Kedden reggel kezdődött a Hajógyári-szigeten 2011-ben meggyilkolt H. Géza ügyében a perújítás a Fővárosi Törvényszéken. Vizoviczki László kidobóit évekkel ezelőtt azzal vádolták, hogy ismeretlen társaikkal együtt összeverték és a Dunába dobták a 21 éves fiút, ám a bíróság – bizonyítottság hiányában – jogerősen felmentő ítéletet hozott. Az egyik eljáró bíró még meg is jegyezte, hogy ő jogot, nem pedig igazságot szolgáltatott. Fordulatot végül az hozott az ügyben, hogy előkerült egy rejtélyes tanú, aki Vizoviczki egyik ismerőse és akiknek köszönhetően feltárulhatnak a rejtélyes haláleset eddig nem ismert körülményei. A férfit a szegedi Csillag börtönből hallgatta meg a bíróság.
A Fővárosi Főügyészség korábbi vádja szerint Z. Alfréd és B. Ádám biztonsági őrök voltak a Vizoviczki-birodalomhoz tartozó Hajógyári-sziget Dokk nevű szórakozóhelyén, ahol 2011. december 2-án a későbbi áldozat, H. Géza barátaival italozott. A 21 éves, ittas fiatalember a hajnali órákban véletlenül a vállával nekiment az egyik vádlottnak, aki erre fellökte a sértettet. Miután a fiatalember felállt és tovább indult, a kidobók úgy döntöttek, hogy ittassága miatt kikísérik a szórakozóhelyről. A vád szerint a fiút mindeközben szidalmazták, nadrágját lehúzva félmeztelenre vetkőztették, és a fagypont körüli hőmérséklet ellenére kivitték a szabadba. Ezután a parkolóban B. Ádám gyomron rúgta a sértettet, majd az eljárás során nem azonosított személyek is ütötték, rúgták úgy, hogy ezalatt a két vádlott a karjánál fogva tartotta őt. Az eszméletlen, félig meztelen fiatalembert ezután a biztonsági emberek egy hét méter magas támfalról a Dunába dobták. H. Géza holttestét másnap, hozzátartozója találta meg. A sértett a bántalmazás miatt súlyos májsérülést szenvedett, de halálát a vízbefulladás okozta.
Megalázták és a Dunába dobták az áldozatot
A bíróság megállapította, hogy a fiút megverték, levetkőztették és a Dunába dobták, vagyis a sértett nem véletlen baleset, hanem bűncselekmény áldozata lett, ám elegendő bizonyíték híján felmentette a kidobókat (a jogerős döntés helybenhagyta az elsőfokú ítéletet). Az elsőfokú tanácsvezető kitért arra is, a 6-os számú tanú Z. Alfréd másodrendű vádlottról nem, hanem egy Tibi becenevű kidobóról beszélt, aki segíthette az elsőrendű vádlottat a bántalmazott fiú vízbe hajításában. A rendőrség ugyanakkor ezzel a szállal nem foglalkozott – mondta az elsőfokú ítéletet meghozó Mikó Gergely, aki azt is hozzátette, hogy a tanú emellett még másik két biztonsági őrt is megnevezett, akik szintén bántalmazták H. Gézát. A tanács elnöke a tárgyalás végén az ítélet hatására összeomlott hozzátartozóknak is üzent, és azt mondta:
a bíróság jogot és nem igazságot szolgáltatott, a vádlottaknak pedig a saját lelkiismeretükkel kell elszámolniuk.
Ők ugyanakkor határozottan visszautasították, hogy közük lenne a gyilkossághoz. Az eljárás során az is kiderült, hogy az érintett szórakozóhelyen illegálisan rendőrök is dolgoztak biztonsági őrként akkoriban, és felmerült, hogy őket igyekeztek befolyásolni abban, milyen tartalmú vallomást tegyenek. A háttérben igen komoly munka volt annak érdekében, hogy ne legyen kideríthető, ki teljesített szolgálatot aznap a szórakozóhelyen – mondta a bíró, aki utalt arra is, hogy több tanú megváltoztatta a vallomását és észlelni lehetett, hogy ezt félelmükben teszik. Emlékeztetett: korábban jelentkezett egy olyan tanú, aki azt állította, hogy tudja, ki a bűncselekmény elkövetője, felbujtója, ám a tárgyalásra beidézve már tévedésről beszélt.
Vizoviczki egyik ismerőse szólalt meg
A kidobókat végül jogerősen felmentették, ugyanakkor a Fővárosi Ítélőtábla a sértett édesanyjának indítványára tavaly júliusban perújítást rendelt el. A perújítás összefüggésben volt azzal, amiről portálunk elsőként beszámolt annak idején, hogy a hatóságoknál jelentkezett egy rejtélyes tanú. Baji Éva, a jelenleg jogerős szabadságvesztését töltő férfi ügyvédje portálunknak korábban elmondta, az éjszakai életben ismert férfi állítása szerint a Hajógyári-sziget egykori urát, Vizoviczki Lászlót is jól ismerte, aki a vállalkozó tulajdonában lévő szórakozóhelyek VIP-részlegének vendége volt. A férfi azt állítja, hogy az egyik vádlott akkoriban a sofőrje volt és látta, ahogy H. Gézát megalázzák és kiviszik a szórakozóhelyről. Aznap este is a vádlott vitte haza a bérelt lakásába a szemtanút, aki észrevette, hogy a férfi ruhája véres, nála öltözött át, majd másnap a felesége kitisztíttatta a kocsit. Információink szerint a tanú H. Géza megölése mellett több más olyan gyilkosságról is tudhat, ami a Hajógyári-szigeten történt. A férfit a Csillag börtönből hallgatta meg a bíróság. A tanú a tárgyaláson elmondta, VIP-vendégnek számított a Hajógyárin, aznap este pedig nem érezte jól magát, ezért a másodrendű vádlottal, Z. Alfréddal vitette volna haza magát. Mivel nem találta, a keresésére indult. A Blikk beszámolója szerint ekkor egy másik biztonsági őr mutatott az egyik irányba, mondván, hátra vittek valakit „kijózanítani”. A tanú elmondása szerint nem sokkal később meglátta a két vádlottat, ahogy egy eszméletlen fiatalembert a hónuk alatt fognak és visznek magukkal. A magatehetetlen férfi homloka – a tanú elmondása szerint – véres volt, a nadrág pedig le volt tolva rajta. Az egyik biztonsági őr azt mondta neki, lelocsolta a vendégeket, ezért viszik el, majd – állítólag – azt is hozzá tették, hogy most megtanítják úszni. A férfi hozzátette: ezután visszament a kocsijába, Z. Alfréd pedig hamarosan hazafuvarozta. Ezután még fel is kéredzkedett hozzá a mosdóba, majd taxival elment.
Meg sem fordult a fejemben, hogy tényleg be fogják dobni a vízbe. Csak napokkal később tudtam meg, hogy mi történt. Egyszer utána azt mondta, hogy nem így akarta, máskor pedig azt, hogy nem is ő volt
– állította a bírónak a koronatanú. A megvádolt biztonsági őrök a vallomással kapcsolatban azt mondták: a férfi hazudik.
Rejtélyes eltűnések a Hajógyárin
Az adócsalás és vesztegetés miatt jogerős büntetését töltő Vizoviczki László nevével fémjelzett Hajógyári-szigeten több rejtélyes eltűnés is történt, az ügyeket pedig azután vették újra elő, hogy az éjszaka császárát és több magas rangú rendőri vezetőt 2012. május 31-én őrizetbe vették. Ezek az esetek ugyanis azoknak a szórakozóhelyeknek a közelében történtek, amelyeknek Vizoviczki volt a tulajdonosa. Ilyen rejtélyes haláleset volt 2006. júniusában Raynay Zoltán eltűnése. A fiú egy találkozót beszélt meg telefonon barátjával, aki hiába várta őt. Fél óra múlva már a telefonja is ki volt kapcsolva. A fiú holttestét másfél héttel később találták meg a Duna partján, a Batthyány tér környékén. Pár hónappal korábban tűnt el Strehó Gergő is, aki barátaival együtt 2006. február 12-én szórakozni indult a Hajógyári-szigeten található diszkóba, de oda már nem érkezett meg.
Gergő eltűnésének tizedik évfordulóján a fiú testvére tett közzé egy szívszorító üzenetet a közösségi oldalán:
Kedves valaki, aki lassan 10 éve őrzöl egy titkot. Te vagy az, aki tudod a kérdésekre a választ. Te vagy az, aki hosszú ideje tudsz valamiről, amiről senki vagy csak nagyon kevesen. Mi ez a dolog? Tudod, hogy mi történt 2006. február 11-én éjjel Strehó Gergővel. Lehet, hogy te tettél valami szörnyű dolgot, és teszel azóta is, vagy lehet, hogy csak láttál valamit, ami kulcsfontosságú és elhallgatod. Egy biztos. Mindkét esetben rendkívül nagy hibát követtél és követsz el. Lehet, hogy még sincs késő. Bármilyen szörnyű dolgot is követtél el, vagy csak elhallgatod, amit tudsz, még mindig jóvá teheted. Olyan kulcs van a kezedben, amivel rendkívül jó dolgokat tehetsz! Jót tehetsz Gergővel azzal, hogy nem hagyod a semmibe veszni. Jót tehetsz egy anyával, apával, szerető családdal és barátokkal, hogy válaszokat adsz kérdéseikre. Hitet adhatsz az embereknek azzal, hogy egy ilyen reménytelennek tűnő ügyet megoldasz. Ne félj, tegyél és adj csodát az embereknek! Nincs késő, hogy jóvá tedd a dolgokat”
A fiúról azóta sincs hír, de a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) emberölés bűntett gyanúja miatt nyomozást rendelt el, mivel olyan információk birtokába jutottak, amelyek elvezethetnek a megoldáshoz, ám az eljárást végül megszüntették.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS