Az amerikai elnök élesen bírálta a napokban a közösségi médiumokat, melyek szerinte teljes mértékben kettős mércét alkalmaznak, diszkriminálva a jobboldali hangokat, miközben másokéval semmit sem tesznek, illetve Trump szándékos torzításokkal vádolta meg a Google médiaóriás keresőszolgáltatását is. A jobboldalon szinte mindenki érzi, hogy valóban valami baj van a nagy tech-cégek termékeivel, amelyek rendre ellehetetlenítik a vélemények szabad áramlását, legalábbis ami a konzervatív világnézetet illeti. A nagy tech-vitát nem áll szándékunkban elkezdeni, de fontosnak találtunk összeszedni néhány közszereplőt, akiket több-kevesebb sikerrel sikerült ellehetetleníteni a baloldali véleményterrornak, amelynek legrangosabb végrehajtói éppen azok az online felületek, amelyek a szólásszabadságot hivatottak szolgálni.
1. James Damore
Nem dolgozik többé a Google-nél az a mérnök, aki nemi előítéletekben gazdag, általánosító bejegyzést írt a cég belső levelezésébe. A férfi szerint részben biológiai okai vannak annak, hogy kevés a nő a tech-szektorban, illetve kiemelte, hogy a férfiak és a nők preferenciáinak és képességeinek eloszlása részben biológiai okok miatt eltér. Kifejtette, szerinte nem véletlen az sem, hogy a nők többsége inkább a szociális és művészeti területeken helyezkedik el. James Damore-t azonnal kirúgták a cégtől, a cég vezérigazgatója pedig azonnal írt egy körlevelet az alkalmazottaknak, hogy Damore levelének egyes részei megsértik a Google magatartási kódexét, illetve átlépik a határt a káros nemi előítéletek terjesztésével kapcsolatban.
2. Milo Yiannopoulos
Hiába keresi az ember az internet egyik legnépszerűbb megmondó emberét a Twitteren, nem találja. Ennek oka, hogy 2016 júliusában véglegesen is letiltották a profilját. Már korábban is hisztiztek a liberálisok, mivel Milo verbálisan “zaklatott” embereket, illetve, hogy túlságosan is iszlamofób módon fejtette ki véleményét az orlandói mészárlással kapcsolatban, amit egyébként egy remek cikkben meg is énekelt. A végső száműzetést egyébként azzal “érdemelte ki”, hogy az új Szellemirtók-filmről megjegyezte, arra jó, hogy “a kidobott, középkorú nőkben életben tartsa a reményt, hogy nem is olyan rossz, ha az embert a polcra rakják”. Nem sokkal később elővette az egyik főszereplőt, Leslie Jones-t is, akit “fekete csávónak” nevezett, és kifejtette, hogy őt tulajdonképpen azért alkalmazták a filmben, mert az olyan rosszul sikerült, hogy valakinek szenvedni kellett miatta, és ugye Hollywoodban a fekete sidekickek szívják meg minden forgatókönyvben. Később őt okolták a színésznőt ért összes kritika miatt.
A Twitterről való letiltással kapcsolatban a CNBC interjút is készített vele, ahol a baloldalt saját fegyverével támadta meg, vagyis azzal, hogy őt azért tiltották ki az oldalról, mert nyíltan vállalja konzervatív nézeteit. Az interjút követően egy #FreeMilo mozgalom indult útjának, ahol százezrek követelték a tiltás feloldását. A 2016-os republikánus elnökjelölő gyűlésen aztán Milo megköszönte a Twitternek, hogy letiltották, mert ezzel végre valóban híres lett. Hát igen, előfordul, hogy fagyi visszanyal. A liberális médiának volt még egy próbálkozása, hogy eltegye Milót láb alól, amikor morális felháborodási hullámot indítottak, mert egy interjúban Milo állítólag a pedofíliát vette védelmébe. Ez konkrét kijelentései tükrében erősen vitatható, az viszont közismert, hogy ő maga volt annak áldozata. A “veszélyes köcsögnek” ebből is sikerült talpra állni, karrierje és népszerűsége töretlen. Nemrég egyébként Budapesten is járt, ahol interjút adott többek között a PestiSrácok.hu-nak is.
3. Alex Jones
Alex Jones-t nem kell feltétlenül szeretni, de a szólásszabadsághoz való jogot akkor is megérdemli, amikor éppen üvöltve és őrjöngve próbálja elmondani, amit szeretne. A műsorvezető ellen már régóta zajlik lejáratókampány a közösségi médiában, a buliba azonban nemrég a nagy cégek is beszálltak, és elkezdték beszántani Jones fiókjait. A Facebook és a Spotify volt, aki az első körben tiltotta le az InfoWars nevű csatorna műsorvezetőjét, de a Twitter is csatlakozott és felfüggesztette a kommentátort, de csak egy hétre. Közben az Apple is támadásba lendült, a cég több száz podcastot törölt az iTunes-ról és a Podcast alkalmazásából, amelyek Alex Joneshoz vagy az InfoWars-hoz kötődtek.
Megmosolyogtató egyébként, hogy miközben Mark Zuckerberg a Facebook alapítója a Recode-nak adott interjújában olyan dolgokat fejt ki, hogy a “kamuhírgyárak”, illetve a “holokauszttagadók” oldalait sem akarják eltávolítani, mert szeretik a soksínűséget és a szólásszabadságot, simán képesek törölni bárkinek az oldalát, akivel nem egyezik a véleményük. Nem világos egyébként, hogy miért kell betiltani az InfoWars-t, miközben olyan oldalak fennmaradhatnak, amelyek az amerikai elnök megölésére buzdítanak, például a “Kill Trump” (Öljük meg Trumpot) nevű oldal, illetve az is furcsa, hogy Alex Jones a közösségi média ellenségének számít, miközben az antifa-aktivista, iszlamista és nyíltan antiszemita Louis Farrakhan nem az.
4. Tommy Robinson
Tommy Robinsont Londonban tartóztatták le “uszítás és a köznyugalom megzavarására” hivatkozva, amiért a Facebook-oldalán élőben tudósított egy muzulmán banda peréről, amelynek tagjai nőket erőszakoltak meg. Még nagyobb bűn, hogy kérdéseket is fel mert tenni a bandatagoknak. Ezt az élő videót negyedmillióan követték Facebookon. Robinson ellen szintén már évek óta zajlott a lejárató kampány a közösségi médiában, a Facebook az aktivistát többször megpróbálta ellehetetleníteni a szerepléstől. Tavasszal sikerült az ítéletet végrehajtani és véglegesen törölni Tommy Robinson Twitter-fiókját, illetve egy időre letiltották az Instagram-fiókját is. A közösségi médiában sokan fejezték ki tiltakozásukat a #FreeTommy hashtaggel.
5. Pamela Geller
Pamela Geller egy amerikai politikai kommentátor, aktivista, aki régóta harcban áll az iszlámmal, kritikáiért pedig az Iszlám Állam kivégzéssel is fenyegette már. 2016 júniusában Gellert azért tiltották le a Facebookról, mert meg merte említeni a közösségi oldalon, hogy Barack Obama az orlandói terrortámadás kapcsán nyilatkozatában nem említette meg az iszlámot és dzsihádot. Gellernek egyébként már korábban is voltak problémái a Facebookkal, Zuckerbergék ugyanis egy kattintással, minden előzetes bejelentés nélkül megszüntették az aktivista “Stop Islamization Of America” (Állítsuk meg Amerika iszlamizációját) elnevezésű csoportját, amely 2010 óta működött. Geller szerint a Facebook hatalmas erőt képvisel, a szólásszabadság ellen pedig szigorú, saría-szerű törvényeket alkalmaz.
6. Richard Spencer
Richard Spencer kétségtelenül az amerikai jobboldal egyik legmegosztóbb alakja, aki azzal lett híres, hogy Donald Trump választási győzelmét egy öblös “Hail Trump” felkiáltással fogadta. A National Policy Institute nevű identitárius szerveződés vezéralakját egyébként Magyarországról is kitiltották egy páneurópai konferencia megszervezése kapcsán, majd az EU-ból is. Azóta sok minden történt, Spencer például adott egy exkluzív interjút a PestiSrácok.hu-nak Skype-on, amit valószínűleg ma már nem tenne meg, hiszen azóta összegyűltek a felhők a feje felett. Richard Spencer két legnagyobb projektjét is véglegesen törölte a Faacebook, ezzel pedig teljesen ellehetetlenítette a National Policy Institute-ot, illetve az altright.com nevű jobboldali portált. Spencer Twitter-fiókja jelenleg még aktív, bár egyszer már 2017-ben felfüggesztésre került. Ki tudja, meddig lesz ez így.
A Facebook bevallása szerint azért törölte a kifogásolt tartalmakat, mert nem akarja, hogy a felületét gyűlöletbeszédre használják, a kérdés pedig ismét a szólás- és véleményszabadsághoz való jog. Anne Coulter egyébként éppen az ilyen esetek miatt javasolta, hogy az amerikai alkotmány első, a szólás és véleménynyilvánítás szabadságáról szóló módosításának betartását kötelezővé kellene tenni a tech-cégek számára is. Spencer egyébként fő szervezője volt a Charlottesville-ben történt demonstrációnak, ahol sajnálatos módon haláleset is történt.
7. Brigitte Gabriel
Az “ACT! for America” (Tegyünk Amerikáért) nevű szervezet vezetőjét a Facebook azért tiltotta le idén augusztus közepén, mert Siraj Ibn Wahhaj-t betegnek nevezte a közösségi oldalon. A terrorista azért került az igazságszolgáltatás elé, mert állítólag gyerekeket képzett ki arra, hogy iskolai lövöldözéseket kezdeményezzenek.
Ez a mosoly egy beteg és romlott muszlim terroristáé, aki most ismét szabadlábon van és tovább taníthatja a gyerekeket arra, hogy iskolai lövöldözésbe kezdjenek
– írta Gabriel, a bejegyzése pedig büntetést vont maga után. A bejegyzést az újságíró Twitteren is közzétette, ott viszont nem vont maga után semmilyen következményt a véleménye. Kiderült, a Facebook a bejegyzést “gyűlöletbeszédként” értelmezte.
8. Bódi Ábel
Természetesen nemcsak külföldiek esnek áldozatul a nagy cenzoroknak. Bódi Ábelre, a magyarországi Identitás Generáció szóvivőjére is rájárt a rúd az elmúlt időszakban, amiért megosztott egy Breitbart-cikket, amelyben a portál arról írt, hogy Bódit kiutasították az Egyesült Királyságból a “migrációellenes nézetei miatt”. A szóvivő egy zártkörű konferenciára igyekezett, de a repülőről leszállva feltartóztatták, kihallgatták, majd hazaküldték arra hivatkozva, hogy nem ugyanazokat az elveket vallja, mint az ország. Az esetről a szóvivő annak idején portálunknak is nyilatkozott. A Facebook egyébként véglegesen törölte az Identitás Generáció összes Facebook-oldalát, azzal az indokkal, hogy a szervezet “extrém tartalmakat” oszt meg a felületen. Jelenleg Bódi Ábel Facebook-oldala megint elérhetetlen, az aktivista a PestiSrácok.hu-nak elmondta, épp azért, mert egy IG-gyűlésről megosztott egy képet. Bódi online büntetése a való világban is testet öltött, a szóvívő ugyanis politikai nézetei miatt elvesztette a munkáját.
9. Ambrózy Áron
A véleményterrornak portálunk is rendszeres áldozata, munkatársunkat, Ambrózy Áront már hónapok óta a közösségi média migránstáborában állomásoztatják, szinte nem is emlékszünk, mikor sikerült vele utoljára Facebookon beszélgetnünk. A fegyelmezésnek egyébként különösebb oka nincs, kollégánk bűne annyi, hogy nem liberalizmus-kompatibilis véleményét örömmel osztja meg Zuckerberg felületén, ami néha minket is zavar, mégis úgy gondoljuk, hogy megilleti a szólásszabadság joga.
Ambrózy egyébként a legjobb példája annak, hogy a baloldaliak már nem szelektálnak a szólásszabadság-párti feljelentők bejelentései között, az egyetlen cél, hogy kiszorítsák a jobboldalt az internetes kommunikációból, hiszen legutóbbi büntetését egy olyan, évekkel ezelőtt feltöltött fotó miatt kapta, amelyen egy kalapban álldogálva látható. Bár kollégánk lénye valóban sértő, ebben a fotóban nem találtunk semmi kivetnivalót. Ambózy Áron, a kistérségi celebritás egyébként kimondottan büszke arra, hogy rendszeresen megbüntetik, hiszen véleménye szerint ez azt jelenti, hogy valamit jól csinál.
10. Apáti Bence
Apáti Bence 30 napra böriben a Keménymag című műsor megosztásáért. Ezzel kilőtték a 11 ezres Apáti Bence hivatalos oldal egyik adminját is
– olvasható Apáti Bence egyik alternatív Facebook-profilján, mert neki is már legalább három van belőle, nem is tudtuk hirtelen, melyikre írjunk, amikor ezzel kapcsolatban kérdéseket szerettünk volna feltenni. Ennek oka, hogy a balettművész-publicistát is folyamatosan a sarokba állítják “szélsőséges nézetei” miatt, vagyis azért, mer szimpatizál a Fidesszel és Orbán Viktorral, bár már annyi is elég lenne, hogy saját véleménye van a mindennapokról. Csak súlyosbító körülmény, hogy Apáti rendszeres szereplője az Echo TV Keménymag című műsorának.
A balettművész szerint a Facebook nem tartalomszolgáltatóként, hanem cenzorként működik, és Apáti szerint hatalmas kettős mérce az, ami ezt a gépezetet jellemzi. A publicista úgy gondolja, hogy rá kellene erőltetni a Facebookra, hogy a magyarországi szólásszabadsággal kapcsolatos törvények szerint működjön, ami nem lesz könnyű, tekintettel arra, hogy az amerikai alkotmányban foglaltakat sem tartják be. Apáti Bence aggodalmát fejezte ki, hiszen a profiljára kiszabott 30 napos letiltással a rajongói oldalának működése is veszélybe került. Hozzátette, rendszeresen megtalálják baloldali kritikusok azzal, hogy nem is tiltják le a profilját, hiszen az még mindig elérhető, ami ékes bizonyítéka annak, hogy ellenzéki véleményformálóink nem tudnak különbséget tenni a “törlés” és a “tiltás” között.
Vezető kép: memoryholeblog.org
Facebook
Twitter
YouTube
RSS