Nagyot reccsent ismét a Jobbik, amelyből hatodmagával lépett ki szerdán a párt volt debreceni elnöke, Bogdán Szabolcs. A Jobbik belső viszonyait ismerő forrásaink szerint Jakab Péterék már bizonyosan egy lefelé tartó spirálba kerültek, egyre több alapszervezetük dönt a következő napokban a távozásról, és hasonló okokból ismét változhat parlamenti frakciójuk személyi összetétele is. Ugyancsak távozott a pártból Jakab kihívója, Lokody Levente, aki Maros megyei elnök volt, a Jobbiknak ezzel az utolsó erdélyi alapszervezete is megszűnt. Jó hír lehetne ez a kormánypártok híveinek, de fontos körülmény, hogy a Jobbik napról-napra mélyebben kötelezi el magát Gyurcsány Ferenc mellett, aminek néhány hónapon belül egy teljes leszalámizás lesz a vége, ahogy történik ez ezekben a napokban az MSZP-vel is. Ez is jó hír lehetne, de nem az, mivel Gyurcsány az októberi sikerük láttán nemcsak egy újabb ellenzéki koalíciót készül gründolni 2022-re, hanem az addig hivatalban lévő Országgyűlésben is alakíthat egy olyan kvázi ellenzéki társulást, amely nagy mértékben megnehezítheti a kormánypártok munkáját.
Kilépett a Jobbikból Bogdán Szabolcs, volt Hajdú-Bihar megyei sajtófőnök, választókerületi szervező, a párt egykori debreceni elnöke, aki erről szerdán adott ki közleményt. Bogdán nem az egyetlen, aki otthagyta a néppártosodás után jelenleg a jelek szerint egyre inkább Gyurcsány kegyét kereső alakulatot, vele együtt hatan távoztak egyszerre a Jobbikból Debrecenben, ami a PestiSrácok.hu értesülései szerint az ottani alapszervezet végjátékát jelenti.
A mai napon kiléptem a Jobbik Magyarországért Mozgalomból. Nehéz szívvel hoztam meg a döntést, mert az ember nem könnyen hagy maga mögött tizenhárom évet, amit ennek a pártnak az építésével és szervezésével töltött, de már a legkisebb esélyét sem látom, hogy valaha is visszatérhetünk arra az útra, amelyet a párt alapító okirata számunkra világosan kijelölt. Én viszont a jövőben is szeretnék a barátaim, ismerőseim és határon túli nemzettestvéreim szemébe nézni, és kijelentem, hogy a Jobbik jelenlegi irányvonalával azonosulni nem tudok. A legutóbbi kongresszus óta tapasztalt folyamatok – bolsevik típusú leszámolások, a nemzeti értékelvű politizálás teljes feladása – mind abba az irányba mutatnak, hogy számomra a jelenlegi elnökséggel való együttműködés nem lehetséges. Én valaha egy bajtársi szövetségnek léptem a kötelékébe, de mára ez a kötelék megszűnt létezni, én pedig nem kívánok tovább olyan célokért dolgozni, amelyek a meggyőződésemmel ellentétesek. Rajtam kívül öt debreceni tagtársam–akik korábban önkormányzati képviselőjelöltek voltak–jelezte felém, hogy hasonlóan látják a pártban kialakult helyzetet és ők is kilépnek a Jobbikból a mai napon. A médiának további nyilatkozatot nem kívánok, nem kívánunk tenni
– írta szerdán Bogdán Szabolcs. Ismert, a Jobbikot az utóbbi napokban számos, a pártban korábban erős embernek tartott tagja hagyta ott, távozott a párt alapítóinak egyike Szávay István, Bencsik János országgyűlési képviselő, a legutóbbi elnökválasztáson győztes Jakab Péter kihívója, Lokody Levente, valamint négy budapesti önkormányzati képviselő. Szávay Istvánt és Bencsik Jánost portálunk telefonon érte el, de ők – a kilépésükkor tett ígéretüknek megfelelően – nem akartak nyilatkozni sem saját döntésükről, sem a tömeges elvándorlásról, illetve arról sem, hogy a DK részéről az utóbbi napokban szokatlanul megerősödött tagfelvétel összefüggésben lehet-e a Jobbik egyre drámaibb meggyengülésével. Az már tényként kezelhető, hogy a Jakab Péter-féle vezetés egyértelmű célja a közeledés Gyurcsányékhoz, azt a Jobbik vezetése is beláthatta már, hogy az egykor húsz százalékot meghaladó országos támogatottságuk mára annyira megcsappant, hogy valószínűleg az Országgyűlésbe sem kerülnének be. Az októberi önkormányzati választások tapasztalatai, az ellenzéki összefogás sikerei azonban új színezetet adtak politizálásuknak, amely az értékeket, az elveket immár teljesen félretéve a puszta számolgatásba csapott át.
Bogdán Szabolcs, volt debreceni elnök hatodmagával lépett ki szerdán a Jobbikból. Fotó: Facebook
Lokody távozásával a Jobbik utolsó alapszervezete is megszűnt Erdélyben
Lokody Levente a Jobbik Maros megyei szervezetének elnöke volt, távozásával a párt utolsó alapszervezete is megszűnt Erdélyben, ahol már Vona Gábort sem fogadták egyértelmű örömmel a helyiek, amikor a néppártosodás jobbikosan rendhagyó képletének nagyszerűségéről igyekezett meggyőzni a székelyeket. Lokody döntéséről a következőket írta a Facebook-on:
Egy fontos és meghatározó döntésemről foglak benneteket tájékoztatni! A mai napon kiléptem a Jobbik Magyarországért Mozgalomból! A szervezet Maros megyei alapszervezete is mától megszűnt létezni a bajtársak egyhangú határozatának köszönhetően. Szomorú az, hogy Erdélyben egyetlen egy alapszervezete sem maradt a Jobbiknak. Mint Elnökjelölt egy jobb- közép- konzervatív síkon akartam a Jobbik irányelveit tartani. Ezt az új irányvonalat, mely a Jobbikot ma meghatározza, így tovább nem tudjuk felvállalni. Döntésemet szabad akaratból a Konzervatív jobbközép irányvonal melletti kiállás, lelkiismeretemre hallgatva hoztam meg! Továbbra is a Fideszes pártállam lebontásáért fogok küzdeni azokkal akik hajlandóak ebben együttműködni. Egy valós politikai és közéleti rendszerváltás érdekében. Továbbá is egy Konzervatív jobbközép politikát fogok képviselni, melynek ha kell készen állok az alapjait újra letenni.
A mindenkit gyűlölőknek politizál a Gyurcsány által életre keltett szivárványkoalíció
Jakabék látták, hogy Gyurcsány a hatalom megszerzése érdekében bárkivel összeáll, és érzékelték azt is, hogy a baloldalon már senki nem fogja be az orrát az egykori kisnyilasok láttán, így jutottak be számos önkormányzatba a titkos paktumoknak köszönhetően olyan jobbikosok, akikről talán még a saját választóik sem tudták, hogy kik ők. Ezek a választók az örök elégedetlenek, a középosztály életszínvonalát soha el nem érő tömegek, akik minden-mindegy alapon szavaznak Orbán ellen, akkor is, ha egy macskát indítanak bármely fideszes jelölt ellen az ellenzékiek. Ezt ismerte fel Gyurcsány, erre az egybites zsigeri gyűlöletre építi fel bármelyik kampányát. Az ő szavazói közül sokan azok, akik 2006-ban még meggyőződéssel ordították, hogy Gyurcsány takarodj! Ezek a szavazók azok, akiknek idővel mindenből és mindenkiből elegük van, és gondolkodás nélkül fordulnak az ellen is, akire korábban behúzták a voksukat.
Szávay távozásával hatalmas kapcsolati hálót veszített el a Jobbik
Gyurcsány Ferenc kebelén persze nem lehet csak úgy ingyen megpihenni, a DK elnökének bizonyára elvárása, hogy a Jobbikot a maga ízléséhez, elvárásaihoz faragja. Jakab Péter ehhez mindent meg is tesz, kétséges ugyanakkor, hogy tudja-e, ahová tart az egyirányú út. Jakab a Jobbik nemrég megtartott tisztújításán arról beszélt, hogy többen hátbaszúrták, amikor az elnöki jogköröket akarták megnyírbálni. Ezzel a pártban a Szávay-kommandóként emlegetett csoportra célzott, amely – bár Szávay István a
zsidóverős története miatt kényszerűen távozni kényszerült az Országgyűlésből – mostanáig talán a legerősebb lobbi volt a Jobbik legutóbbi fejezetében. Szávayt az egyik, vagy talán a legjobb szervezőnek tartották a pártban, ő épített fel és vitt be a parlamenti frakcióba olyan embereket is mint, Bencsik János, vagy Stummer János.
Szávay István a Jobbikot egykor megalapító tizenhárom ember egyike, távozásával a hozzáköthető kapcsolati, információs rendszert azonnal elveszítette a Jobbik.
Szávay Istvánt a Jobbik legjobb szervező emberének tartották, távozásával kapcsolati hálója is megszűnt a párt számára. Fotó: MTI/Kovács Tamás
Jakab Péter elveszítette az eddigi kommunikációs lehetőségeket
Jakab Péter, és a még mellette kitartók útja azért is egyirányú, mert láthatóan félredobták azokat a korábbi próbálkozásokat, amelyek ideig-óráig még egy bizonyos szinten tartották a Jobbik népszerűségét. A párt egykori, és jelenlegi belső viszonyait ismerő forrásaink szerint korábban a bukott elnök, Vona Gábor erőltette a többes kommunikációt, amelynek lényege az volt, hogy egészen másról kell beszélni a budapesti szalonokban, mint a vidéki lakossági fórumokon, megint másként a rádió- és tévéinterjúkban, és ez folyamatos szinten tartja az érdeklődést. Vona távozásával lényegében ezt egyszerűsítette le a Sneider Tamás, Gyöngyösi Márton-tandem, akkor az volt a nagy ötlet, hogy Sneider viszi a vidéki vonalat, a diplomata családba született Gyöngyösi pedig a fővárosi/európai intellektuell szerepébe lép, ezzel meg tudják tartani a Sneidert még a szkinhed múltja miatt tisztelőket, és híveket szerezhetnek a finnyásabb közönség soraiból is.
Lefelé tartó spirál
Érdekesség, hogy Vona szétterülő kommunikációja, majd a Sneider-Gyöngyösi-féle kettős beszéd – még ha átlátszó is volt – sokáig még az erodálódás mellett is képes volt egyfajta szinten tartani a Jobbik népszerűségét, Jakab Péter a debreceni kilépők által említett bolsevik módszerei azonban egyértelművé tették, hogy merre tart a párt. Forrásaink szerint a felálló vidéki alapszervezetekről szóló hírek a következő napokban megsokasodnak majd, Jakabéknak ugyanis már vállaltan nincs semmiféle mondanivalójuk, sem a vidéki tagjaik, sem a volt választóik számára. Más mértékben, de ugyanez igaz a fővárosra is, beszédes körülmény ugyanis, hogy két év alatt két budapesti elnök távozott posztjáról és a Jobbikból is. Úgy tudjuk, a parlamenti frakció összetétele sem kivétel a belharcok alól, elfogyott a levegő Gyüre Csaba körül, aki a következő távozó képviselő lehet, de magára maradt a Simicska-féle násztánccal az Országgyűlésbe került Varga-Damm Andrea is, aki ugyan fegyelmezett látszatot kíván kelteni, de egyre gyakrabban szól be keményen a sajátjainak is.
Örülünk Vincent? Nincs minek
Az ezután távozó jobbikos képviselők helyére persze kerülnek majd mások, ahogy eddig is, de a Jobbik arcvesztése ezzel olyan mértéket vesz, hogy eróziója menthetetlenül felgyorsul. Forrásaink szerint nem biztos, hogy a látható személyiségzavarokkal küzdő, saját politikai súlyát helyesen értékelni képtelen Jakab Péter felfogná, hogy már jelenleg is teljes mértékben Gyurcsány Ferenc kezében van, és csak idő – a következő néhány hónap – kérdése, hogy a DK elnöke mikor szalámizza be teljesen a Jobbikot, ahogy teszi azt ezekben a napokban az MSZP-vel. A DK efféle megerősödése intő jel arra nézve is, hogy mivel készül a 2022-es választásokra az immár nyilvánvalóan a Gyurcsány teljhatalma alá került ellenzék, egyúttal lehetőséget ad a kormánypártoknak arra, hogy a megfelelő politikai eszközök kiválasztásával adjon válaszokat azokra.
Vezető kép: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS