogy nem születik elegendő gyerek.
Tordai Bence szerint tízezres nagyságrendben vannak kilakoltatások, illetve legalább ekkora számú embert érint a hajléktalanságban élők számát szintén, valamint a fagyhalál miatt elhunytak számát több mint kétszázra becsülte éves szinte. Felszólalást azzal zárta, hogy rekordinfláció, rekordhalálozás és rekordkorrupció van Magyarországon.
A kormány részéről Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára elmondta, hogy a kormány már elérhetővé tette a zöld csokot, amely energiatakarékos otthonok építéséhez nyújt segítséget a családoknak. Kiemelte, hogy elérhető a falusi csok is, valamint jelentős panelkorszerűsítési programok zajlanak. Dömötör Csaba emlékeztetett, hogy a szocialista kormányzatok idején nem létezett ilyen komplex otthontámogatási rendszer. Az államtitkár arra is emlékeztetett, hogy elindult az elmúlt évtizedek legnagyobb napelem-telepítési programja is, amelyben kifejezetten egy meghatározott jövedelemküszöb alatt érhető el és több millió forintos támogatást nyújt a családoknak.
Jelentős családtámogatások
A fiatalok megélhetéséhez az államtitkár hozzáfűzte, hogy jövőre a huszonöt év alatti fiatalok szja-mentességet kapnak, ami abban is segíti őket, hogy az önálló lakhatáshoz alapot képezzenek. Dömötör kiemelte, hogy a szocialisták idején a családtámogatások megszűntek, elszabadultak a devizahitelek, amelyek mértéke negyvenszeresére nőtt. Az ebből kialakult társadalmi problémát is a Fidesz–KDNP kormányzata oldotta meg. Az államtitkár emlékeztetett, hogy a jobboldali kormány idején drasztikusan csökkent a munkanélküliség aránya, illetve jövőre kétszázezer forintra növekedik a minimálbér.
Napirend előtti felszólalásában Ungár Péter (LMP) arról beszélt, hogy a magyar kormány klímapolitikája a német autógyárakat támogatja az unió klímapolitikájával szemben. A baloldali politikus szerint a „szennyező fizet” elv nem valósul meg, és arra a következtetésre jutott, hogy a magyar kormány nem jobboldali és nem védi meg a hazai természeti javakat.
Válaszában Schanda Tamás, az Innovációs és Technológiai Minisztérium európai uniós fejlesztésekért felelős államtitkára arra emlékeztetett, hogy a baloldali politikusok általában csak beszélnek a környezetvédelemről. Hangsúlyozta, hogy a baloldali képviselők nem szavazták meg a Parlamentben azt a klímasemlegességről szóló törvényjavaslatot sem, amely Európából folyamatos dicséretet kap.
Magyarország vállalta, hogy 2050-re klímasemleges ország lesz, az ehhez vonatkozó feltételeket rögzítette, Önök pedig nem szavazták meg
– jelentette ki az államtitkár.
A baloldal klímapolitikája üres beszéd
Schanda Tamás arra is rámutatott, hogy Karácsony Gergely főpolgármester testesíti meg a baloldali zöldpolitikát, amikor egy közpark létrehozása helyett annak privatizációját választja. Az államtitkár kiemelte, hogy a főpolgármester a meglévő budapesti közterületi kukák huszonöt százalékát leszerelte, tehát a város tisztaságának védelmét sem szolgálja a főpolgármester döntése. Az államtitkár szerint a főváros példája nagyon jól mutatja, hogy a baloldal átgondolatlanul cselekszik, amikor dugókat hoz létre a fővárosban, ezzel is növelve a kibocsátott szennyezőanyagok mértékét.
Varga Zoltán (DK) képviselő napirend előtti felszólalásában arról beszélt, hogy az utóbbi tizenegy évben a kormány kifosztotta az országot. A képviselő szerint a nyugdíjasok számára rosszabb volt az elmúlt tizenegy év, mint az azt megelőző világgazdasági válság. A politikus a nyugdíjak svájci indexálásának megszüntetését emlegette, ami szerinte a Gyurcsány-kormány vívmánya. Varga Zoltán szerint jelenleg százezer forintos különbség van az átlagos nyugdíjak és a jövedelmek között. A DK képviselője csatlakozott Tordai Bence zárószavaihoz, amikor rekordinflációt és rekordkorrupciót emlegetett.
Börtönnel fenyegető demokraták
Varga Zoltán felszólalásában egy jövő évi kormányváltásról is ábrándozott, amelyhez vaskos fenyegetőzést fűzött, amikor azt mondta, hogy a polgári kormány tagjai számára áprilisban új korszak fog kezdődni, egy szabad és demokratikus ország korszaka, ahol az előző államvezetést börtönbe küldik.
A kormány részéről Zsigó Róbert, a családokért felelős tárca nélküli miniszter parlamenti államtitkára válaszolt. Mint elmondta, a nyugdíj nem most kevés, hanem a Gyurcsány-kormány idején volt, amikor elvették a tizenharmadik havi nyugdíjat. Az államtitkár arra is emlékeztette a DK-s politikust, hogy ne fenyegetőzzön, valamint nem a baloldali politikusok fogják eldönteni, hogy ki alakítson kormányt jövőre, hanem a választók.
A Gyurcsány-korszakban négy százalékkal csökkent a nyugdíjak reálértéke, kétszeresére emelték a gáz, háromszorosára a villany árát
– hangsúlyozta. Zsigó Róbert arra is felhívta a figyelmet, hogy a baloldal közös miniszterelnök-jelöltje, Márki-Zay Péter továbbra is azt állítja, hogy feleslegesnek tartja a tizenharmadik havi nyugdíjat, nem ért egyet a rezsicsökkentéssel és nem tiszteli a nyugdíjasokat. Az államtitkár emlékeztetett: amit a szocialisták 2010 előtt elvettek, azt elvennék most is.
Bangóné Borbély Ildikó (MSZP) felszólalásában a magyar emberekre hivatkozva értékelte az utóbbi tizenegy évet. A politikus a Covid-járványban elhunytak számával hivatkozott arra, hogy a hazai egészségügy rossz állapotban van. Bangóné szerint ma egymillió ember nem fér hozzá az egészségügyi alapellátáshoz. A képviselő a betöltetlen háziorvosi praxisok számával példálózva próbálta alátámasztani állításait. A szocialista politikus ötvenezres várólistáról beszélt, akik műtét előtt állnak. Az MSZP képviselője szerint a magyar kormány „a járvány vámszedője volt”, valamint azt állította, hogy a baloldal javaslatait nem hallgatta meg a kormány. A szocialista politikus is rekordinflációt, rekordhalálozást és rekordkorrupciót emlegetett.
A szocialisták megfojtották az egészségügyet
A kormány oldaláról Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára válaszolt. Emlékeztetett, hogy a szocialista kormány korábban összesen ezeregyszázhetven milliárd forintot költött az egészségügyre, míg a Fidesz–KDNP kormánya csak a jövő évi költségvetésben kétezer-nyolcszáznyolcvannégy milliárd forintot meghaladó ráfordítást fogadott el. Rétvári hangsúlyozta, hogy a baloldal csak elvett az egészségügytől. Az ápolók és orvosok bérét is a Fidesz–KDNP kormánya kezdte rendezni, valamint eddig kilencvenegy vidéki kórházat, ötvennégy rendelőt és százhét mentőállomást újított fel, míg ezzel ellentétben az MSZP–SZDSZ-kormányok kórházakat zárattak be, megszüntettek tizenhatezer ágyat és elbocsátottak hatezer egészségügyi dolgozót.
Rétvári Bence arra is emlékeztette az MSZP-s politikust, hogy miközben a baloldal folyamatosan azzal vádolja a kormányt, hogy mindent ellopott, ha ez így lenne, nem történhetett volna meg, hogy amíg 2010-ben egy kezdő orvos fizetése százhuszonkilencezer-ötszáz forint volt, 2022. január 1-től hatszáztizenkilencezer-ötvenhárom forint lesz. Az államtitkár felidézte, hogy az MSZP–SZDSZ-kormány vizitdíjat és napidíjat vezetett be, abból akarta fedezni az orvosok bérét. Ezt követően pedig csökkentették az orvosok és az ápolók fizetését, mivel elvették a tizenharmadik havi juttatásukat. Az OECD kimutatása szerint a szocialista kormányzat idején Magyarország volt az egyetlen olyan ország, ahol csökkentek az egy főre jutó egészségügyi ráfordítások. Az államtitkár emlékeztetett, hogy a baloldal egészségpolitikája mindig a megszorításokról szólt.
Jakab Péter (Jobbik) masszív orbánozással kezdte felszólalását. Szerinte Magyarország az árakban utolérte az osztrákokat, de bérekben nem. Állítása szerint soproni ismerősei átjárnak vásárolni Ausztriába, mert ott olcsóbbak bizonyos termékek. Elmondása szerint Kelet-Magyarországról sokan Romániába járnak dolgozni, mert ott jobban lehet keresni. A Jobbik elnöke szerint a tizenharmadik havi nyugdíj és az szja-visszatérítés nem kompenzál semmit. A benzinár plafonját is kifogásolta a képviselő, aki szerint a kormány a magyar embereken nyerészkedik. A képviselő sem tagadta, hogy Márki-Zay Péter kijelentései támadhatóak.
A háttérben tomboló Jakab Péter
Válaszában Tállai András, a Pénzügyminisztérium parlamenti államtitkára a baloldal közös miniszterelnök-jelöltjének, Márki-Zay Péternek a kijelentéseit idézte. Az államtitkár hangsúlyozta, hogy a hódmezővásárhelyi polgármester a jelenlegi baloldali felállásban Jakab Péter főnöke. Az államtitkár emlékeztette a Jobbik elnökét, hogy hiába kritizálja folyamatosan a kormányt, kiderült, hogy felvette a csokot, valamint több ingatlant is vásárolt a fővárosban.
Tállai felszólalása közben a jobbikos politikus folyamatosan bekiabált és fenyegetőzött. Hallható volt, ahogy a jogállamiság miatt aggodalmaskodó baloldali politikus azzal fenyegette az államtitkárt, hogy kormányváltás esetén jövőre Tállai Andrásnak már nem lesz mentelmi joga. Az államtitkár válaszában azonban emlékeztette a Jobbik elnökét, hogy Jakab Péter hiába játssza meg a szegénylegényt, összesen havi 6,1 millió forintot keres. Tállai András arra is kitért, hogy Jakab Péter „éjszakai műszakban” bujkál, emlékeztetve arra, hogy a pártelnököt kabinetfőnökével, Molnár Enikővel kapták lencsevégre egyik reggel, amikor táskákkal megpakolva léptek ki egy fővárosi lakásból.
Felszólalását követően az államtitkár egy bohócfigurát adott át képviselőtársának, ezzel is boldog karácsonyt kívánva. Jakab visszadobta az ajándékot, széke azonban automatikusan összecsukódott, így amikor vissza akart ülni, a fenekére esett.
Fotó: Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
RSS