A szovjet hadsereg 1944-es bevonulásával kezdődött a kommunista leszámolás Magyarországon, és eltartott az 1970-es évek közepéig. Óvatos becslések szerint a koncepciós perek nyomán több mint 1200 embert végeztek ki, de több százra tehető azoknak a száma, akiket tárgyalás nélkül agyonvertek, illetve eltüntettek különböző fogolytáborokban. Móczár Gábor, a Nemzeti Örökség Intézetének főigazgatója volt az Öreg vendége.
A rendszerváltás után óriási kutatómunka folyt a meggyilkoltak azonosítására dr. Susa Éva, Bank Barbara, Kahler Frigyes, Jobbágyi Gábor és sokan mások részvételével, mégis, 34 év után is vannak elvarratlan szálak. Bár a Nemzeti sírkertben, a 298-as és 301-es parcellában már méltóan vannak eltemetve Rákosi elvtárs áldozatai, a levert 1956-os forradalom és szabadságharc megtorlásának hősei, a mai napig újabb és újabb hozzátartozó kér exhumálást, azonosítást az eltűnt családtagokról.
Móczár azt is elmondta, hogy a bolsevista módszerhez tartozott, hogy a kivégzetteket közös gödörbe dobálták összedrótozva, vagy a holttesteket arccal a föld felé fektették állati csontokkal összekeverve, hogy még véletlenül se lehessen megadni a méltó tisztességet az áldozatoknak. A kommunista bűnök elévülhetetlenek, ezért a Nemzeti Örökség Intézete fontosnak tartja az emlékápolást a fiatalok körében. Móczár Gáborék ezért elindították a Nemzeti Emlékezetpedagógiai Programot, amelyet a Kárpát-medencei fiatalok számára is elérhetővé tennének.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS