Pesti Srácok

A ciprusi elnök arra kéri az EU-t, hogy a menekültek visszatérése érdekében tárgyaljon biztonságos övezetek létesítéséről Szíriában

A ciprusi elnök arra kéri az EU-t, hogy a menekültek visszatérése érdekében tárgyaljon biztonságos övezetek létesítéséről Szíriában

Az Európai Uniónak fontolóra kell vennie, hogy Szíria egyes területeit biztonságos övezetté nyilvánítsák annak érdekében, hogy menekültek és migránsok visszatérhessenek oda – jelentette ki hétfőn a ciprusi elnök.

Frank-Walter Steinmeier német elnökkel folytatott megbeszélése után nyilatkozva Nikosz Hrisztodulidesz elmondta: Ciprus más uniós tagállamokkal együttműködve igyekszik elérni, hogy az EU-n belül megkezdődjék a tárgyalás erről a kérdésről annak érdekében, hogy enyhítsék a legtöbb menekültet és bevándorlót fogadó, földközi-tengeri országokra nehezedő nyomást. Hozzátette: tudatában van egyes uniós országoknak a kérdéssel kapcsolatos érzékenységének, de az EU-nak állást kell foglalnia arról, hogy Szíria egyes területei elég biztonságosak-e a külföldre távozók visszaküldéséhez.

– fogalmazott Nikosz Hrisztodulidesz. Tavaly az előző évinél 37 százalékkal kevesebb (10 990) bevándorló érkezett ugyan Ciprusra, de hivatalos adatok szerint a Szíriából és Libanonból hajóval érkező migránsok száma 355 százalékkal megnőtt: 4259-en érkeztek a tavalyelőtti 937-hez képest.

PestiSracok facebook image

Konsztantinosz Joannu belügyminiszter nemrégiben közölte, hogy a tengeren mostanában Ciprusra érkezők túlnyomó többsége szíriai, akiket szíriai és libanoni embercsempészbandák utaztatnak be az országba, ezért a ciprusi hatóságok különleges rendőri egységet hoztak létre a járőrözéshez. Joannu hozzátette, hogy tavaly a menedékkérelmek száma 46 százalékkal csökkent, a kitoloncolások és önkéntes hazatérések száma pedig 66 százalékkal nőtt. Hrisztodulidesz hétfőn köszönetet mondott Steinmeiernek, a Ciprusra látogató első német államfőnek, amiért országa önként átvállal ezer menedékkérőt Ciprustól.

Forrás: MTI; Fotó: MTI/EPA/Katia Hrisztodulu

Ajánljuk még

Az ellenzék kedvenc egyháza éveken át lophatta meg saját, szerencsétlen sorsú munkavállalóit – Megszólalt a PS-nek egy károsult

Exkluzív 2022 szeptember 13.
Kilátástalan helyzetbe került – méghozzá abszolút önhibáján kívül – egy fővárosi asszony, aki közel kilenc éven át dolgozott Iványi Gábor egyházának egyik intézményénél. A Dankó utcai hajléktalanszállón takarított; a sors fintora, hogy most ő maga is az utcára kerülhet. Miután súlyos egészségkárosodást szenvedett, leszázalékolták és orvosi javaslatra nem érintkezhet vegyszerekkel, így addigi munkáját sem folytathatta. Munkáltatója, a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség Fűtött Utca nevű intézménye öt hónapja közös megegyezéssel megszüntette a munkaviszonyát. Utána jött az igazi feketeleves: amikor a rokkantsági ellátás hivatalos ügyeit intézte volna, kiderült, hogy hosszú éveken át becsaphatták: a nő ugyanis úgy tudta, hogy be van jelentve, hivatalosan foglalkoztatják, ennek megfelelően kapta meg a kilépő papírját is. Ezzel szemben, bár az elmúlt közel kilenc évben folyamatosan dolgozott, az utóbbi öt évben mindössze 59 napra volt bejelentve. Az asszonynak felbecsülhetetlen károkat okoztak: jelenleg nem jogosult a megváltozott munkaképességűek ellátására, nincs egészségbiztosítása, és bár 60 éves, az öregségi nyugdíjhoz a 40 év kötelező letöltött szolgálati időből évei fognak hiányozni, úgy, hogy egyébként az utóbbi közel egy évtizedben végig ugyanott dolgozott. Ráadásul nem is akárhol: egy olyan szociális feladatokat ellátó egyháznál, amelynek vezetői az elesettek támogatását választották valaha életfeladatuknak.