Pesti Srácok

Már vannak jelentkezők a Gázai övezet újjáépítésére

Már vannak jelentkezők a Gázai övezet újjáépítésére

A világ vezetői, köztük Donald Trump amerikai elnök a tegnapi napon, október 13-án aláírták a gázai tűzszünetről szóló megerősítő dokumentumot az egyiptomi békekonferencián. Trump a megállapodás aláírása után kiemelte, hogy bár élete során számos megállapodást kötött, mégis ezt tartja a legjelentősebbnek. Az amerikai elnök ezzel arra utalt, hogy a megállapodással úgy tűnik, sikerült elkerülni a közel-keleti régió eszkalációját. A folyamat vége még messze van ugyan, de már több ország, köztük az Egyesült Államok, Kanada, illetve európai és arab államok is jelezték, hogy készek anyagilag hozzájárulni a Gázai övezet újjáépítéséhez.

Kedvező jelek vannak arra, hogy több ország, köztük az Egyesült Államok, Kanada, illetve európai és arab államok is készek hozzájárulni a Gázai övezet mintegy 70 milliárd dollárra becsült újjáépítéséhez - jelentette be kedden az ENSZ Fejlesztési Programjának (UNDP) egyik tisztségviselője.

TRUMP, Donald; ORBÁN Viktor, Gáza
A világ vezetői, köztük Donald Trump amerikai elnök és Orbán Viktor magyar miniszterelnök a gázai háborút lezáró békekonferencián Sarm es-Sejkben 2025. október 13-án.
Fotó: Miniszterelnöki Kommunikációs Főosztály/Kaiser Ákos

Genfi sajtótájékoztatóján Jaco Cilliers azt mondta, a két éven át tartó gázai háború nyomán összesen mintegy 55 millió tonna törmelék és rom keletkezett az övezetben, azaz, mint arra rámutatott, "tizenháromszor annyi, mint a gízai piramisok tömege összesen". A tisztségviselő hozzátette: évtizedekbe telhet, amíg a Gázai övezet teljes mértékben újjáépül.

A legtöbb pénzt Gázaváros újjáépítése fogja felemészteni

Az UNDP azt is bejelentette, hogy mind ez idáig mintegy 81 ezer tonna törmeléktől tisztította meg a térséget, és a munkálatokat folytatni kívánja. A pusztítás mértéke a beszámolók szerint az övezet északi részén lévő Gázavárosban a legnagyobb, ahol a háború során a legsúlyosabb harcok dúltak. Az ENSZ Műholdközpontjának (UNOSAT) felvételei szerint a város épületeinek körülbelül 83 százalékában keletkezett valamilyen strukturális kár.

 

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!