Elfogadta Huth Gergely meghívását a Politikai Pankrációba a jobboldali médiát nap mint nap korbácsoló Média1 szakportál főszerkesztője, Szalay Dániel. A vitaműsorban szokás szerint mindenki ugyanannyi – ez esetben két-két – témát hozhatott, melyet csak a beszélgetés közben ismert meg a másik fél. Huth Gergely borítékjai között természetesen ott volt a dollármédia-botrány is, amiről Szalay azt mondta a vitában: nem támadni, hanem inkább ösztönözni kéne a nyugati médiabefektetőket, hogy még több pénzt küldjenek Magyarországra.
Szalay Dániel azt is tagadta a műsorban, hogy a Média1-en kettős mércével mérnék a konzervatív és baloldali sajtót, szerinte ők az amerikai kormányzati forrásokból a balliberális sajtóhoz guruló dollárokról is beszámoltak. Huth Gergely azonban rávilágított, hogy valójában csak a Telex magyarázkodását hozták le.
Nem értem mi itt az ügy? Az, hogy valaki kap tőkét és azt nyilvánosságra hozza, az miért ügy?
kérdezett vissza Szalay Dániel, kijelentve, hogy eleve nem magyarázkodásról, hanem híradásról volt szó. Mire Huth megjegyezte:
Itt nem médiabefektetésről, hanem politikai befolyásszerzésről, külföldi beavatkozásról van szó, amit az alaptörvényünk is tilt. Az amerikai dollárok ráadásul társulnak az Európai Bizottság és az Európai Parlament célzottan a nemzetközi hátterű sajtónak juttatott százmillióival. Oda jutottunk, hogy a Soros-alapítványoknak már alig kell beszállnia a saját hálózatuk a finanszírozásába, mert azt megoldják közpénzből, a mindenhova beejtőernyőztetett embereiken keresztül.
Szalay Dániel ugyanakkor nyomatékosította, hogy a küföldi médiabefektetést, támogatást nem tiltja az alaptörvény erre is volt egy ellenkérdése:
Mennyi Magyarországon az állami reklámok összege? Sokszorosa, mint ezek a külföldi pénzek!
Ez az állítás Huth szerint vitatható, hiszen nemcsak a Biden-féle, a Soros- és brüsszeli pénzek jönnek ide, hanem láthatóan a kormánybuktatásban utazik az RTL csatorna és a szánalmasan félresikerült hírportáljuk is, melyek mögött nyilvánvalóan a német kormány bábáskodása áll.
A dollármédiáról szóló téma a videón a 14. percnél kezdődik. Előtte Szalay Dániel azt vetette fel, hogy egyes médiumok, például ők miért nem kérdezhetnek Orbán Viktortól, illetve, hogy mennyit költ az állam a kormánypárti- és ellenzéki médiában? (Szalay szerint az előbbiben sokkal többet, Huth szerint – miközben 2010 előtt gyakorlatilag nulla hirdetés jutott az ellenzéki médiának – most összességében milliárdos tételhez jut a mai ellenzéki sajtó, mely a külföldi zsoldot és a rendszerváltás környékén meggazdagodott szoci privatizátorok pénzét is bezsebeli, így fényesebben állnak, mint a legtöbb konzervatív szerkesztőség.)
Ki is a fake news gyár?
A harmadik téma Szalay Dánieltől az volt, hogy szerinte miként működnek a kormánypáti fake news gyárak, hogyan készülnek a “központi egyenhírek” (Nagyon izgalmas! Talán a The New York Times híreiről lesz szó? – vágott közbe Huth). Szalay szerint ennek a jelenségnek az egyenes következménye, hogy a kormánypárti lapok, köztük a PS is nagyságrenddel több sajtópert buknak, mint az ellenzékiek. Huth szerint utóbbiról a Média1 olvasói valóban ezt gondolhatják, hiszen a lap tendenciózusan csak a pervesztéseket írja meg, holott a PS az ősszel zsinórban nyerte a pereket, a napokban épp Szabó Tímea ellen. Szalay erre megígérte, hogy ha felhívjuk a figyelmet a nyertes perekre, ezentúl azt is megírják majd.
Szerinted ez nem egy bohózat?
Búcsúzóul ismét Huth Gergely témája következett:
Szerinted ez nem egy bohózat? Ennek már sosem lesz vége?
– kérdezte Szalay Dánieltől, utalva arra, hogy a baloldal saját, zárt szakmai fórumának választásán Magyarország tíz legbefolyásosabb média- és kommunikációs szereplőinek rangsorába egyetlen jobboldali szereplő sem került, miközben például a PestiSrácok YouTube-csatornája most érte be a Partizánt és körözte le a teljes ballib sajtót, de nyilván a maga kategóriájában a Megafon is nagyon jelentős kommunikációs hatást gyakorol, vagy az olvasottság dobogóján ott van az Origo is, miképp a Hír TV egyenrangú vetélytársa az ATV-nek a népszerűség terén. Szalay erre úgy válaszolt, hogy a zsűrizésnek világos szabályrendszere volt (ő maga is zsűritag volt például).
Velem együtt huszan szavaztak, a pontozás rendszeréről pedig a szervező Marketing&Mediát kell kérdezni, hiszen a lista elkészítésének módszertana nem hozzám köthető.
mondta Szalay Dániel, aki szerint eleve nem igaz, hogy “nincs a listán jobboldali médium, hiszen pl. Starcz Ákos, az Index vezérigazgatója is top10-es lett. Ugyancsak benne van a listában Ziegler Gábor, az Indamedia vezérigazgatója és társtulajdonosa”. Huth Gergely ugyanakkor úgy véli: a megváltozott tulajdonosi viszonyok ellenére az Index-csoport messze nem nevezhető jobboldalinak.
Szalay Dániel végül közös nevezőre jutott abban Huth Gergellyel, hogy az Amerikából is pénzelt EzALényeg.hu propagandaoldal, de a Média1 főszerkesztője a hasonlóan pórázra kötött Telexről ezt már nem volt hajlandó kijelenteni.
Nézze meg a teljes vitát! (Az ajánlót Szalay Dániel észrevételei alapján időközben frissítettük.)
Az ágens- vagy dollármédia kiépülésének egy évtizedes története volt a téma a Hír TV Napi Aktuális című műsorában is, ahol szintén Huth Gergely volt a vendég. Ezt a videót is érdemes visszanézni ITT.
A videóműsort készítette a PestiSrácok.hu.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS